BRATISLAVA. Poloprázdna sála, v ktorej sedela len hŕstka koaličných poslancov a ani tá sa nezapájala do diskusie. Program novej vlády kritizovali a o nedôvere k nej hovorili v pondelok len opoziční poslanci.
Ich výhrady nepočúval celý čas ani nový premiér Peter Pellegrini zo Smeru. V rokovacej sále sa ukázal len ráno a vrátil sa do nej až po obedňajšej prestávke. Väčšinu času sa tváril unudene.
Na rozpravu neprišla ani väčšina ministrov a v priebehu dňa nebolo vidno ani dvoch nových poslancov Smeru Robertovia Fico a Kaliňák.

Koaliční poslanci odhlasovali, že o vládnom dokumente sa bude rokovať až do hlasovania. V čase uzávierky SME rozprava ešte pokračovala, no podporu vláde už predtým ohlásili všetci členovia koalície.
"Pred dvoma rokmi sme si povedali všetko a pokračujeme v tom," odôvodňoval predseda Mosta-Híd Béla Bugár, prečo koaliční poslanci mlčali.
Kým o programe vlády Roberta Fica v roku 2016 rokovali poslanci šesť dní, teraz len dva.
Protestovala asi tisícka
Rozpravu neprerušili ani počas protestu pred Národnou radou, na ktorý prišli stovky ľudí.
Za protestom za predčasné voľby stáli študenti, napríklad spoluorganizátor veľkých protikorupčných pochodov David Straka. Iniciatíva Veľký protikorupčný pochod sa však od akcie dištancovala, nepodporila ju ani bývalá spoluorganizátorka Karolína Farská, ktorá pomáhala aj s protestmi Za slušné Slovensko.
"Predčasné voľby," skandovalo niekoľko stoviek ľudí s transparentmi "Žumpe imidž nezlepšíš" alebo "Stále sme nahnevaní".
Na pódiu prečítala herečka Táňa Pauhofová list od rodičov zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. "Ako môžu to, čo sa Jankovi a Martinke stalo, vyšetrovať ľudia, o ktorých Janko písal? Neraz o nich písal," písalo sa v liste.
Drucker potrebuje dni až týždne
Opozícia kritizovala vládny dokument, ktorý kopíruje program Ficovej vlády za neaktuálnosť a označovala ho za paškvil. Jedným z mála ministrov, ktorý si kritiku prišiel vypočuť, bol nový minister vnútra Tomáš Drucker.

Po Kaliňákovom odchode verejnosť stále žiada aj odchod policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorého do funkcie vybral a ktorý sám odstúpiť odmieta.
Drucker sa s Gašparom stretol v pondelok predpoludním. "Preberali sme jednotlivé veci, jednou z kľúčových je pripravovaný zákon o Policajnom zbore. Požiadal som ho aj o stretnutie s viceprezidentmi a krajskými šéfmi polície," povedal Drucker.
Na rozhodnutie, či Gašpara odvolá, potrebuje Drucker "dni až týždne".
Gašpar podľa neho vníma sám seba ako človeka, ktorý by odstúpil, ak by cítil vnútornú zodpovednosť. "Necítil som dnes z neho, že by prejavoval pochybnosti. Snažil sa mi vysvetliť veci," povedal Drucker.
Nemá ani možného náhradníka. "Na to sa musím oboznámiť s prácou daných ľudí."

Beata
Balogová
