"Tento postoj považujeme za protikoaličný, nezlučiteľný s ďalším a dobrým fungovaním tejto vládnej koalície a pre KDH je postoj strany ANO neprijateľný," vyhlásil po dnešnom rokovaní Koaličnej rady predseda KDH Pavol Hrušovský.
Kresťanskí demokrati zatiaľ nekonkretizovali, aký postup zvolia v prípade, ak ANO zákon o študentských pôžičkách nepodporí. "KDH si počká, či naozaj strana ANO prejde od slov k činom, tak ako nás dnes informovali, čo u strany ANO nie je vždy isté, a po tomto ich definitívnom rozhodnutí KDH zaujme svoje stanovisko," povedal Hrušovský.
Líder ANO Pavol Rusko potvrdil, že aliancia pri hlasovaní o zákone zaujme postoj, na ktorom sa dnes dohodlo predsedníctvo strany. Rusko verí, že KDH sa nebude revanšovať podobným spôsobom napríklad pri novele zdravotníckych zákonov. "Nebolo by to asi šťastné, keby sme si navzájom niečo dokazovali," podotkol.
KDH je podľa Hrušovského pripravené plniť programové vyhlásenie vlády, kým bude súčasťou vládnej koalície. ANO sa nemusí obávať o osud zákonov predkladaných jej predstaviteľmi, ak budú tieto normy v súlade s programovým vyhlásením kabinetu.
Premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda zdôraznil, že žiadna koaličná strana nepodporí návrh opozície na odvolanie ministra školstva Martina Fronca. Postoj ANO k zákonu o študentských pôžičkách by podľa premiéra nemal ohroziť ďalšie fungovanie vládnej štvorky. "Je mi ľúto, ak nedokážeme vládny program naplniť na sto percent. Zrejme naozaj toto volebné obdobie ukončíme s mnohými významnými reformami, ale zrejme to ukončíme aj tak, že nie všetko, čo sme si predsavzali, sa podarí, ak samozrejme ANO na tomto postoji zotrvá," podotkol. Dzurinda zdôraznil, že situácii neprospieva, ak jedna z koaličných strán nepodporí návrh druhej.
"Vyzerá to tak, že tá reforma nedostane podporu," skonštatoval odchádzajúc pomedzi novinárov predseda SMK Béla Bugár. Spokojný by bol, keby každý člen koalície plnil programové vyhlásenie vlády.
Koalícia dnes takmer tri hodiny diskutovala o vzniknutej situácii. "Je to prvýkrát v tejto vládnej koalícii, kedy vznikol problém neštandardného postoja jednej politickej strany, ktorá vyjadrila svojím stanoviskom neplnenie programového vyhlásenia vlády, čo všetky koaličné strany odmietli, vrátane premiéra," konštatoval Hrušovský.
Koaliční partneri napokon nerokovali o návrhu východísk rozpočtu verejnej správy na roky 2006 až 2008, valorizácii dôchodkov ani reforme daňovej správy. K otázke prípadných zmien dôchodkovej reformy sa podľa Hrušovského rozhodli zriadiť expertnú komisiu.
Predsedníctvo ANO dnes rozhodlo, že liberálni poslanci nepodporia návrh opozície na vyslovenie nedôvery ministrovi školstva Martinovi Froncovi. Nepodporia však ani prípadný návrh na vyslovenie dôvery a na oboch hlasovaniach sa nezúčastnia. Nebudú hlasovať ani za schválenie návrhu zákona o študentských pôžičkách z Froncovej dielne, ktorý je jednou z kľúčových noriem pri reforme vysokého školstva. Podľa Ruska je lepšie zákon neprijať, ako riskovať jeho aplikáciu neschopným ministrom.