V práci, ktorú už nestihol dokončiť zavraždený novinár Ján Kuciak, pokračuje medzinárodný investigatívny tím. Do projektu sa zapojili Aktuality.sk, denník Sme, Denník N, Nový Čas, Hospodárske noviny, denník Postoj, týždenník Trend, televízia Markíza, televízia Joj, Aliancia Fair-play, Český rozhlas, švajčiarsky Blick, poľský Onet a nemecký Die Welt. Článok o prepojeniach Miroslava Bödöra spracoval denník SME.
BRATISLAVA. „Je to ešte podstatne väčšia téma,“ napísal zavraždený novinár Ján Kuciak dva týždne pred smrťou svojim nadriadeným, keď denník SME zverejnil článok o pochybných agrodotáciách pre skupinu spriaznených podnikateľov v malej dedine Babindol.
Vo svojich poznámkach podrobne rozpísal zistenia ohľadom dotácií z Pôdohospodárskej platobnej agentúry na rozvoj vidieka.
Nesledoval len babindolskú skupinu a všimol si, že viacero dotácií na rozvoj vidieka ide k ľuďom blízkym oligarchovi Miroslavovi Bödörovi, ktorý má dobré vzťahy so špičkami Smeru.
V priebehu ďalších dní a týždňov na viaceré z jeho zistení prišlo aj SME a Veronika Remišová z OĽaNO. Po vražde Kuciaka poskytli Aktuality.sk jeho poznámky denníku SME, aby sa téme ďalej venoval.
Miroslav Bödör je známy najmä tým, že má neobyčajne úspešnú firmu Bonul, ktorá dominuje trhu s bezpečnostnými službami. Získala niekoľko miliónových štátnych zákaziek a na jej večierku opakovane rečnil bývalý premiér Robert Fico.
Ukazuje sa, že Bödörov vplyv siaha omnoho ďalej. Jemu blízki ľudia zastávajú vysoké funkcie aj na ministerstvách, šéfujú polícii a jej oddeleniam a darí sa im získavať peniaze od štátu aj v iných odvetviach, než sú strážne služby.
Posledné zistenia Jána Kuciaka, Remišovej a SME ukazujú, že mal blízko aj k dotáciám na rozvoj vidieka.
Miroslavov Bödör žiadosť o rozhovor odmietol.
Ako esbéeskári rozvíjajú vidiek
Ján Kuciak už dávnejšie upozornil, že nitriansky hotel Zlatý kľúčik, kde sa pravidelne chodili baviť smeráci, má blízko k Bödörovi. Jeho syn Norbert mal na naň záložné právo, čo znamená, že jeho vtedajším majiteľom požičal peniaze a neskôr si ich začal vymáhať.

Hotel neskôr kúpili podnikatelia z Babindola a získali od ministerstva pôdohospodárstva dotácie z programu na rozvoj vidieka asi za 2,4 milióna eur na jeho rekonštrukciu. Podnikateľ v pozadí babindolskej skupiny Róbert Ďurica priznal, že sa s Bödörom pozná a stretli sa na poľovačkách.
Hotel v minulosti vlastnila spoločnosť Sater, ktorá cez britskú Finstar Investments patrila Silvii Krištofíkovej. Tá podnikala s Janou Krištofíkovou a podľa zistení Jána Kuciaka ide o príbuzné.
Silvia Krištofíková dlhé roky podnikala s Norbertom Bödörom, vlastnili spolu firmu Bokran.