BRATISLAVA. Program na záchranu tetrova hlucháňa, ktorému na Slovensku hrozí vyhynutie, je už vo finálnej fáze prípravy, ministerstvo životného prostredia (MŽP) ho už predložilo na pripomienkovanie okresným úradom životného prostredia.
"Pomoc ohrozeným druhom má moju primárnu pozornosť. Program záchrany hlucháňa vstupuje do finálnej fázy. Po mojom posúdení sa k nemu v týchto dňoch vyjadrujú okresné úrady," informoval na svojej facebookovej stránke minister životného prostredia László Sólymos.
Ochranári sa obávajú ďalšej ťažby
Na skoré prijatie záchranného programu tlačia ochranári, ktorí upozorňujú, že mnohé lokality výskytu hlucháňa stále nie sú chránené a je možné, že po začiatku jari sa v nich začne ťažba dreva.
MŽP tvrdí, že už poslalo dotknutým okresným úradom usmernenie, podľa ktorého by mali zastaviť ťažbu v lokalitách výskytu tohto kriticky ohrozeného druhu.
Menej ako tisíc jedincov
Hlavnou príčinou veľkého poklesu populácie hlucháňa je intenzívna ťažba dreva v horských oblastiach. Od roku 1972 klesla populácia hlucháňa na Slovensku asi o 76 percent, pričom trend naďalej pokračuje. V roku 1972 uvádzali štatistiky 3 697 jedincov, pričom v roku 2015 už iba maximálne 900 jedincov. Jeho súčasná populácia sa u nás odhaduje na 646 až 866 jedincov.

Napriek medzinárodným záväzkom v ochrane biotopov a druhov sa populácia hlucháňa od vstupu Slovenska do EÚ znížila o 50 percent. Za posledných 10 rokov v niektorých územiach Slovenska, napríklad v Strážovských vrchoch, Vtáčniku, Považskom Inovci, Čergove a Javorníkoch hlucháň úplne vyhynul.
Posledné jedince dožívajú v Kremnických vrchoch, Malej Fatre, vo Volovských vrchoch, v Slovenskom raji a na Poľane. Prudký pokles početnosti nastal aj v Nízkych Tatrách, ktoré sú kľúčové pre prežívanie tohto druhu.