SME
Štvrtok, 2. február, 2023 | Meniny má Erik, Erika

Opozícia kritizuje vládu za okopírované programové vyhlásenie

Poslanci rokujú o programovom vyhlásení vlády.

Veronika Remišová.Veronika Remišová. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady v pondelok od 9:00 pokračujú v 30. schôdzi Národnej rady, v prerušenom rokovaní o Programovom vyhlásení vlády.

Peter Pellegrini predložil do parlamentu de facto identické vyhlásenie vlády s vyhlásením kabinetu Roberta Fica spred dvoch rokov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozprava pokračuje

Do rozpravy sa v piatok písomne prihlásilo 39 poslancov z opozície. Koaliční poslanci sa zapájajú do rokovania len cez faktické poznámky.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár nevidí problém v tom, že do rozpravy k vládnemu programu sa neprihlásil žiaden koaličný poslanec.

SkryťVypnúť reklamu

"Pred dvoma rokmi sme si povedali všetko a pokračujeme v tom. Vy si myslíte, že si potrebujeme vytĺcť nejaké politické body z tejto rozpravy? Ja si to nemyslím. My potrebujeme robiť a plniť, čo v programe máme napísané," zdôraznil.

Opozíciu zároveň Bugár kritizoval, že obsah jej vystúpení často nie je venovaný vládnemu programu, ale sústredí sa len na sypanie špiny a urážanie koalície.

K programovému vyhláseniu sa podobne ako Bugár postavil aj Dušan Jarjabek zo Smeru. Na druhej strane Jarjabkovi prekáža, že v skopírovanom programovom vyhlásení vlády ostali aj neaktuálne veci. Nepovažuje to však za skutočný problém.

Remišová: Vláda si dôveru nezaslúži

V úvode rozpravy vystúpila predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová, ktorá uviedla, že dôvera je krehká vec, získava sa prácou bez morálnych kompromisov a za cenu vyvodenia politickej zodpovednosti.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda Petra Pellegriniho (Smer) si podľa Remišovej dôveru nezaslúži pre viaceré kauzy, ako Bašternák, Chovanec, Špirko, obrnené transportéry, Babindol či pre spravovanie eurofondov.

Prečítajte si tiež: Opozícia o účasti vo vláde ani nerokovala. Je to zbytočné, hovorí Čítajte 

Po vražde novinára a jeho snúbenice potrebuje podľa Remišovej krajiny človeka, ktorý ju cez takéto ťažké situácie prevedie.

Namiesto toho sa Slovensku podľa jej slov dostalo cynizmu, oportunizmu, konšpirácií či strašenia štátnym prevratom a dlažobnými kockami.

Smerovanie krajiny

Poslankyňa hnutia OĽaNO Soňa Gaborčáková v rozprave zasa upozornila, že Pellegriniho vláda nepredstavuje nové smerovanie krajiny.

Dôvodom je, že vláda predložilo staré programového vyhlásenie, na tvorbe ktorého sa podieľali ľudia, ktorí z vládneho kabinetu odišli.

Gaborčáková súčasne tvrdí, že staré programové vyhlásenie nereflektuje nové skutočnosti v ostatných dvoch rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa poslankyne Slovensko potrebuje zmeny v sociálnom poistení či reformu daňovej politiky. "Čo z tohto sa odrazilo v novom programovom vyhlásení vlády? Nič," tvrdí Gaborčáková.

Beblavý žiada zmeny

Podobne ako Gaborčáková sa vyjadril aj nezaradený poslanec Miroslav Beblavý, ktorý považuje programové vyhlásenie rovnaké ako to, ktoré bolo za vlády Roberta Fica

Podľa Beblavého nové programové vyhlásenie žiadnym spôsobom nereflektuje zásadne zmenenú spoločensko-politickú situáciu.

Beblavý zároveň predložil s ďalšími nezaradenými poslancami pozmeňovací návrh k programovému vyhláseniu vlády Petra Pellegriniho.

Žiadajú v ňom zriadiť Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre dohľad nad vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

SkryťVypnúť reklamu

Nezaradení rovnako predložia v skrátenom konaní návrh zmien na výber policajného prezidenta a policajnej inšpekcie.

