SME

Zabili šesť ľudí, dostali doživotie. Na slobodu sa budú môcť dostať už o rok

Masaker sa odohral 8. apríla 1994 v sklade na Starej Vajnorskej ceste v Bratislave.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Vrahovia šiestich Vietnamcov z apríla 1994 - Viliam Hauser a Róbert Matta sa môžu dostať na slobodu už na jar budúceho roka.

TASR o tom v piatok (6.4.) informovali justičné zdroje, keď od krvavej vraždy v nedeľu (8.4.) uplynie 24 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Masaker v Bratislave

Masaker sa odohral 8. apríla 1994 v sklade na Starej Vajnorskej ceste v Bratislave.

Obaja vrahovia si v súčasnosti naďalej odpykávajú doživotný trest odňatia slobody. Pritom lehotu na podanie žiadosti o prípadné podmienečné prepustenie splnia až v roku 2019.

SkryťVypnúť reklamu

Tento incident popri dunajskostredskej poprave desaťčlennej Pápayovej skupiny z marca 1999 ostane natrvalo zapísaný v dejinách slovenskej kriminalistiky ako jeden z najhrôzostrašnejších.

Masaker Vietnamcov sa odohral 8. apríla 1994 v sklade súkromnej firmy DUK na Starej Vajnorskej ceste v Bratislave. Vtedy 23-ročný Matta a 24-ročný Hauser zavraždili samopalom Škorpión troch dospelých mužov vo veku 35, 35 a 34 rokov, dve ženy vo veku 32 a 33 rokov, z ktorých jedna bola tehotná, a udusili osemmesačné dieťa. Usmrtené obete našla žena, ktorá rodine vypomáhala pri opatere dieťaťa.

Pre peniaze

Motívom bol lup v rôznych menách vo výške viac ako 1,1 milióna korún. Konkrétne dvojica vrahov ulúpila 150.000 Sk, 4000 DEM, 29.712 USD a 30.000 ATS, čím získala najmenej 1.137.953 Sk. Potom ušli do Nemecka. Keď sa o niekoľko dní vrátili a znovu chceli odísť do zahraničia, polícia ich zadržala na hraničnom priechode v Petržalke. V spolupráci s Interpolom Policajný zbor SR zaistil aj časť ukradnutých peňazí.

SkryťVypnúť reklamu

Súdne pojednávanie sa začalo pred vtedajším bratislavským Mestským súdom 15. mája 1995, na úvod ho prerušil anonym, ktorý oznámil, že v bratislavskom Justičnom paláci je bomba. O deväť dní neskôr súd vyhlásil rozsudok - doživotné tresty odňatia slobody.

Predseda senátu Juraj Kliment vtedy rozsudok zdôvodnil tým, že tento trestný čin spáchali obžalovaní po predchádzajúcej príprave brutálnym a zavrhnutiahodným spôsobom, nedá sa ničím napraviť a oprávnene pobúril verejnosť.

Nebezpeční pre spoločnosť

Pre spoločnosť bol stupeň jeho nebezpečnosti veľmi vysoký, preto si pred páchateľmi vyžaduje účinnú ochranu. Napriek mladému veku vrahov nebola nádej, že by ich bolo možné napraviť trestom odňatia slobody od 15 až do 25 rokov.

Následne vo februári 1996 senát Najvyššieho súdu SR uznesením zamietol odvolania Mattu a Hausera voči rozsudku Mestského súdu v Bratislave. Najvyšší súd v uznesení uviedol, že odvolanie oboch páchateľov nie je odôvodnené, pretože prvostupňový súd objektívne zvážil všetky dôkazy.

SkryťVypnúť reklamu

Pri vynesení rozsudku vychádzal okrem iného z posudkov znalcov, podľa ktorých ani u jedného z vrahov nemožno predpokladať dlhoročným trestom odňatia slobody resocializáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 497
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 738
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 549
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 598
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 141
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 795
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 559
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 450
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu