Tridsiate výročie Sviečkovej demonštrácie

Tisícky ľudí stáli so sviečkami na námestí a modlili sa. Polícia ich však surovo zbila a použila vodné delá. Pred tridsiatimi rokmi o proteste za náboženskú slobodu aj občianske práva na Slovensku písali na celom svete. Táto akcia bola jedným z najvýznamnejších vystúpení proti komunistickému režimu a predznamenala Nežnú revolúciu.
Hoci hnacím motorom demonštrácie bola tajná cirkev, jej organizátori žiadali nielen náboženskú slobodu, ale aj úplné dodržiavanie občianskych práv v Československu pre všetkých - veriacich aj ateistov. Nemali veľké očakávania, no to, čo sa 25. marca 1988 udialo, predbehlo aj ich najdrsnejšie predstavy.
Ako to videli zahraniční novinári

Na zaplnené Hviezdoslavovo námestie v Bratislave vtrhli so zapnutými húkačkami a modrými majákmi autá Verejnej bezpečnosti a vrážali do ľudí. Demonštrantov so sviečkami kropili kvapky dažďa a zakrátko aj prívaly vody z vozidiel technických služieb.
V ľudskom virvare sa miesilo odriekanie modlitby so štekotom policajných psov. Toto šialené predstavenie s úžasom i obavami sledovala aj desiatka zahraničných reportérov zo západných médií. Bol 25. marec 1988. Traja z nich pre SME spomínajú, ako tieto chvíle prežívali.
Rozhovor s Elizabeth Åsbrink

Je spisovateľkou a zároveň novinárkou, ktorá neváha zaťať do živého. Keď odhalila fašistickú minulosť zakladateľa IKEA, mnoho Švédov sa na ňu nahnevalo. Nedala sa odradiť. Naďalej prednáša o fašizme a švédskej identite. Elisabeth Åsbrink prišla na Slovensko diskutovať o fašizme na Stredoeurópske fórum.
Je veľmi rada, že reagujeme na brutálnu vraždu novinára tak dôstojne a s takým zápalom na plných námestiach. „Ak dokážete ľudí presvedčiť, že dokážu prispieť k zmene, prináša to nádej a skutočne dokážu tú zmenu priniesť,“ hovorí v rozhovore Ely Rybárovej.
Prečo je dobré, ak škôlkari švindľujú

Dobrá výchova nie je o tom hovoriť pravdu, ale nahlas odmietnuť, ak ju niekto nehovorí. V prípade detí by ste však varovný prst zrejme dvíhali zbytočne.
„Deti od troch rokov majú živú predstavivosť a často do nej prenikajú ich osobné želania, ktoré vydávajú za pravdu. Ešte sa len učia rozlišovať medzi skutočnosťou a vlastnými predstavami,“ hovorí detská psychologička Eva Gajdošová. Vedomé klamstvo v ich prípade odzrkadľuje schopnosť premýšľať, teda osvojovanie si nových schopností. Zároveň sa tým rozvíja osobnosť dieťaťa. A má to aj ďalšie výhody. Aké, zisťoval Mário Šmýkal.
Návod na zvládanie smutných chvíľ

Strata zamestnania, nečakaný rozchod, šokujúca diagnóza či strata blízkeho. V priebehu života sa človek môže stretnúť s mnohými podobami zlých správ, niekedy aj viacerými naraz.
Pod dlhodobou ťarchou nepríjemných udalostí trpí telo aj myseľ. Zlé správy v akejkoľvek forme majú na telo okamžitý účinok. Limbický systém mozgu, ktorého časti spolupracujú na tvorbe emócií, vzplanie. Tragická správa spustí reťazec hormonálnych zmien. No z dlhodobého hľadiska je prínosnejšie, ak sa pred zlými správami nebudete brániť. Prečo, vysvetľuje Zuzana Matkovská.
Príbeh manželky československého prezidenta

Pre krajiny východnej a strednej Európy je príznačné, že po boku prezidentov sa na verejnosti neobjavujú prvé dámy. V Česku a na Slovensku vykonávajú svoje pôvodné povolanie a len vo výnimočných situáciách reprezentujú svojich manželov pri oficiálnych príležitostiach najvyššieho rangu.
Hana Benešová, manželka prezidenta Eduarda Beneša bola výnimkou.„Tichá, jemná, krásna. Trpezlivá a skromná. Ovládala umenie krajného sebazaprenia vedľa muža tak preťaženého prácou, ako bol minister a neskôr prezident Beneš. Dokonalá dáma v zmysle osobnej kultúry a obetavej rodinnej a spoločenskej služby,“ povedal o nej spisovateľ Karel Čapek.

Beata
Balogová
