Príbeh Veľkej noci na slávnych obrazoch

Začalo sa to dávno pred Zeleným štvrtkom, zlomilo sa to vo Veľký piatok, Biela sobota bola ako ticho pred búrkou, ktorá udrela v nedeľu. Po nej bol svet zrazu iný. Bohatší o učenie Ježiša Krista, ale aj zraniteľnejší.
Platí to aj po vyše dvoch tisícročiach. Počas nich sa ľudstvo s odkazom kresťanstva vyrovnávalo všelijako a jednou z ciest, ako ho pochopiť, bolo aj umenie. Posledné dni Spasiteľa zaujímali aj tých, ktorých dnes považujeme za najväčších umelcov 20. storočia.
Maľoval ho Caravaggio, Raphael, Michelangelo, Rembrandt, Rubens, Velasquéz, Leonardo a mnohí ďalší. A každý si ho vybral pre niečo iné. Tí, ktorí dokázali prekročiť hranice zaužívaného, vytvorili výnimočné diela.
Rozhovor s nezvyčajným psychológom

Vymýšľa stratégie pre medzinárodnú reklamnú agentúru, ako zmeniť správanie ľudí vďaka drobným postrčeniam, zmenám. Sam Tatam z Ogilvy Change prišiel na Slovensko z Londýna na prvý ročník konferencie Nudge Night Slovakia.
V rozhovore Ely Rybárovej rozpráva o tom, ako môže behaviorálna veda, ktorá sa zaoberá skúmaním ľudského správania v spoločnosti, pomôcť s umývaním rúk, šetriť si na dôchodok či držať diétu.
Kto je originálny džezman Laco Déczi

Keď v roku 1985 nečakane emigroval, mal 47 rokov. Dosť vysoký vek na to, aby začínal nový život v cudzine, navyše bez dôkladnej znalosti jazyka, prostredia, solídnych kontaktov či slušného finančného krytia. Utiekol s manželkou, ktorá mala za sebou liečbu rakoviny, s dvadsaťročným synom a psom.
Doma nechal naštvaných eštebákov, s ktorými tesne pred útekom podpísal spoluprácu, milenku, ktorá s ním mala niekoľkomesačné dieťa, a kariéru jedného z najlepších džezových hudobníkov v Československu.
Čakala ho viac ako neistá budúcnosť, jemu sa však reštart podaril. Laco Déczi oslavuje osemdesiatku.

Beata
Balogová
