BRATISLAVA. Taliansky podnikateľ Antonino Vadala s prepojením na mafiánsku skupinu 'Ndrangheta má ďalšie väzby na vládne strany. V minulosti totiž založil v Chorvátsku firmu spoločne s bývalým poslancom parlamentu za Most-Híd Igorom Sidorom.
V spoločnosti Hvar Sport Resort pôsobili obaja do marca minulého roka, dnes je v jej vlastníkom už len Sidor, upozornil týždenník Trend na webe.
Dokumenty z registrov
Dokazujú to dokumenty z chorvátskych registrov, ktoré Trendu poskytlo České centrum pre investigatívnu žurnalistiku, ktoré spolupracovalo so zavraždeným novinárom Jánom Kuciakom na jeho poslednom článku.

Ten sa týkal práve prepojenia 'Ndranghety na podnikateľov angažujúcich sa na východnom Slovensku, z ktorých majú viacerí dobré kontakty s vysokými politikmi.
Sidor je dnes predsedom regionálneho politického subjektu Šport do Košíc. Dosiaľ tvrdil, že s Vadalom nemal nič spoločné s výnimkou jedného kontaktu, keď sa Talian zaujímal o odkúpenie jeho administratívnej budovy.
Pri otázkach, ako to bolo so spoločným podnikaním s Vadalom, tvrdil, že firmu zakladali spoločne v roku 2016 s „úmyslom nového projektu“, do ktorého mal každý vložiť peniaze. Z tohto zámeru však vraj nič nebolo. Vadala totiž žiadne peniaze neposkytol.
„Firma do dnešného dňa nemala žiadne obraty a ani žiadne podnikateľské aktivity či v Chorvátsku alebo na Slovensku,“ povedal Sidor pre Trend.
Spoločnosť Hvar Sport Resort sa pôvodne mala zaoberať najmä turizmom, rekreačnými službami, lodnou prepravou. V predmete činnosti mala aj nákladku či vykládku tovaru a sklady.
Exposlanec má na ostrove aj rekreačné stredisko s rovnakým názvom Hvar Sport Resort. S tým však podľa neho Vadala už nič nemá.
Zistenia o Vadalovcoch
Vadala je v súčasnosti stíhaný väzobne na základe zatykača benátskeho súdu pre údajnú účasť na obchode mafie s kokaínom. V minulosti mal partnerský, ale aj obchodný vzťah s asistentkou Roberta Fica Máriou Troškovou, ktorá sa neskôr zamestnala aj na Úrade vlády.
Po vypuknutí kauzy, ktorú spustili Kuciakove zistenia o kontaktoch Vadalovcoch na Slovensku, Trošková z Úradu vlády odišla.
V Kuciakovej práci po jeho zavraždení spolu pokračuje medzinárodný investigatívny tím, do ktorého sa zapojili Aktuality.sk, denník Sme, Denník N, Nový Čas, Hospodárske noviny, denník Postoj, týždenník Trend, televízia Markíza, televízia Joj, Aliancia Fair-play, Český rozhlas, švajčiarsky Blic, poľský Onet a nemecký Die Welt.

Beata
Balogová
