BRATISLAVA. Nová vláda Petra Pellegriniho (Smer) má dôveru poslancov. Za jej Programové vyhlásenie, a teda aj za dôveru kabinetu, hlasovalo 81 členov snemovne zo 144 prítomných.
Pellegriniho kabinet podporili všetci prítomní poslanci Smeru, SNS aj Mosta-Híd. K podpore sa pridala aj trojica nezaradených členov snemovne Alena Bašistová, Martina Šimkovičová a Rastislav Holúbek. Nezaradení poslanci Igor Janckulík a Peter Marček sa zdržali. Všetci ostatní boli proti.
Opozičná kritika
Nová vláda schválila svoj program v rovnaký deň, ako ju prezident Andrej Kiska vymenoval. Ide o takmer totožný dokument, aký pred dvoma rokmi prijala tretia vláda Roberta Fica (Smer).
Sú v ňom teda aj neaktuálne resp. už splnené sľuby. Pellegrini to vysvetľoval potrebou šetriť čas a kontinuitou po predošlom kabinete.
Samotná rozprava o vládnom programe sa niesla v znamení opozičnej kritiky, keďže z koaličných poslancov sa do debaty okrem občasných faktických poznámok neprihlásil nikto.
Pellegrini chce stabilitu
Pasivitu koalícia vysvetľovala jednak tým, že všetko k vládnemu programu povedali už pred dvoma rokmi a zároveň snahou "nestupňovať napätie reakciami na opozičné invektívy".
Opoziční poslanci hovorili o množstve káuz členov novej vlády, o požiadavkách ľudí na námestiach a o potrebe predčasných volieb, v ktorých vidia jediné poctivé riešenie súčasnej politickej krízy.
Na druhej strane premiér, ktorý v pléne vystúpil ešte minulý týždeň, menovanie svojho kabinetu označil za míľnik, ktorý by mal opäť nastoliť stabilitu a obrátiť pozornosť na skutočné problémy ľudí.
Ľudia žiadali predčasné voľby
Rozpravu neprerušili ani počas protestu pred Národnou radou, na ktorý prišli stovky ľudí. Za protestom za predčasné voľby stáli študenti, napríklad spoluorganizátor veľkých protikorupčných pochodov David Straka. Iniciatíva Veľký protikorupčný pochod sa však od akcie dištancovala, nepodporila ju ani bývalá spoluorganizátorka Karolína Farská, ktorá pomáhala aj s protestmi Za slušné Slovensko.

"Predčasné voľby," skandovalo niekoľko stoviek ľudí s transparentmi "Žumpe imidž nezlepšíš" alebo "Stále sme nahnevaní".
Na pódiu prečítala herečka Táňa Pauhofová list od rodičov zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. "Ako môžu to, čo sa Jankovi a Martinke stalo, vyšetrovať ľudia, o ktorých Janko písal? Neraz o nich písal," písalo sa v liste.
Drucker potrebuje dni až týždne
Opozícia kritizovala vládny dokument, ktorý kopíruje program Ficovej vlády za neaktuálnosť a označovala ho za paškvil. Jedným z mála ministrov, ktorý si kritiku prišiel vypočuť, bol nový minister vnútra Tomáš Drucker.

Po Kaliňákovom odchode verejnosť stále žiada aj odchod policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorého do funkcie vybral a ktorý sám odstúpiť odmieta.
Drucker sa s Gašparom stretol v pondelok predpoludním. "Preberali sme jednotlivé veci, jednou z kľúčových je pripravovaný zákon o Policajnom zbore. Požiadal som ho aj o stretnutie s viceprezidentmi a krajskými šéfmi polície," povedal Drucker.
Na rozhodnutie, či Gašpara odvolá, potrebuje Drucker "dni až týždne".
Gašpar podľa neho vníma sám seba ako človeka, ktorý by odstúpil, ak by cítil vnútornú zodpovednosť. "Necítil som dnes z neho, že by prejavoval pochybnosti. Snažil sa mi vysvetliť veci," povedal Drucker.
Nemá ani možného náhradníka. "Na to sa musím oboznámiť s prácou daných ľudí."

Beata
Balogová
