BRATISLAVA. Najvyšší súd v stredu potvrdil tresty pre Patrika Pachingera a Dávida Brtvu v kauze tunelovania nebankových subjektov Horizont Slovakia a BMG Invest. Brtvovi súd potvrdil jeho deväťročný trest, Pachinger si odsedí za mrežami sedem rokov.
"Súd nevidel dôvod na zmenu rozsudku," konštatovala po pojednávaní sudkyňa.
Jozef Majský na súd neprišiel, pretože je chorý a lekár mu nariadil prísny pobyt na lôžku. Na pojednávanie neprišiel ani jeho obhajca Peter Filip, zastupuje ho advokát Gergely Pšenák.
"Súd si vyžiadal Majského lekárske správy. Sú veľmi zlé," povedala sudkyňa. Vylúčila ho na samostatné konanie.
Keď sa Majský vo februári už najmenej po tridsiaty raz vyhol súdu pre chorobu, súd rozhodovanie posunul o mesiac a zároveň nariadil, aby Majského spolu s ďalším obžalovaným Patrikom Pachingerom na najbližšie pojednávanie predviedli policajti. Kvôli chorobe však súd od tohto rozhodnutia pri Majskom upustil.
Pachinger na pojednávanie prišiel s prelepeným okom. Povedal, že bol operovaný tesne pred začiatkom pojednávania, necíti sa byť schopný absolvovať verejné pojednávanie a súd požiadal o odročenie.
Jedna z členiek senátu na to reagovala slovami, že nešlo o akútnu operáciu a mohol si ju naplánovať na iný čas. Súd tak požiadavku na odročenie odmietol. Pachingerov advokát následne podal námietku voči predsedníčke senátu Jane Serbovej kvôli zaujatosti. Tvrdí, že jej prejavy sú voči Pachingerovi "veľmi nepriateľské."
Pachingerov advokát sa snažil namietať aj fakt, že členom senátu bol istý čas aj sudca Igor Burger. Prokurátor celé jeho správanie považuje len za obštrukciu.
Napokon dostal mesiac na doliečenie sa po operácii, následne musí nastúpiť do väzenia.
Pätnásťročná kauza
Kauza sa na súdoch ťahá už vyše pätnásť rokov. Jozef Majský je hlavným obžalovaným za tunelovanie nebankového domu Horizont Slovakia, pri ktorom vznikla škoda zhruba 40 miliónov korún.
Majský sa po krachu nebankovky, ktorá obrala o úspory 170-tisíc ľudí, snažil utiecť do zahraničia. V októbri 2002 ho polícia zadržala pri pokuse vycestovať do Rakúska. V aute ho diplomatickým koridorom viezla vtedajšia manželka Diana Dubovská, ktorá bola poslankyňou za HZDS.
Ďalší dvaja obžalovaní Patrik Pachinger a Dávid Brtva bolli podľa prokurátora Majského biele kone, ktoré oficiálne vystupovali za firmy BMG a Horizont.
V súčasnosti je Majský na slobode a vystupuje ako bežný dôchodca. Hoci v minulosti ešte aj počas procesu pravidelne chodil na rôzne spoločenské akcie limuzínami so šoférom a pravidelne sa objavoval v televíznej relácii Smotánka, dnes tvrdí, že mu nič nezostalo.
Na rozdiel od zvyšných dvoch obžalovaných v prípade, Brtvu a Pachingera, ani nedostal peňažný trest. Súd ho totiž označil za nemajetného.
Majského aj Brtvu odsúdil súd nižšej inštancie na deväťročné tresty. Pachinger mal ísť za mreže na sedem rokov. Rozsudok znel za trestný čin založenia a zosnovania zločineckej skupiny.
Dvere pobočiek nebankových subjektov Horizont a BMG Invest ostali zatvorené začiatkom februára 2002 pod zámienkou auditu. Od obyvateľov dovtedy stihli vyzbierať 62,78 miliardy slovenských korún (vyše 2 miliardy eur). V konkurznom konaní dostali bývalí klienti Horizontu Slovakia naspäť 4,5 percenta zo svojich vkladov, čo bolo spolu asi 15,2 milióna eur.
Chorý Majský
Prokurátor Ján Šanta z Úradu špeciálnej prokuratúry už roky poukazuje na to, že pravidelné ospravedlnenky zo strany Majského, jeho advokátov či ďalších obžalovaných sú evidentne účelové.
„Aby viac ako desať rokov len deň-dva pred pojednávaním niekto zakaždým ochorel, je fyzicky nemožné,“ hovoril nedávno Šanta pred senátom sudkyne Gabriely Šimonovej.
"Za tie roky som si to vypočul toľkokrát, že sa k tomu už vyjadrovať nemienim," regoval na výčitku Šantu o účelovosti Majského obhajca Peter Filip.
Ďalej dodal, že ide len o "skutočnú náhodu", pričom verejnosť nevie, ako takmer 72-ročný Majský žije a aké má problémy.

Beata
Balogová
