DEMÄNOVSKÁ DOLINA. Doposiaľ nesprístupnená jaskyňa Chladivý dych v Demänovskej doline je považovaná za unikátnu nielen z hľadiska genézy, ale aj klimatických podmienok či silnej kryogénnej porušenosti.
Len prednedávnom ju objavili a preskúmali členovia Jaskyniarskeho klubu Demänovská Dolina. Viac ako 600 metrov dlhá jaskyňa vo svojich útrobách ukrýva tajomstvá staré milióny rokov.
Zaujímavá. Hlavne pre klímu
Na Slovensku je síce približne 80 jaskýň dlhších alebo rovnako dlhých, podľa predsedu speleoklubu Pavla Hericha je však z vedeckého pohľadu veľmi zaujímavá, napríklad z hľadiska klímy. Vzduch tam totiž v určitom období silne pulzuje. Existuje len málo jaskýň, ktoré majú takúto klímu. Navyše je kryogénne silno porušená, čo znamená, že v ľadových dobách bola pravdepodobne vyplnená ľadom a deštrukcia sintrových nátekov, kvapľov, stalagmitov, stalaktitov a pagod bola mimoriadna, priblížil.
Najdôležitejšia je však z hľadiska genézy jaskýň, a to najmä pre pochopenie úrovní v stredných výškach Demänovských jaskýň. Je to akoby chýbajúci fragment toho, čo sme predpokladali. Kým sme ju nenašli tak nikto nevedel, či vôbec a kde sa nachádza tento úsek Demänovského jaskynného systému, uviedol jaskyniar.
Nezaregistrovaný Chladivý dych
Herich v súčasnosti pracuje na svojej monografii a pri práci sa zameriava aj na menšie jaskyne. Mnohé podľa neho dosiaľ neboli nikde zaregistrované.
S tým súvisí i jeho náhodný nález jaskyne Chladivý dych. "Náhodou som si pod bralom všimol malý otvor veľkosti ľudskej hlavy. Vychádzal z neho teplý prievan a na neďalekých machoch sa vytvárali kvapôčky vody, čo znamenalo, že tu prúdi vlhký, jaskynný vzduch. Na druhý deň som v otvore zmeral teplotu a v priebehu najbližšej expedície sme tam začali kopať. Nebolo vôbec jasné, či z toho niečo bude. Po siedmich akciách sme odrazu uvideli jaskyňu v celej jej kráse," povedal.

Beata
Balogová
