BRATISLAVA. Europoslanci Ivan Štefanec i Anna Záborská kritizujú súčasnú situáciu na summite EÚ v Bruseli.
Nepáči sa im, že nového premiéra Petra Pellegriniho zastupuje v piatok na tomto vrcholnom podujatí český premiér v demisii Andrej Babiš.
Europoslankyňa Monika Beňová v tom ale žiaden problém nevidí, kolegom odkázala, aby sa radšej snažili prispieť k upokojeniu situácie. Pellegrini je v piatok v parlamente, nová vláda sa uchádza o dôveru.
"Je to nešťastne zvolené riešenie," myslí si Záborská. "A to nielen pre to, že Babiš je premiérom v demisii, treba myslieť i na to, čo všetko sa o ňom hovorí," povedala.

Štefanec v tejto súvislosti dokonca hovorí o hanbe. Záborská si myslí, že zastupovanie Pellegriniho v piatok na summite nebolo nutné, "skôr by privítala, keby sa zo summitu v tento deň ospravedlnil pre potrebu byť na Slovensku". "Určite by to v Bruseli pochopili," uviedla.
"Takto zvolený postup je v poriadku," oponovala Beňová.
Nezvyčajné, ale nie výnimočné
Takéto zastupovanie nie je podľa analytičku portálu Euractiv.sk Zuzany Gabrišovej bežné, ale ani úplne výnimočné. "Termíny týchto summitov sú dopredu dané, sú pravidelné, takže sa ich lídri nezúčastňujú len vo veľmi výnimočných situáciách. Je to obdoba toho, akoby premiér neprišiel na zasadnutie vlády."
“Krajiny sa obracajú na tie delegácie, o ktorých vedia, že majú príbuzné postoje k niektorým témam.
„
Zastupovanie premiérov sa už udialo aj v minulosti viackrát najmä v našom regióne.
Robert Fico napríklad v marci 2017 zastupoval bývalého českého premiéra Bohuslava Sobotku, ktorý musel v druhý deň summitu odísť na snem ČSSD.
Sobotku zase zastupovaním na summite o migračnej kríze na Malte poverila bývalá poľská premiérka Ewa Kopaczová, keď sa musela zúčastniť zasadnutia parlamentu po prehratých voľbách a zložiť funkciu.
Krajiny sa väčšinou snažia nájsť si zastúpenie medzi tými, s ktorými zdieľajú podobnú agendu. "Krajiny sa obracajú na tie delegácie, o ktorých vedia, že majú príbuzné postoje k niektorým témam. Je prirodzené, že pre nás je to Česká republika, v otázkach eurozóny zase komunikujeme s Rakúskom," hovorí Gabrišová.
Počas stretnutí Európskej rady sa navyše často skôr formulujú závery a o dôležitých veciach sa hlasuje až neskôr. Piatok je tiež v Bruseli menej formálna časť summitu.
Sú v kontakte
Beňová tvrdí, že Pellegrini potrebuje byť v piatok na Slovensku. "Nemyslím si, že odznie niečo, čo si Peter Pellegrini s Andrejom Babišom neprediskutovali a ak by aj bolo, tak sú určite v kontakte," myslí. Gabrišová pridáva, že samotní lídri niekedy zdieľajú aj konkrétne stanoviská v niektorých témach.
Podľa Beňovej netreba hľadať problémy tam, kde nie sú. "A požiadala by som slovenských europoslancov, aby sa aj oni snažili upokojiť situáciu," dodala Beňová.
Summit EÚ v Bruseli je dvojdňový, Pellegrini sa ňom vo štvrtok zúčastnil, na Slovensko prišiel neskoro v noci. V piatok SR na summite zastupuje český premiér v demisii Andrej Babiš.

Beata
Balogová
