SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Opozícia kritizuje vládu za okopírované programové vyhlásenie

Poslanci rokujú o programovom vyhlásení vlády.

Veronika Remišová.Veronika Remišová. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady v pondelok od 9:00 pokračujú v 30. schôdzi Národnej rady, v prerušenom rokovaní o Programovom vyhlásení vlády.

Peter Pellegrini predložil do parlamentu de facto identické vyhlásenie vlády s vyhlásením kabinetu Roberta Fica spred dvoch rokov.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozprava pokračuje

Do rozpravy sa v piatok písomne prihlásilo 39 poslancov z opozície. Koaliční poslanci sa zapájajú do rokovania len cez faktické poznámky.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár nevidí problém v tom, že do rozpravy k vládnemu programu sa neprihlásil žiaden koaličný poslanec.

Skryť Vypnúť reklamu

"Pred dvoma rokmi sme si povedali všetko a pokračujeme v tom. Vy si myslíte, že si potrebujeme vytĺcť nejaké politické body z tejto rozpravy? Ja si to nemyslím. My potrebujeme robiť a plniť, čo v programe máme napísané," zdôraznil.

Opozíciu zároveň Bugár kritizoval, že obsah jej vystúpení často nie je venovaný vládnemu programu, ale sústredí sa len na sypanie špiny a urážanie koalície.

K programovému vyhláseniu sa podobne ako Bugár postavil aj Dušan Jarjabek zo Smeru. Na druhej strane Jarjabkovi prekáža, že v skopírovanom programovom vyhlásení vlády ostali aj neaktuálne veci. Nepovažuje to však za skutočný problém.

Remišová: Vláda si dôveru nezaslúži

V úvode rozpravy vystúpila predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová, ktorá uviedla, že dôvera je krehká vec, získava sa prácou bez morálnych kompromisov a za cenu vyvodenia politickej zodpovednosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda Petra Pellegriniho (Smer) si podľa Remišovej dôveru nezaslúži pre viaceré kauzy, ako Bašternák, Chovanec, Špirko, obrnené transportéry, Babindol či pre spravovanie eurofondov.

Prečítajte si tiež: Opozícia o účasti vo vláde ani nerokovala. Je to zbytočné, hovorí Čítajte 

Po vražde novinára a jeho snúbenice potrebuje podľa Remišovej krajiny človeka, ktorý ju cez takéto ťažké situácie prevedie.

Namiesto toho sa Slovensku podľa jej slov dostalo cynizmu, oportunizmu, konšpirácií či strašenia štátnym prevratom a dlažobnými kockami.

Smerovanie krajiny

Poslankyňa hnutia OĽaNO Soňa Gaborčáková v rozprave zasa upozornila, že Pellegriniho vláda nepredstavuje nové smerovanie krajiny.

Dôvodom je, že vláda predložilo staré programového vyhlásenie, na tvorbe ktorého sa podieľali ľudia, ktorí z vládneho kabinetu odišli.

Gaborčáková súčasne tvrdí, že staré programové vyhlásenie nereflektuje nové skutočnosti v ostatných dvoch rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa poslankyne Slovensko potrebuje zmeny v sociálnom poistení či reformu daňovej politiky. "Čo z tohto sa odrazilo v novom programovom vyhlásení vlády? Nič," tvrdí Gaborčáková.

Beblavý žiada zmeny

Podobne ako Gaborčáková sa vyjadril aj nezaradený poslanec Miroslav Beblavý, ktorý považuje programové vyhlásenie rovnaké ako to, ktoré bolo za vlády Roberta Fica

Podľa Beblavého nové programové vyhlásenie žiadnym spôsobom nereflektuje zásadne zmenenú spoločensko-politickú situáciu.

Beblavý zároveň predložil s ďalšími nezaradenými poslancami pozmeňovací návrh k programovému vyhláseniu vlády Petra Pellegriniho.

Žiadajú v ňom zriadiť Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre dohľad nad vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Skryť Vypnúť reklamu

Nezaradení rovnako predložia v skrátenom konaní návrh zmien na výber policajného prezidenta a policajnej inšpekcie.

Beblavý počas rozpravy tiež vyhlásil, že špeciálny prokurátor by mal v záujme obnovy dôvery v právny štát odstúpiť z funkcie.

