SME

Kiska považuje stiahnutie veľvyslanca z Moskvy za nedostatočný krok

Vyjadrenia politikov k stiahnutiu slovenského veľvyslanca z Moskvy.

Andrej Kiska.Andrej Kiska. (Zdroj: Jozef Jakubčo - SME)

BRATISLAVA. Prezident Andrej Kiska považuje stiahnutie slovenského veľvyslanca z Moskvy na konzultácie za prvý správny krok, ale nedostatočný.

Podľa prezidenta čiastočne napráva škody spôsobené neochotou vlády podporiť strategického spojenca Slovenskej republiky.

Informoval o tom Kiskov hovorca Roman Krpelan po tom, ako sa hlava štátu stretla s britským veľvyslancom Andrewom Garthom.

"Prezident Andrej Kiska sa dnes stretol s britským veľvyslancom, ktorý ho uistil, že Slovensko má rovnaké informácie o útoku chemickou látkou v Spojenom kráľovstve, ako naši partneri v Európskej únii a v krajinách V4, ktorí sa rozhodli, že vyhostia ruských diplomatov," doplnil Krpelan.

SkryťVypnúť reklamu

Na rozhodnutie Slovenska nepridať sa k väčšine európskych krajín nevyhostiť Rusov reagoval aj britský veľvyslanec na Slovensku Andy Garth.

Ten sa vyjadril, že verí, že Slovensko sa napokon k európskym spojencom pridá a politikom pripomenul deklaráciu troch najvyšších ústavných činiteľov, ktorou deklarovali svoje proeurópske a proatlantické smerovanie.

Pellegrini: Máme právo na rozhodnutie

Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer) považuje povolanie slovenského veľvyslanca z Moskvy za vážny diplomatický krok, ku ktorému Slovensko siahlo po prvýkrát za 25 rokov svojej existencie. TASR o tom informoval tlačový odbor Úradu vlády SR.

Slovensko je podľa Pellegriniho nespochybniteľnou súčasťou EÚ i NATO a dôsledne si plní a bude plniť záväzky vyplývajúce z tohto členstva.

SkryťVypnúť reklamu

"Zároveň si však ponecháva svojprávnosť a právo na vlastné rozhodnutie aj v takomto citlivom prípade," podotkol premiér.

Danko hovorí o maximálnom kroku

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) na stretnutí s veľvyslancami Veľkej Británie a Ruskej federácie deklaroval rozhorčenie nad incidentom medzi týmito dvoma veľmocami.

„Odsudzujem to, ale odmietam, pokiaľ sa takéto incidenty dostávajú do politiky, vyvodzovanie zodpovednosti, keď veci nie sú preukázané. A jasne som deklaroval pozíciu Slovenska a povedal som, z pozície mňa ako predsedu národnej rady a predsedu koaličnej strany, povedal som a prosil o to, aby sme neboli označovaní za nepriateľov, ak si zachovávame svoje rozhodnutie a úsudok,“ povedal Danko na tlačovej besede.

SkryťVypnúť reklamu

Priblížil, že na stretnutí s britským veľvyslancom Garthom deklaroval, že vždy prispieval k spolupráci Angličanov so Slovenskom.

Prečítajte si tiež: Slovensko povolalo veľvyslanca z Ruska domov na konzultácie Čítajte 

„Požiadal som veľvyslanca, aby sprístupnili všetky informácie, ktoré budú jasne deklarovať zodpovednosť Ruskej federácie. Nedisponujem takými informáciami, aby som okamžite zaujal pozíciu a že to nie je ani moja parketa, ale parketa vlády SR. Svoj rozhovor sme skončili ubezpečením, že akýkoľvek prejav vôle SR nie je Angličanmi vnímaný ako nepriateľský krok,“ povedal s tým, že mu je ľúto incidentu, ktorý v Anglicku nastal. Dodal, že nedisponuje informáciami, ktoré by ho utvrdili v tom, že treba konať inak, ako koná ministerstvo zahraničných vecí.

Stiahnutie slovenského veľvyslanca z Moskvy Petra Priputena je podľa Danka vzhľadom na stav informácií „maximálny možný krok“.

SkryťVypnúť reklamu

„Stiahnutie veľvyslanca je už nad rámec, ale rešpektujem rozhodnutie vlády SR,“ povedal.

Bývalý premiér Robert Fico vo videu, ktoré zverejnil na sociálnej sieti označil rozhodnutie za správny krok.

