V dvadsiatych rokoch minulého storočia mal Ku-Klux-Klan asi štyri milióny členov a kontroloval všetky spolkové štáty v USA. V šesťdesiatych rokoch, v časoch Martina Luthera Kinga, vraždili členovia klanu bojovníkov za občianske práva. Poľská reportérka KATARZYNA SURMIAK-DOMAŃSKA navštívila mestečko Harrison v Arkansase, aby pochopila, ako vyzerá rasistická organizácia KKK dnes. Rezidenti klanu jej ukázali svoje tógy a rozprávali, prečo dnes má zmysel ísť do politiky.
O hanbe, násilí prezlečenom za lásku a o tom, ako južania vrátili severu úder v osobe Donalda Trumpa.
Aký je Ku-klux-klan v dnešnej Amerike?
Myslela som si dovtedy, že je to niečo z minulosti. No stále fungujú a sú veľmi aktívni. Existuje asi 50 až 60 organizácii, ktoré majú KKK v mene. Hľadala som hrdinu, skupinu ľudí a miesto, pretože rada píšem konkrétne veci. Vybrala som si organizáciu z mesta Harrison v štáte Ohio, pretože sa prezentovali ako KKK zamerané na deti. Na deti, práva žien a lásku. Ich slogan znie Tu býva láska.
Ako tomuto sloganu rozumejú členovia klanu?
Prezentujú sa v prísnom protiklade k stereotypu, ktorý máme o KKK. Súvisí to s históriou KKK. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia hnutie prešlo reformou, keď David Duke vyhlásil, že ak organizácia chce prežiť, musí zmeniť svoj imidž. Musí sa rozísť s predstavou brutality a vraždenia. Chcel z KKK urobiť organizáciu gentlemanov. To sa týkalo aj zmeny jazyka. Miesto nenávisti začali hovoriť o láske, ale cieľ zostal rovnaký. Šírili nenávisť rozprávaním o láske.
Funguje to?
Funguje to dokonale: namiesto toho, aby povedali, že musíme nenávidieť čiernych, povedia, že musíme milovať bielych.