Neaktuálny paškvil

Nezaradený poslanec Martin Poliačik v rozprave uviedol, že nový kabinet predložil ten istý program, preto, "lebo na ničom inom novom by sa nevedeli dohodnúť".

Vládna koalícia sa na úprave vlády podľa neho nedohodla preto, aby zabezpečila stabilitu v krajine, ale preto, "že mnohí z nich vedia, že to je ich posledná jazda". To je ale podľa Poliačika dôvod na odchod vlády a nie na jej zachovanie.

Poslanec SaS Martin Klus označil programové vyhlásenie novej vlády za "paškvil", ktorý je neaktuálny a nereflektuje na aktuálne problémy na Slovensku. Skritizoval časť programového vyhlásenia o zahraničnej politike.

Skryť Vypnúť reklamu

Galko: Gašparov odchod by veľa nevyriešil

V Policajnom zbore nepríde k žiadnej kvalitatívnej zmene. Vyhlásil to dnes v národnej rade poslanec za SaS Ľubomír Galko.

"Pán Drucker možno odvolá šéfa policajného zboru Tibora Gašpara alebo sa s ním dohodne na odstúpení. Bude baštrngovať možno s nejakou nepodstatnou legislatívnou zmenou voľby prezidenta Policajného zboru z výlučnej právomoci ministra vnútra na právomoc vlády, ale to bude len kvapka v mori. A rôzni Krajmerovia, Hraškovia, Lučanskí a ďalší si budú veselo bačovať ďalej a kryť kriminálnu organizáciu, ktorá si hovorí politická strana Smer-SD," povedal.

Galko sa tiež pýta, ako chce nový premiér presvedčiť poslancov a verejnosť o svojej autonómnosti, keď mu jeho stranícky predseda nedovolí na tlačovej besede otvoriť ani ústa a ešte mu ukazuje, kam sa má postaviť.

Skryť Vypnúť reklamu

Staronová vláda a vyššia miera neúcty

Takzvaná rekonštrukcia vlády je namiesto riešenia súčasných problémov iba ich betónovaním. Vyhlásil to poslanec opozičnej SaS Karol Galek.

Pýtal sa, či je programové vyhlásenie tejto vlády tým, čo očakávali ľudia, keď stáli na námestiach. Kritizoval, že nová vláda len prekopírovala programové vyhlásenie predchádzajúcej vlády.

"Pokiaľ by takéto niečo urobil študent pri bakalárskej alebo diplomovej práci, vyhodili by ho zo školy," konštatoval Galek.

Vyššia miera neúcty, ako ukázala táto staronová vláda, tak podľa neho hádam ani neexistuje. "Je toto to, čím chce nová vláda upokojiť situáciu v spoločnosti, čím sa chce odlíšiť od tej predchádzajúcej?" kládol otázky Galek.

Novú vládu kritizovala aj jeho kolegyňa zo strany Anna Zemanová.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nepodporím túto vládu Roberta Fica IV a verím, že nás bude toľko, že ak nie dnes, tak o niekoľko týždňov táto vláda skončí a príde k novým voľbám a k zmene na Slovensku," uviedla Zemanová.

Vyzývala okrem iného na zavedenie konkrétnych zákonných krokov, ktoré zabezpečia, že sa bude v lesoch inak hospodáriť.

Pripomenula tiež, že dva roky sa hovorilo o tom, ako je agrorezort dobre riadený a všetko je v ňom v poriadku. Následne sa ukázal korupčný škandál pri udeľovaní dotácií za poľnohospodársku pôdu.

Drucker nepôjde proti vlastným

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová vyhlásila, že "Smer nie je žiadna sociálna demokracia. Je to perfídna kleptokratická štruktúra a v záujme celého Slovenska je, aby táto vláda skončila čo najskôr."

Skryť Vypnúť reklamu

SaS podľa jej slov neverí, že minister vnútra Tomáš Drucker bude bdieť nad nestranným vyšetrovaním vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírove.

Liberáli podľa jej slov tiež neveria, "že Drucker bude mať silu bojovať proti vlastným chlebodarcom".