Beblavý počas rozpravy tiež vyhlásil, že špeciálny prokurátor by mal v záujme obnovy dôvery v právny štát odstúpiť z funkcie.

Neaktuálny paškvil

Nezaradený poslanec Martin Poliačik v rozprave uviedol, že nový kabinet predložil ten istý program, preto, "lebo na ničom inom novom by sa nevedeli dohodnúť".

Vládna koalícia sa na úprave vlády podľa neho nedohodla preto, aby zabezpečila stabilitu v krajine, ale preto, "že mnohí z nich vedia, že to je ich posledná jazda". To je ale podľa Poliačika dôvod na odchod vlády a nie na jej zachovanie.

Poslanec SaS Martin Klus označil programové vyhlásenie novej vlády za "paškvil", ktorý je neaktuálny a nereflektuje na aktuálne problémy na Slovensku. Skritizoval časť programového vyhlásenia o zahraničnej politike.

SkryťVypnúť reklamu

Galko: Gašparov odchod by veľa nevyriešil

V Policajnom zbore nepríde k žiadnej kvalitatívnej zmene. Vyhlásil to dnes v národnej rade poslanec za SaS Ľubomír Galko.

"Pán Drucker možno odvolá šéfa policajného zboru Tibora Gašpara alebo sa s ním dohodne na odstúpení. Bude baštrngovať možno s nejakou nepodstatnou legislatívnou zmenou voľby prezidenta Policajného zboru z výlučnej právomoci ministra vnútra na právomoc vlády, ale to bude len kvapka v mori. A rôzni Krajmerovia, Hraškovia, Lučanskí a ďalší si budú veselo bačovať ďalej a kryť kriminálnu organizáciu, ktorá si hovorí politická strana Smer-SD," povedal.

Galko sa tiež pýta, ako chce nový premiér presvedčiť poslancov a verejnosť o svojej autonómnosti, keď mu jeho stranícky predseda nedovolí na tlačovej besede otvoriť ani ústa a ešte mu ukazuje, kam sa má postaviť.

SkryťVypnúť reklamu

Staronová vláda a vyššia miera neúcty

Takzvaná rekonštrukcia vlády je namiesto riešenia súčasných problémov iba ich betónovaním. Vyhlásil to poslanec opozičnej SaS Karol Galek.

Pýtal sa, či je programové vyhlásenie tejto vlády tým, čo očakávali ľudia, keď stáli na námestiach. Kritizoval, že nová vláda len prekopírovala programové vyhlásenie predchádzajúcej vlády.

"Pokiaľ by takéto niečo urobil študent pri bakalárskej alebo diplomovej práci, vyhodili by ho zo školy," konštatoval Galek.

Vyššia miera neúcty, ako ukázala táto staronová vláda, tak podľa neho hádam ani neexistuje. "Je toto to, čím chce nová vláda upokojiť situáciu v spoločnosti, čím sa chce odlíšiť od tej predchádzajúcej?" kládol otázky Galek.

Novú vládu kritizovala aj jeho kolegyňa zo strany Anna Zemanová.

SkryťVypnúť reklamu

"Nepodporím túto vládu Roberta Fica IV a verím, že nás bude toľko, že ak nie dnes, tak o niekoľko týždňov táto vláda skončí a príde k novým voľbám a k zmene na Slovensku," uviedla Zemanová.

Vyzývala okrem iného na zavedenie konkrétnych zákonných krokov, ktoré zabezpečia, že sa bude v lesoch inak hospodáriť.

Pripomenula tiež, že dva roky sa hovorilo o tom, ako je agrorezort dobre riadený a všetko je v ňom v poriadku. Následne sa ukázal korupčný škandál pri udeľovaní dotácií za poľnohospodársku pôdu.

Drucker nepôjde proti vlastným

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová vyhlásila, že "Smer nie je žiadna sociálna demokracia. Je to perfídna kleptokratická štruktúra a v záujme celého Slovenska je, aby táto vláda skončila čo najskôr."

SkryťVypnúť reklamu

SaS podľa jej slov neverí, že minister vnútra Tomáš Drucker bude bdieť nad nestranným vyšetrovaním vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírove.

