Niekdajší bohoslužobný priestor židovskej náboženskej obce z 18. storočia musí ustúpiť novej športovej hale.
Regionálne stredisko Pamiatkového ústavu v Trnave navrhlo vyhlásiť synagógu za kultúrnu pamiatku. Pamiatkari argumentovali nielen historickou hodnotou, ale aj reálnosťou obnovy stavby, pretože múry sú zachované v plnom rozsahu. Jedným z argumentov pamiatkarov bol aj poznatok, že ide o jedinú zachovanú židovskú synagógu na území okresov Galanta a Šaľa. Ich argumenty nezabrali a Pamiatkový ústav v Bratislave iniciatívu na zachovanie pamiatky nepodporil.
"Synagóga prežila roky druhej svetovej vojny, obdobie socializmu a s ním spojené celoplošné asanácie, ktoré nenávratne zničili historický vzhľad mesta Sereď," hovorí Rastislav Petrovič z trnavského Pamiatkového ústavu, ktorý sa snažil verejnosť v Seredi presvedčiť, aby sa postavili za záchranu synagógy. Apeloval skúsenosťami z Galanty či Bratislavy, kde za zbúranými pamiatkami tohto druhu už iba smútia a pripomínajú si ich len pamätníkmi.
"V súčasnosti sa zvyknú kritizovať chyby minulosti, no práve terajší postup, ktorý povedie k demolácii seredskej synagógy, pripomína obdobie pred rokom 1989. Bol totiž zvolený najjednoduchší spôsob vysporiadania sa s historickou pamiatkou - asanácia," konštatuje Petrovič, ktorý vyčerpal už všetky možnosti na záchranu synagógy. Búracie povolenie bolo vydané, a tak Telovýchovnej jednote Lokomotíva Sereď už nič nebráni v odstránení najstaršej z trojice historických stavieb v centre mesta. *ma som NNNN