BRATISLAVA. Prezident Andrej Kiska očakáva v súvislosti s kauzou otráveného bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije jasný a zásadový postoj Slovenska.
Vyplýva to z vyjadrení Kiskovho hovorcu Romana Krpelana.
Situáciou by sa mala v stredu zaoberať Bezpečnostná rada. Po incidente viaceré štáty oznámili vyhostenie ruských diplomatov, Slovensko sa k nim nepridalo.
Nespokojný Kiska
“Prezident Kiska oznámil premiérovi Pellegrinimu, že očakáva zásadový a jasný postoj Slovenska k požiadavke prejaviť solidaritu s jedným z našich dôležitých partnerov.
„
O krokoch rezortu diplomacie hovoril prezident so štátnym tajomníkom ministerstva Lukášom Parízekom (nom. SNS).
Ani s krokmi, ani s Parízekovým vysvetlením nie je Kiska spokojný.
"Prezident Andrej Kiska požiadal ministerstvo zahraničných vecí o vysvetlenie, prečo Slovensko nepostupovalo rovnako ako naši partneri v Európskej únii a V4, v súvislosti s požiadavkou Veľkej Británie vyhostiť ruských diplomatov," uviedol Krpelan.
Pripomenul, že požiadavka bola reakciou na útok chemickým plynom na území Spojeného kráľovstva.
"Vysvetlenie štátneho tajomníka Lukáša Parízeka prezident nepovažuje za dostatočné a s doterajšími krokmi rezortu zahraničných vecí vyjadril nespokojnosť," doplnil Krpelan s tým, že svoj postup prezident oprel aj o informácie spravodajských služieb.
"Po tomto prijatí prezident Kiska telefonoval s premiérom Petrom Pellegrinim a oznámil mu, že očakáva zásadový a jasný postoj Slovenska k požiadavke prejaviť solidaritu s jedným z našich dôležitých partnerov," informoval Krpelan.
Odoberajte podcast: Apple podcasty (iTunes) | Spotify | RSS | Podbean
Konanie podľa výsledkov vyšetrovania
Parízek nesúhlasí s názorom, že sa Slovensko nepridalo k spojencom. S európskymi partnermi podľa Parízeka postupuje Slovensko koordinovane.
"Komunikujeme. Ale je naše právo zaujať stanovisko k danej veci a zvoliť si adekvátne kroky. A za adekvátne kroky považujeme predvolanie veľvyslanca, čo sa stalo, a ďalšie kroky budeme zvažovať podľa toho, akým spôsobom bude vyšetrovanie prebiehať," zopakoval štátny tajomník.
Ruský veľvyslanec sa ospravedlnil
Parízek nevylúčil, že ak to bude potrebné, Slovensko môže vyhostiť ruských diplomatov. "Ak by vyšetrovanie potvrdilo obvinenia, ktoré boli vznesené, budeme zvažovať ďalšie kroky," odpovedal Parízek.

"Vyzval som Ruskú federáciu na spoluprácu v objasňovaní incidentu, vo vyšetrovaní a v poskytnutí čo najviac relevantných informácií, aby bolo umožnené prípad vyšetriť. Pevne veríme, že sa nepotvrdia podozrenia, ktoré sú momentálne komunikované," uviedol štátny tajomník.
Veľvyslanca sa pýtal aj na to, prečo Rusko spomenulo v súvislosti s novičokom, čo je látka, ktorá mala byť použitá na otrávenie bývalého agenta Skripaľa a jeho dcéry Julije, aj Slovensko. "Rusko sa ospravedlnilo," povedal Parízek.
Podľa vysvetlenia sa malo Slovensko spomenúť omylom.
Parízek informoval, že na ministerstve majú naplánované stretnutia aj s inými veľvyslancami, prípadu sa bude v stredu venovať aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý bude na Slovensku.
Britský veľvyslanec verí, že Slovensko zareaguje
Veľvyslanec Veľkej Británie Andy Garth verí, že Slovensko sa pripojí k európskej väčšine a prijme podobne razantný krok, akým je vyhostenie ruských diplomatov.
Ako sa uvádza v stanovisku britského veľvyslanca na Slovensku Andyho Gartha, útok na bývalého dvojitého špióna Sergeja Skripaľa nervovoparalytickou látkou novičok je ukážkou incidentu, ktorý vedie k zhoršeniu bezpečnostnej situácie v Európe.
"K takejto situácii sa vyjadrili vlani v októbri aj prezident Andrej Kiska, predseda parlamentu Andrej Danko a premiér Robert Fico v spoločnom vyhlásení k prioritám členstva Slovenskej republiky v EÚ a NATO. Najvyšší ústavní činitelia vo vyhlásení hovoria: ‚Pre bezpečnosť našej krajiny má zásadný význam posilňovanie stability euroatlantického priestoru, posilňovania solidarity a súdržnosti Európskej únie a NATO.' Pripomenuli tiež záväzok Slovenska k spoločným hodnotám," uvádza sa ďalej vo vyhlásení.
Veľvyslanec takisto uviedol, že zoznam spojencov, ktorí ohlásili vyhostenie ruských spravodajských dôstojníkov, sa stále rozširuje a je reakciou na dohodu, ktorú prijali všetky hlavy štátov a vlád na minulotýždňovom zasadnutí Európskej rady v Bruseli. Slovensko počas diskusie o prípade Skripaľ zastupoval český premiér Andrej Babiš.
Praha vyhostí troch pracovníkov ruskej ambasády. "Sme vďační za solidaritu, ktorú nám prejavila väčšina našich európskych a NATO partnerov, ako reakciu na pokus o vraždu Sergeja a Júlie Skripaľovcov v Salisbury vojenským nervovým plynom," uviedol Garth v stanovisku.
Neskôr v utorok sa Parízek stretol s Garthom. "Jednoznačne odsudzujeme použitie chemickej bojovej látky v Salisbury a vyjadrujeme plnú solidaritu so Spojeným kráľovstvom," podčiarkol Parízek.
Vyhostení diplomati
Podľa britského ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona by za útokom mohol byť priamo Vladimir Putin. V rámci solidarity s Veľkou Britániu v pondelok 23 krajín oznámilo, že vyhostí ruských diplomatov. Väčšinou však ide o špiónov, ktorí majú diplomatické krytie.

Americký prezident Donald Trump v reakcii na prípad nariadil vyhostiť 60 ruských diplomatov a zatvoriť ruský konzulát v meste Seattle.
Skripaľa a jeho dcéru otrávili 4. marca v juhoanglickom mestečku Salisbury nervovo paralytickou látkou novičok, vyvinutou v sovietskych laboratóriách.
Obaja sa nachádzajú v kritickom stave. Británia už reagovala vyhostením 23 ruských diplomatov.