SME
Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

Jankovská: Úplatok som nikdy nevzala, v Bžánovej vile sme neboli

Udania podľa Jankovskej nesedia.

Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Doplnené 3. októbra 2019 o 10:30: Rozhovor s Monikou Jankovskou z marca 2018 zverejňujeme opäť, pretože v komunikácii s mafiánom Marianom Kočnerom cez aplikáciu Threema sa Jankovská podľa Denníka N priznala, že v rozhovore klamala o návšteve vily advokáta Radomíra Bžána v Chorvátsku.

V rozhovore návštevu poprela, v správach pre Kočnera bezprostredne po rozhovore priznala, že vo vile bola, čo teraz potvrdil aj samotný Bžán. Jankovská v rozhovore sľúbila ukázať faktúru za pobyt, aby dokázala, že u Bžána nebola, ale takýto doklad nikdy neposkytla.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bžán je advokát, ktorý dostal mnohomiliónovú odmenu za arbitráž o elektrárne, zastupuje aj firmu, ktorá vlastní jednu tzv. Duckého zmenku. V minulosti sa o neho zaujímala SIS pre podozrenie z kontaktov s podsvetím.

Týždenník Plus 7 dní v minulosti zverejnil informáciu, že predseda Krajského súdu v Bratislave Ľuboš Sádovský kamarátsky pil s Bžánom víno, styky s advokátom potom musel vysvetľovať vtedajšej ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej, tá ho nakoniec neodvolala.

Sádovský teraz ako člen Súdnej rady kritizuje, že polícia sudcom vrátane Jankovskej vzala mobilné telefóny, aby ich preskúmala pre styky s Kočnerom. Na bratislavský krajský súd sa nechala preložiť aj Jankovská, momentálne je na PN.

Pôvodný rozhovor

Minulý rok pohrozila kvôli nej odchodom z vlády vtedajšia ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Nominácia štátnej tajomníčky MONIKY JANKOVSKEJ do Súdnej rady, ktorú navrhol Smer, totiž bola pre Žitňanskú natoľko neprijateľná, že ju považovala aj za porušenie vládneho programu.

V ostatných dňoch sa o Jankovskej začalo hovoriť opäť, tentoraz pre obvinenia, že ako sudkyňa spolupracovala s mafiou. V rozhovore pre SME to odmieta. Hovorí tiež o vzťahoch s advokátom Radomírom Bžánom či Robertom Kaliňákom.

Bývalý majiteľ baru Fatima v Trenčíne Ondrej Janíček vás obviňuje, že ste vzali úplatok tri milióny korún od mafiánskej skupiny Petra Čongrádyho, aby bol Janíček vo väzbe a uľahčili ste tak mafii ovládnutie Fatimy. Teraz sa objavil ďalší svedok Michal Vida, ktorý tvrdí, že bol v Čongrádyho skupine a riešil s vami korupciu. Zobrali ste od nich peniaze?

"Nikdy som nezobrala úplatok ako sudkyňa ani ako štátna tajomníčka, ani ako súkromná osoba. Kauzu Janíček a spol. som pojednávala pred osemnástimi rokmi. Títo ľudia nie sú dôveryhodní, Janíček bol súdený už predtým. Keď som odsúdila skupinu okolo neho, tak rozhodnutie potvrdil Krajský súd v Trenčíne. Janíček sa ponosoval, že predseda krajského senátu tiež dostal úplatok. Žiadny nevzal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keďže Trenčín je malé mesto a informácie sa rýchlo šíria, tak som sa dozvedela, že krajský sudca Jozef Janík na neho podal trestné oznámenie, predpokladám, že za ohováranie a krivé obvinenie, a Janíček bol nakoniec za to odsúdený."

Prečítajte si tiež: Dvaja svedkovia hovoria o korupcii sudkyne a štátnej tajomníčky Čítajte 

Na webe sú vaše obvinenia z korupcie v tomto prípade voľne dostupné už niekoľko rokov. Odkedy ich vnímate?

"Odkedy som na ministerstve, teda od roku 2013. Chodili listy ministrom, predsedovi vlády, predsedníčke Ústavného súdu, prezidentovi, predsedovi parlamentu, poslancom, generálnemu prokurátorovi a mnohým ďalším. Odvtedy sústavne vysvetľujem, že nie som skorumpovaná, nepoznám Petra Čongrádyho. Opakovane som to vysvetľovala aj novinárom.

Myslím si, že verejní funkcionári musia zniesť väčšiu mieru kritiky, ale v tomto prípade bola prekročená, a tak som už dávno podala na Janíčka trestné oznámenie. Momentálne je obžalovaný za ohováranie na Okresnom súde Bratislava I. Od novinárov som sa dozvedela, že má prebehnúť ďalšia obnova konania, v minulosti už boli dve alebo tri zamietnuté. Naozaj to vyzerá tak, že teraz sa tento prípad účelovo otvára, aby sa vytvoril verejný tlak na obnovu konania a zneužívajú celkovú situáciu vo verejnosti."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dali ste niekedy úplatok?

"Nikdy a nikomu."

Ani fľašku či bonboniéru lekárovi?

"Nie, nikdy som nemala dôvod."

Ako ste tieto obvinenia komunikovali s jednotlivými ministrami, ktorým ste boli štátnou tajomníčkou?

"Tak, ako som povedala, tie listy na mňa začali chodiť zhruba v roku 2013. Prvýkrát som vysvetľovala kauzu exministrovi Tomášovi Borecovi. Povedala som mu pravdu: že je tu nejaký Janíček, ktorého som odsúdila, a snaží sa ma škandalizovať, hoci som nič neurobila.

Rovnako prišli listy, keď sa ministerkou stala Lucia Žitňanská, tiež som jej to vysvetľovala, rovnako som ju informovala, keď som chodila na výsluchy alebo pojednávania v prípade vyšetrovania môjho ohovárania a krivého obvinenia. Novému ministrovi som to už tiež vysvetľovala, keďže sa na neho obrátili novinári."

Fakt je, že Čongrády s bratom vyrastali v Detskom mestečku v Trenčíne, kde boli vychovávateľmi rodičia vášho manžela, nakoniec, odtiaľ sa poznajú. Vy ste sa s Čongrádyovcami poznali?

"Nie, to nie je pravda. V prípravnom konaní vypovedali svokrovci, že nevychovávali Čongrádyho. Vypovedal môj manžel, že vyrastal v detskom mestečku, ale Čongrády bol v inej bunke a spolu tam vyrastalo asi tristo detí."

Váš manžel sa s Čongrádym poznal?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu