Rozhovor s oscarovou herečkou

Vo svojej generácii patrí rozhodne k najlepším herečkám na svete. Dokáže hrať aj v angličtine, taliančine, poľštine, nakrúcala s najväčšími režisérmi aj hviezdami ako Brad Pitt, Michael Fassbender či Leonardo DiCaprio.
Má Oscara za film Edith Piaf a taký úspech a uznanie, že len málokto by za tým tušil komplikované dospievanie a niekoľkonásobnú skúsenosť so sexuálnym útokom.
Francúzska herečka Marion Cotillard nám o tom rozprávala v Paríži, keď predstavovala svoj nový film Ismaelove prízraky. Ako inak, dostala v ňom úlohu femme fatale, ktorá na dvadsať rokov zmizne zo života svojho muža, a potom sa nečakane vráti.
Príbeh Slováka, ktorý žije s ALS

Slovenský futbalista Marián Čišovský mal pred sebou veľkú kariéru. Verdikt lekárov ju však rozbil na kusy. Trpí amyotrofickou laterálnou sklerózou. Pacientom s touto diagnózou každý deň chabnú svaly, nevládzu ani rozprávať, prehĺtať či dýchať a postupne môžu hýbať iba očami.
Aj keď stále myslia, počujú a vidia, sú uväznení vo vlastnom tele, ktoré nedokážu využiť.
Nevyliečiteľnou chorobou trpel aj výnimočný vedec Stephen Hawking. Pred očami celého sveta dokázal, že sa s ňou dá bojovať. Aj v príbehu Mariána Čišovského sa ukázala obrovská sila lásky, ktorou je obklopený.
Ako otvoriť mladej generácii oči

Obraz zo školských lavíc v Banskobystrickom kraji. Jedna časť triedy tvrdí, že Marian Kotleba je druhý Hitler, druhá má na telefóne nálepky jeho krajne pravicovej strany ĽSNS a demonštratívne ich ukazuje a tretia nevie, čo si o ňom má myslieť.
„Ľudia majú pocit eufórie, že sme Kotlebu porazili. Už o tom ani nechcú veľmi rozprávať, lebo si myslia, že sa to vyriešilo zvolením Jána Luntera na post župana. Ale neporazili sme ho preto, že mal menej hlasov ako pred štyrmi rokmi, on aj celá jeho strana ich mali dokonca viac. Akurát prišlo voliť viac ľudí,“ vysvetľuje riaditeľ banskobystrického Centra komunitného organizovania Maroš Chmelík.
V školách majú problém aj s tým, že mladým ľuďom prekážajú menšiny či židia. Učitelia, aktivisti a lektori to chcú zmeniť.
Takýto je Ku-Klux-Klan dnešných dní

V dvadsiatych rokoch minulého storočia mal Ku-Klux-Klan asi štyri milióny členov a kontroloval všetky spolkové štáty v USA. V šesťdesiatych rokoch, v časoch Martina Luthera Kinga, vraždili členovia klanu bojovníkov za občianske práva.
Poľská reportérka Katarzyna Surmiak-Domańska navštívila mestečko Harrison v Arkansase, aby pochopila, ako vyzerá rasistická organizácia KKK dnes. Rezidenti klanu jej ukázali svoje tógy a rozprávali, prečo dnes má zmysel ísť do politiky. O hanbe, násilí prezlečenom za lásku a o tom, ako južania vrátili severu úder v osobe Donalda Trumpa, porozprávala denníku SME.

Beata
Balogová
