BRATISLAVA. Sudcovia nemajú v popise práce byť mediálnymi hviezdami, ale to neznamená, že nemajú vysvetľovať postupy, ktoré zvolili pri rozhodovaní. Na diskusii denníka SME to povedal sudca Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala, ktorý je aj v iniciatíve Za otvorenú justíciu.
Pripustil, že justíciu môže verejnosť vnímať ako uzavretú skupinu, na čo upozornil aj zástupca šéfredaktorky denníka SME Jakub Filo.

"Beriem to ako sebakritiku do vlastných radov. Ale prepáčte, ja som nezažil za celú svoju kariéru žiadny nátlak na to, čo mám urobiť alebo čo sa odo mňa očakáva," povedal Hrubala.
Denník SME poskytol priestor na diskusie o témach, o ktorých hovoria ľudia na protestoch Za slušné Slovensko. Na tému Ako vrátiť dôveru policajtom a sudcom diskutovali so šéfredaktorkou SME Beatou Balogovou sudca Hrubala, Jakub Filo aj Pavel Sibyla z nadácie Zastavme korupciu.
"Dôležité je, kto tu čo vyšetruje a či sa tu vôbec niečo chce vyšetriť," povedal Sibyla. Najsilnejšia politická strana mala podľa neho 12 rokov na to, aby s políciou niečo urobila. Problematické vyšetrovanie citlivých káuz podľa neho spočíva aj v tom, že sa vyšetrovatelia o nich vo veľa prípadoch dozvedajú až s odstupom času od novinárov a vtedy je už ťažšie prípad vyšetriť.
"Úlohu zohrávajú aj politické nominácie," doplnil Sibyla. Treba však podľa neho vidieť konkrétnych ľudí. "V polícii je dosť čestných ľudí s integritou."
Mali by vysvetľovať Mišenku
Sudcovia trávia podľa Hrubalu veľa času študovaním spisov a často pritom zisťujú, že dôkazy sú slabé a postavené na indíciách. Keď potom na tomto základe rozhodnú, najmä bulvárne médiá prichádzajú s článkami, že rozhodli zle a diskutéri ich za to kritizujú.
"Možno si za to môžeme aj sami, že dostatočne nevysvetľujeme," priznal Hrubala s tým, že bežný človek nebude čítať stostranové odôvodnenie rozhodnutia. Publikum jeho sebakritiku ocenilo potleskom.

Zodpovední by mali napríklad podľa neho vysvetliť, prečo bol prepustený z väzby Viliam Mišenka.
Mišenka čelil obžalobe v kauze výbuchu v topoľčianskej firme Euromont v lete 2009 a vinili ho aj z účasti na viacerých vraždách. V kauze výbuchu ho Najvyšší súd v marci odsúdil na 23 rokov.
Sibyla reagoval, že ak nejaká firma či operátor urobí chybu, zákazníkovi sa ospravedlní. Bývalý minister vnútra či policajný prezident na rozdiel od toho všetky prešľapy polície ututlávali.
"Potrebujeme poznať pravdu," zdôraznil Sibyla. "Nemusí to znamenať, že niekto pôjde do basy. Ale potrebujeme vedieť, ako to bolo. Napríklad v kauze Čistý deň," dodal.
Toxicita politických nominácií
Nebezpečenstvo politických nominácií môžu ľudia podľa sudcu Hrubalu často prežívať právom. "Toxicita politických nominácií je fakt, lebo moc korumpuje. A absolútna moc korumpuje absolútne," povedal. Dodal však, že do ich práce nikto nezasahuje.

Apatia spoločnosti podľa Beaty Balogovej vytvára prostredie na to, aby ľudia s mocou mohli budovať alternatívny štát v štáte.
"Som presvedčený, že policajtom na dôvere ľudí záleží," povedal Sibyla. Chápu podľa neho aj to, že verejnosť polícii nedôveruje kvôli osobe policajného prezidenta Gašpara.
Zlepšiť súčasný stav podľa Sibylu môže spôsob voľby policajného prezidenta či lepšie nastavenie motivácie pre ľudí, ktorí chcú ísť do polície, napríklad platom.
"Mali by sme zrušiť to, že s každými novým voľbami sa vymenia policajní funkcionári," vysvetlil Sibyla.

Beata
Balogová