Liberáli podľa jej slov tiež neveria, "že Drucker bude mať silu bojovať proti vlastným chlebodarcom".

Pochybujú aj o kompetentnosti ministerky kultúry Ľubice Laššákoveja neveria, že pôda na Slovensku je dobre spravovaná. "A je perfídne, že Ján Richter po svojich kardinálnych prešľapoch zotrváva vo funkcii ministra práce," doplnila Blahová.

Krajniak vyzval Pellegriniho

Opozičný poslanec z hnutia Sme rodina Milan Krajniak praje premiérovi Petrovi Pellegrinimu, aby sa do dejín zapísal niečím, čo pomôže ľuďom.

"Chcem očakávať od Petra Pellegriniho niečo dobré," povedal Krajniak v rozprave k programovému vyhláseniu, ktorým žiada Pellegriniho vláda parlament o dôveru.

SkryťVypnúť reklamu

"Sú ľudia, ktorých vrcholným výkonom je nejakú funkciu zastávať, nesnažia sa nič meniť. Sú takí, ktorí sa vo funkcii zopsuli. Ale sú ľudia, ktorí do funkcie vyrastú. A tu je príbeh Petra Pellegriniho ešte stále otvoreným príbehom," uviedol.

Krajniak zdôraznil, že dnes sa dajú veci meniť k lepšiemu a je na Pellegrinim, ako sa k tomu postaví, pretože on na to má moc.

Poslanec sa premiéra pýta, či je pripravený viesť veľký spolok, aby mohol urobiť niečo dobré.

"Nejde o to, aby tu Peter Pellegrini viedol spor s niekým. Ale či má v sebe odvahu viesť spor o niečo, čo môže posunúť krajinu dopredu a čo pomôže ľuďom, čo im zlepší život," vysvetlil Krajniak.

Priznáva, že voči Pellegriniho doterajšej práci má síce výhrady, ale nemá informácie, že by on osobne niečo ukradol alebo zneužil moc na to, aby niekomu ublížil. "A to je dôležité," vyhlásil Krajniak, podľa ktorého by si Pellegrini mal strážiť, aby túto hranicu neprekročil.

SkryťVypnúť reklamu

Krajniak si želá, aby sa podarilo obnoviť dôveru ľudí v štát.

"Chcem obnoviť dôveru ľudí v tento štát, pretože verím, že Slovenská republika ako suverénny štát má svoj zmysel," poznamenal. Cestu vidí v spolupráci a v tom, aby ľudia videli, že práca ich poslancov, či sú z koalície alebo opozície, má zmysel.

Niektorí opoziční poslanci Krajniakovi odkázali, že nie sú v prípade Pellegriniho a jeho vlády takí optimisti ako on. Opozícia neustále zdôrazňuje, že pri rekonštrukcii vlády netreba len vymeniť figúrky.

"Najlepšie veci v našej civilizácii urobili polepšení hriešnici," odkázal im Krajniak.

Poukázal, že každý človek má slobodnú vôľu rozhodnúť sa urobiť niečo dobré. "Mňa nebaví vŕtať sa v politike ako v bahne. V každom z nás by mala byť ambícia, aby za nami zostalo niečo dobré," uzavrel.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 2. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu
 4. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 5. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 6. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 7. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 1. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 2. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu
 4. Trh s nehnuteľnosťami praje prenájmom
 5. Wüstenrot rástol v segmente životného aj neživotného poistenia
 6. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 7. O najlepšie komunikujúcich značkách rozhodne aj verejnosť
 8. Ako možno získať prídavky na dieťa v Nemecku?
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 11 943
 2. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 9 822
 3. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 5 508
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 213
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 2 145
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 493
 7. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 1 292
 8. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 1 212
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.

Vraj chýbali inštrukcie od vedenia rezortu, a tak záujemcovia márne čakajú.


7 h
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Najlepšie je na tom Dánsko.


6 h
Peter Schutz

Keby sme neboli na Slovensku, tak zmenšovať bordel – minimalizovať je silné slovo – by sa aj dalo.


8 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


1 h
SkryťZatvoriť reklamu