Pochybujú aj o kompetentnosti ministerky kultúry Ľubice Laššákoveja neveria, že pôda na Slovensku je dobre spravovaná. "A je perfídne, že Ján Richter po svojich kardinálnych prešľapoch zotrváva vo funkcii ministra práce," doplnila Blahová.

Krajniak vyzval Pellegriniho

Opozičný poslanec z hnutia Sme rodina Milan Krajniak praje premiérovi Petrovi Pellegrinimu, aby sa do dejín zapísal niečím, čo pomôže ľuďom.

"Chcem očakávať od Petra Pellegriniho niečo dobré," povedal Krajniak v rozprave k programovému vyhláseniu, ktorým žiada Pellegriniho vláda parlament o dôveru.

Skryť Vypnúť reklamu

"Sú ľudia, ktorých vrcholným výkonom je nejakú funkciu zastávať, nesnažia sa nič meniť. Sú takí, ktorí sa vo funkcii zopsuli. Ale sú ľudia, ktorí do funkcie vyrastú. A tu je príbeh Petra Pellegriniho ešte stále otvoreným príbehom," uviedol.

Krajniak zdôraznil, že dnes sa dajú veci meniť k lepšiemu a je na Pellegrinim, ako sa k tomu postaví, pretože on na to má moc.

Poslanec sa premiéra pýta, či je pripravený viesť veľký spolok, aby mohol urobiť niečo dobré.

"Nejde o to, aby tu Peter Pellegrini viedol spor s niekým. Ale či má v sebe odvahu viesť spor o niečo, čo môže posunúť krajinu dopredu a čo pomôže ľuďom, čo im zlepší život," vysvetlil Krajniak.

Priznáva, že voči Pellegriniho doterajšej práci má síce výhrady, ale nemá informácie, že by on osobne niečo ukradol alebo zneužil moc na to, aby niekomu ublížil. "A to je dôležité," vyhlásil Krajniak, podľa ktorého by si Pellegrini mal strážiť, aby túto hranicu neprekročil.

Skryť Vypnúť reklamu

Krajniak si želá, aby sa podarilo obnoviť dôveru ľudí v štát.

"Chcem obnoviť dôveru ľudí v tento štát, pretože verím, že Slovenská republika ako suverénny štát má svoj zmysel," poznamenal. Cestu vidí v spolupráci a v tom, aby ľudia videli, že práca ich poslancov, či sú z koalície alebo opozície, má zmysel.

Niektorí opoziční poslanci Krajniakovi odkázali, že nie sú v prípade Pellegriniho a jeho vlády takí optimisti ako on. Opozícia neustále zdôrazňuje, že pri rekonštrukcii vlády netreba len vymeniť figúrky.

"Najlepšie veci v našej civilizácii urobili polepšení hriešnici," odkázal im Krajniak.

Poukázal, že každý človek má slobodnú vôľu rozhodnúť sa urobiť niečo dobré. "Mňa nebaví vŕtať sa v politike ako v bahne. V každom z nás by mala byť ambícia, aby za nami zostalo niečo dobré," uzavrel.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 7. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 8. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 9. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 10. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 1. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 2. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 3. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 5. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 6. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 7. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 8. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 9. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 10. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 722
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 19 921
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 119
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 462
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 119
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 770
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 442
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 271
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 147
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 6 540
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Policajti kontrolujú dodržiavanie protipandemických opatrení na železničnej stanici v Košiciach.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 241-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 361 obetí. Na Slovensku sa skončilo celoplošné testovanie, platia nové opatrenia.

6 h
Dočasný prezident Policajného zboru SR Peter Kovařík.

Bez opozície by neprešiel.

16 h

Druhé plošné testovanie za sto miliónov dosiahlo toto.

Neprehliadnite tiež

Podľa magistrátu zamestnávateľ nemá na základe čoho vyžadovať špeciálnu formu dokladu.

Magistrát: Nevidíme dôvod na duplicitné vydávanie.

7m
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Parlament schválil návrh ministerky Kolíkovej.

9m
Ilustračné foto

Na terapeutické využitie sa nateraz môže používať pol roka.

23m
Sídlisko na Dreveníku. Zo 700 obyvateľov tu najnovšie zaznamenali 10 pozitívnych.

Osobám, ktoré pomoc pri sčítaní obyvateľov potrebujú, pomôžu asistenti.

39m