BRATISLAVA. Potrebujú operáciu, ale jej termín sa stále vzďaľuje. Pacienti, ktorí musia ísť na zákrok v Národnom onkologickom ústave v Bratislave, naň čakajú až o niekoľko týždňov dlhšie ako v minulosti. Priznalo to vedenie zariadenia, ktorému šéfuje poslanec Smeru Jozef Valocký.

Ústav dlhšie čakacie lehoty vysvetľuje nárastom počtu ľudí chorých na rakovinu, kritici na čele s primárom anestéziológie Jaroslavom Mikulom však poukazujú na nedostatok zdravotníkov v nemocnici.
"Pán minister, v ústave sa už takmer neoperuje. To naozaj musia kolabovať oddelenia a zomierať ľudia?" pýtal sa Mikula minulý týždeň na sociálnej sieti dovtedajšieho ministra zdravotníctva za Smer Tomáša Druckera.
Neskoré operácie môžu podľa radiačného onkológa Branislava Sepešiho viesť až k skráteniu pacientovho života.
Keď Valocký viedol nitriansku fakultnú nemocnicu, aj z tej odchádzali zdravotníci, až mala problém poskytovať starostlivosť. Pred necelými dvoma rokmi po hromadnom odchode anestéziológov nemal v Nitre kto uspávať operovaných pacientov.
Zo štyroch až na sedem týždňov

Na operácie v onkologickom ústave sa čaká sedem týždňov, vraví jeho hovorkyňa Martina Šoltésova. "V minulosti boli tieto čakacie lehoty na úrovni štyroch až šiestich týždňov."
Odvolala sa na to, že každý rok sa na Slovensku zvyšuje počet ľudí chorých na rakovinu.
"V roku 2017 sme mali takmer o 600 príjmov viac ako v roku 2016," argumentuje Šoltésová.
Ak sa nedodržia lehoty na vykonanie zákroku, ktoré určujú odborné predpisy, pacientovi sa zhorší prognóza prežívania s rakovinou alebo riskuje, že sa mu choroba vráti, upozorňuje Sepeši.