BRATISLAVA. Prezident Andrej Kiska vo štvrtok podpísal novelu zákona o pobyte cudzincov, ktorá uľahčí niektoré podmienky vstupu a pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí prišli na Slovensko na viac ako 90 dní za účelom výskumu, štúdia, odbornej prípravy alebo dobrovoľníckej služby v Európskej dobrovoľníckej službe.
Predpis, ktorý 13. marca schválili poslanci parlamentu, sa v prípade výskumných pracovníkov zameria aj na ich rodinných príslušníkov.
Zákon podľa predkladateľa, ktorým je rezort vnútra, reaguje na niektoré nedostatky súčasnej právnej úpravy, ktoré odstraňuje a zosúlaďuje zákon s potrebami praxe.
Jednou zo zmien v rámci novelizácie je, že od cudzincov z tretích krajín sa nebude vyžadovať prechodný pobyt na našom území do jedného roka od začiatku pobytu, ak im pobyt udelil iný členský štát ako prvý.

V prípade študentov, ktorí ukončili štúdium a výskumných pracovníkov po skončení výskumu sa zavádza možnosť zotrvať u nás deväť mesiacov s cieľom zamestnať sa alebo začať podnikať. „Slovensko tak môže získať kvalifikovanú pracovnú silu,“ uvádza predkladateľ.
Účelom novelizácie zákona je transpozícia smernice Európskeho parlamentu a Rady o podmienkach vstupu a pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín na účely výskumu, štúdia, odborného vzdelávania, dobrovoľníckej služby, výmenných programov žiakov alebo vzdelávacích projektov a činnosti aupair do nášho právneho poriadku. Novela nadobudne účinnosť 1. mája.
Ďalšie právna normy podpísané prezidentom:
• Pôsobenie vojakov v aktívnych zálohách bude atraktívnejšie. Lepšie podmienky budú mať aj profesionálni vojaci vyslaní na plnenie úloh v zahraničí. Počíta s tým novela zákona o brannej povinnosti, ktorou sa súčasne mení aj zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov. Profesionálny vojak vyslaný na plnenie úloh mimo Slovenska na účely vojenského cvičenia má dostávať aj zahraničný príspevok. Tiež bude mať nárok na telefonický hovor s blízkou osobou na náklady služobného úradu. Právna norma upravuje aj otázku náhrady cestovných výdavkov na návštevu rodiny. Náhradu budú poskytovať bez časového obmedzenia.
• Ministerstvo obrany upravilo v novele rozpätie hodností na jednotlivé funkcie tak, aby kritériá spĺňalo viac vojakov v zálohe. Do aktívnych záloh bude môcť byť zaradený aj vojak v zálohe, ktorý dosiahol vojenskú hodnosť o jeden stupeň nižšiu alebo o dva stupne vyššiu, než aká sa vyžaduje na výkon funkcie, do ktorej má byť zaradený.
• Na základe skúseností z pilotného projektu vyplynula potreba refundácie mzdy nielen zamestnancom, ale napríklad aj samostatne zárobkovo činným osobám. Novinkou je i úhrada nákladov zamestnávateľovi, ktoré súvisia s platením poistného za zamestnávateľa na sociálne a verejné zdravotné poistenie.
• Prezident podpísal novelu zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení. Novelou zákona sa preberajú do slovenskej legislatívy príslušné európske smernice. Ide o smernicu o minimálnych požiadavkách na posilnenie mobility pracovníkov medzi členskými štátmi únie zlepšením nadobúdania a zachovávania doplnkových dôchodkových práv, či o smernicu o činnosti inštitúcií zamestnaneckého dôchodkového zabezpečenia a o dohľade nad nimi.
• Nový zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke nahradí pôvodnú právnu úpravu, ktorá platí od roku 2004 a pre časté novelizácie sa stala neprehľadnou. Ministerstvo dopravy a výstavby SR vypracovalo úplne nový právny predpis, ktorý parlament schválil 14. marca, najmä pre potrebu upraviť podmienky prevádzky vozidiel v súlade s európskymi predpismi. Súčasťou zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke je aj zmiernenie pokút za neplatnú technickú a emisnú kontrolu. Zmena nastane v tom, že ak si prevádzkovateľ vozidla dodatočne splní svoju povinnosť, tak pokuta sa bude považovať za uhradenú, ak do pätnástich dní zaplatí pokutu vo výške jednej tretiny, teda 55 eur. Zákon obsahuje aj prenesenie povinnosti odstraňovať závady v schodnosti chodníkov, ktoré vznikli znečistením, poľadovicou alebo snehom na vlastníkov a správcov týchto komunikácií. O chodníky sa po novom budú starať ich vlastníci alebo správcovia. Terajší stav je obzvlášť nespravodlivý voči chorým a starším osobám.