"Som veľmi rád a prijal som toto rozhodnutie slovenskej diplomacie s potešením, že sme prejavili ako krajina nielen suverénny, ale aj zdržanlivý postoj," uviedol. Dúfa, že naďalej budeme správnymi krokmi ukazovať vlastnú suverenitu.

Cséfalvayová: Diplomacia má konať promptnejšie

Stiahnutie veľvyslanca je iba prvý krok k tomu, aby sme sa priblížili pozíciám väčšiny štátov EÚ i krajín V4, u ktorých boli často pochybnosti ohľadom ruských záujmov. Uviedla to predsedníčka parlamentného zahraničného výboru Katarína Cséfalvayová (Most-Híd).

SkryťVypnúť reklamu

Je presvedčená, že slovenskí politici, opoziční ani koaliční, by nemali spochybňovať hodnotové a strategické ukotvenie Slovenskej republiky v EÚ.

Prečítajte si tiež: Analytik: Povolanie veľvyslanca je silný krok, ale mali sme ísť ďalej Čítajte 

"Hodnotovo, bezpečnostne aj ekonomicky sú jednoznačne našim prvoradým partnerom spojenci z Európskej únie, nie Ruská federácia. Z toho by mali vyplývať aj zahraničnopolitické postoje vlády," uviedla.

"Samozrejme, Rusko je v Európe dôležitý hráč, treba s ním budovať dobré vzťahy, ale podľa toho by mali konať aj samotní predstavitelia Ruskej federácie," doplnila Cséfalvayová.

Slovenská diplomacia by podľa jej názoru mala vo vážnych bezpečnostných a hodnotových otázkach konať promptnejšie. S ministrom zahraničných Lajčákom (nominant Smeru) chce o tom hovoriť aj na rokovaní zahraničnopolitického výboru, ktoré iniciovala.

SkryťVypnúť reklamu

Povolaný na konzultácie

Lajčák v stredu informoval, že Slovensko povolá veľvyslanca pre kauzu otráveného ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry v Spojenom kráľovstve. Podľa neho ide o vážny diplomatický akt. Poukázal, že za 25 rokov sme ešte nikdy nepovolali nášho veľvyslanca v Moskve na konzultácie domov.

Doteraz sa 19 krajín Európskej únie rozhodlo vypovedať ruských diplomatov alebo deklarovalo, že to urobí, deväť krajín Únie zatiaľ takýto krok neurobilo, respektíve oznámili, že takýto krok robiť nebudú.

Prezident Kiska ešte v utorok žiadal v súvislosti s kauzou jasný postoj Slovenska.

Lajčák zdôrazňuje, že Slovensko vyjadruje plnú solidaritu so Spojeným kráľovstvom, ktoré vníma ako nášho strategického spojenca a partnera.

Slovensko tiež podľa neho jednoznačne odsúdilo útok chemickou látkou na Sergeja Skripaľa a jeho dcéru "ako neakceptovateľné porušenie medzinárodných dohôd a vyzvali sme Moskvu, aby plne spolupracovala a vyvrátila podozrenia, že stojí za týmto útokom".

Andrej Kiska
Odoberať tému

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  3. Na Marka oharka do jarka
  4. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 18 583
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 894
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 475
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 363
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 693
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 2 981
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 639
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 525
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Po Trumpovom ohlásení ciel začali burzy padať.

V akej fáze sa trhy nachádzajú a v čom sú rozdiely s finančnou krízou.


82
Peter Tkačenko.

Fico môže Danka buď upratať, alebo ignorovať.


32
Akciové trhy prudko klesajú.

Pohľad na portfóliá investorov nepotešia.


163
Oslavy 80. výročia oslobodenia Bratislavy na Slavíne.

Čo je Slavín a kto všetko sa tam zišiel?


97

Sportnet

Lukáš Sedlák na ľade.

Peter Čerešňák asistoval na štvrtý gól.


TASR
Clara Tausonová.

Tenistka má problémy s chrbtom, ktoré ju vyradili zo súťažného diania.


Maximilian Schachmann.

Prví traja sa v cieli zmestili do 76 stotín sekundy.


TASR
Jenson Brooksby.

Do štyroch rokov nevedel poriadne rozprávať, kariéru mu prerušili zranenia aj suspendácia. Teraz sa mu poradil parádny zápis.


Michaela Churavá
SkryťZatvoriť reklamu