SME

V mestách pokračujú protesty, hlavnou požiadavkou zostáva odvolanie Gašpara

Premiéra Pellegriniho mrzí, že sa uskutočnia ďalšie verejné zhromaždenia.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara, jasné systémové zmeny v policajnej inšpekcii a odpolitizovanie vedenia polície.

Aj toto žiadajú predstavitelia iniciatívy Za slušné Slovensko, ktorí vo štvrtok pokračujú vo verejných zhromaždeniach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druckerovi nerozumejú

"Minister vnútra Tomáš Drucker (nom. Smeru) tvrdí, že potrebuje čas na rozhodnutie o novom policajnom prezidentovi. Ak politici boli schopní vytvoriť novú vládu za dva dni, tak nerozumieme výhovorke pána Druckera, že nevie nájsť nového policajného prezidenta v radoch slušných policajtov, a to v priebehu pár dní," uviedli organizátori.

SkryťVypnúť reklamu
 (zdroj: SME/MM)(zdroj: SME/MM)

Podľa nich, ak sa chce minister vnútra naozaj snažiť o obnovenie dôvery verejnosti v nezávislé vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ako aj káuz, na ktoré zavraždený novinár poukázal, tak odvolanie Gašpara, jasné systémové zmeny v policajnej inšpekcii a odpolitizovanie vedenia polície sú prvé nevyhnutné kroky, aby sa Drucker vôbec mohol uchádzať o dôveru verejnosti.

Organizátori zhromaždení ani desať dní od vyslovenia dôvery vláde Petra Pellegriniho (Smer) nevidia jasný signál, že to nový kabinet myslí so snahou o obnovenie dôvery vážne. "Miesto toho počúvame o potrebe zorientovať sa v tom, čo je nám všetkým jasné.

Pellegriniho ďalšie protesty mrzia

Zhromaždenie za slušné Slovensko bude v Bratislave o 17. hodine na Námestí SNP. V ostatných mestách budú zhromaždenia, pochody alebo ďalšie aktivity vo štvrtok alebo piatok (6.4.) podľa kapacít a ohlásenia organizátorov z konkrétnych miest.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Stála zoči-voči tankom v roku 1968. Dnes opäť protestuje Čítajte 

Premiéra Pellegriniho mrzí, že sa uskutočnia ďalšie verejné zhromaždenia s požiadavkou na odvolanie Tibora Gašpara.

Túto personálnu otázku i ďalšie kroky ohľadom polície má totiž kompetencii nový minister vnútra Tomáš Drucker, na ktorého sa premiér spolieha a dáva mu "voľné ruky".

Pellegrini v stredu (4.4.) na Slavíne uviedol, že sa nebude vyjadrovať k osobe policajného prezidenta, nech túto funkciu zastáva ktokoľvek.

"Nemyslím si, že akýkoľvek predseda vlády má rozhodovať o tom, či nejaký policajný prezident má alebo nemá ostať na stoličke. To prosím odo mňa nechcite. To by bol priamy zásah vysokého politika do chodu polície," zdôvodnil.

Druckerovi necháva voľnú ruku

Zároveň necháva na ministra vnútra, aby rozhodol, aké personálne zmeny spraví. "Pre mňa je momentálne kľúčové, aby pán minister čo najskôr dokončil a verejnosti predstavil nový zákon o voľbe policajného prezidenta a následne musí povedať, ako mieni naložiť s terajším," vysvetlil Pellegrini.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ako inteligentní strážcovia kontrolujú bezpečnosť vo veľkých davoch Čítajte 

Predsedu vlády podľa jeho slov nevyrušuje, že Drucker si zobral mesiac čas na posúdenie ďalšej budúcnosti Gašpara. Polícia podľa neho zatiaľ funguje ako má, štatistiky mesačne ukazujú pokles kriminality a bezpečnostná situácia na Slovensku je dobrá.

"Myslím si, že (Drucker, pozn. TASR) urobí najlepšie, ako v tejto chvíli urobiť môže, a protesty na uliciach samozrejme môžu vyjadrovať nejaký postoj, ale jeho rozhodnutie musí byť založené na profesionálnom zhodnotení faktov, nemôže to byť emocionálne rozhodnutie," ozrejmil.

Premiér tiež informoval, že sa chce v piatok (6.4.) stretnúť s ministrom vnútra i s generálnym prokurátorom ohľadom vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Chce získať uistenie, že vyšetrovanie prebieha po technickej, nie po obsahovej stránke, ako má.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak by som mal pochybnosť, že aj v tomto sa koná tak, ako sa nemá, tak samozrejme ten tlak na pána ministra budem vytvárať intenzívnejší, ale momentálne si myslím, že je dostatočne schopný manažér na to, aby posúdil veľmi rozumne a na základe faktov, čo má urobiť," dodal.

Slovensko

Peter Pollák ml.

Apelovali na eurokomisiu, aby sledovala využívanie prostriedkov.


TASR 2
Predseda hnutia Slovensko Igor Matovič.

Poslanci tvrdia, že 16-roční sú schopní plnohodnotne vnímať politiku.


TASR 8
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 12 896
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 384
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 952
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 644
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 218
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 054
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 020
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 1 845
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Počmáraný podstavec sanitky na Hlinkovom námestí v Žiline.

Zdravotnícke vozidlo je vystavené v Žiline.


Premiér Robert Fico v Handlovej 15. mája 2024.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


2
Podcast Ľudskosť s Barborou Marekovou.

Daniel Bednárik o dobrodružstve, smútení a o hľadaní seba samého.


a 1 ďalší

Dôvodom je zapojenie záložných energetických systémov.


TASR

Sportnet

Obranca Samuel Kňažko v stretnutí Slovensko - Francúzsko na MS v hokeji 2025.

Mladý obranca bol voči mužstvu kritický.


Martin Turčin
Kylian Mbappé a Jude Bellingham oslavujú gól.

Španielsku najvyššiu ligu opúšťa po dnešnom dni Las Palmas.


TASR
Slovenskí hokejisti po zápase Slovensko - Francúzsko na MS v hokeji 2025.

Pozrite si štatistiky Slovákov v zápase Slovensko - Francúzsko v skupine A na MS v hokeji 2025.


Fotka zo zápasu Švédsko - Lotyšsko na MS v hokeji 2025.

Švédsko dnes zdolalo Lotyšsko v skupine A na MS v hokeji 2025. Pozrite si priebeh, výsledok, tabuľku a góly.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu