BRATISLAVA. Na začiatku veľmi pokojný a slušný. Taký bol takzvaný Tichý pochod v hlavnom meste, ktorým si ľudia chceli uctiť pamiatku novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej, ktorých približne pred mesiacom zavraždili.
Niečo pred pol piatou popoludní sa v piatok na Šafárikovom námestí v Bratislave zišli tisíce ľudí. Niektorí ľudia si tak ako v minulých týždňoch priniesli transparenty, iní v rukách držali zapálené sviečky.
Po pokojnom pochode, ľudia odišli k parlamentu
„Nie som spokojný, ako sa to skončilo. Nič sa tým nevyriešilo. Len si z nás robia žarty.“ Tieto slová bolo často počuť v dave. Narážajú tým na novú vládu s premiérom Petrom Pellegrinim, ktorú vo štvrtok vymenoval prezident Andrej Kiska.

Na čele pochodu stáli vysokoškoláci, ktorí nahradili organizátorov protestov Za slušné Slovensko, ktorí ohlásený protest len deň predtým zrušili.
Mnohí ľudia na sociálnych sieťach deklarovali záujem napriek tomu vyjsť do ulíc.
Študenti v rukách držali obrovský čierny transparent s bielym nápisom Nie je nám to jedno.
Pod nápisom bol zoznam univerzít. Masa pochodujúcich ľudí sa pomaly presunula na Námestie SNP, kde sa konali aj posledné dve protestné akcie. Atmosféra bola pokojná až pietna.
V dave sa neozývali žiadne výkriky, jediné, čo narúšalo ticho, bol potlesk ľudí. Vysokoškoláci sa veľmi krátko prihovorili ľuďom a zapálili sviečky za Jána a Martinu. Na konci samotní študenti zaspievali slovenskú hymnu. Pridal sa k nim celý dav.
Denník SME odhadol počet účastníkov pochodu na viac ako 15-tisíc. Použil pritom fotografie z okolitých budov. Námestie bolo zaplnené redšie ako minulé piatky, ale dav siahal až pred Starú tržnicu.
Piskot a hlasné skandovanie
„Voľby, voľby, voľby,“ začali kričať ľudia na Námestí SNP, situácia sa zmenila hneď po tom ako študenti oficiálne ohlásili skončenie pochodu a vyzvali účastníkov, aby sa rozišli domov.

Mnohým sa to nepozdávalo, a tak sa po chvíli viac ako tisícka ľudí presunula k parlamentu. "Gašpar dole", "Túto vládu nechceme", "Hanba" či "Do basy". Pískali a skandovali heslá.
Protestujúci ľudia nakoniec ešte aj pred Národnou radou zaspievali hymnu a po viac ako pol hodine sa pokojne rozišli.
Parlament v piatok rokoval o programovom vyhlásení vlády Petra Pellegriniho, ale diskusiu ukončili už o štvrtej. Hlasovať o dôvere novej vláde by sa malo v pondelok.
Protestovalo sa v desiatkach miest
Vyjadriť nespokojnosť s politickou situáciou na Slovensku sa rozhodli ľudia vo viac ako tridsiatke slovenských a viac ako desiatich zahraničných mestách.

Na rozdiel od Bratislavy sa tieto pochody viac podobajú tým, ktoré sa konali posledné týždne. Vystúpilo na nich viacero rečníkov aj umelci.
V Michalovciach sa dokonca konali až dva protesty. Prvý zorganizovali farmári, ktorí sa takto chceli ohradiť proti praktikám talianskych rodín - Rodovcov, Vadalovcov a slovenskej mafie. Do ulíc vyšli na desiatkach traktorov.
V Michalovciach sa ľuďom z tribúny tiež prihovorila mama zavraždenej Martiny Zlatica Kušnírová. “Mám veľa otázok a málo odpovedí. Neverím žiadnej inštitúcii. To, čo sa všade deje, je fraška. Zlodeji kričia, chyťte zlodejov.”
Mama zavraždenej Martiny sa potom presunula na druhý protest do Humenného. „Nedovoľme, aby Martina a Janko zomreli nadarmo,“ vyzvala ľudí.

Beata
Balogová
