BRATISLAVA. Líder SNS a predseda Národnej rady SR Andrej Danko bol pripravený aj na predčasné parlamentné voľby, ak by sa nenašlo iné riešenie.
Povedal to novinárom po tom, ako prijal organizátorov pondelkovej demonštrácie pred parlamentom. Ich hlavnou požiadavkou bolo odmietnutie dôvery vláde Petra Pellegriniho a predčasné voľby.
“Zo strany Andreja Danka to bolo úprimné a nesnažil sa kamuflovať. Zároveň nás vyzval, aby sme vstúpili do politiky. My dvaja sa na to ale necítime.
„
"Ja som zaviedol tradíciu, že nech pred parlamentom demonštruje ktokoľvek, stretávam sa s nimi a vypočujem si ich. Nehovorím, že cieľom je vzájomne sa presvedčiť o svojich pravdách, ale vzájomne sa vypočuť," poznamenal.
Danko tvrdí, že počas politickej krízy, ktorá nastala po dvojnásobnej úkladnej vražde, sa snažil, aby spoločnosť rozlišovala medzi vyšetrením vraždy a problémami, ktoré ju trápia.
"Som rád, že sme ukázali vyspelosť. Rešpektujú sa výsledky volieb a verím, že veľmi rýchlo si začneme aj na medzinárodnej scéne plniť ako štát povinnosti, a to s novou vládou," odkázal.
Nezhodli sa na všetkom
Napriek tomu Danko pripúšťa, že voľby môžu prísť aj skôr ako v marci 2020. "Je osudom politika, že nevyhovie vždy každému. Ale Slovensko túto skúšku demokracie zvládlo," dodal.
Adam Bajo a Dávid Straka, ktorí demonštráciu organizovali, uviedli, že s Dankom viedli dve hodiny úprimný a konštruktívny dialóg. "Nezhodli sme sa na všetkom. Ale keďže sa bude hlasovať o dôvere vláde, ďalšie protesty nebudú," povedal Bajo.
Podľa jeho slov sa im Danko snažil vysvetliť, že funguje v koalícii, a teda vždy je to o hľadaní kompromisov.

"Viac ako dve hodiny sme sa intenzívne rozprávali. Z jeho strany to bolo úprimné a nesnažil sa kamuflovať. Zároveň nás vyzval, aby sme vstúpili do politiky. My dvaja sa na to ale necítime a v najbližšom čase to neplánujeme," uistil s tým, že naďalej budú podporovať aktivity iných skupín, ako napríklad zber podpisov pod petíciu za vypísanie referenda o predčasných voľbách.
Odposluchy do rúk nezávislých inštitúcií
Danko je presvedčený, že do budúcnosti je potrebné sa rozprávať o presune odposluchov z polície a Slovenskej informačnej služby (SIS) napríklad na Národný bezpečnostný úrad (NBÚ). Je zástancom toho, aby nasadzovanie odposluchov mali v gescii nezávislé inštitúcie.

"Najväčší problém od čias Daniela Lipšica je, že bola posilnená kompetencia Policajného zboru z hľadiska kúpy odpočúvacieho zariadenia. Problémom je, že účastníkom v trestnom konaní je polícia, ktorá má hromadiť dôkazy. A je tam určitá nerovnosť, ak polícia disponuje aj odposluchmi. Ja som zástanca takých riešení, aby odposluchy boli v orgánoch nezávislých inštitúcií," povedal.
Danko aj preto upozorňuje, že debata o zmene voľby policajného prezidenta by sa nemala diať "hurá systémom".
"Lebo s tým súvisí aj systém policajného zboru, teda kto bude menovať nižších funkcionárov, kde budú odpočúvacie zariadenia, či sa nepresunú z SIS a polície do NBÚ. To je téma na jednu konferenciu," dodal.