BRATISLAVA. Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru) už dospel k rozhodnutiu v otázke budúcnosti policajného prezidenta Tibora Gašpara.
O svojom stanovisku bude informovať na tlačovej konferencii, keď mu to dovolí zdravotný stav. Ešte predtým však chce informovať aj premiéra Petra Pellegriniho.

Informovala o tom hovorkyňa ministerstva Andrea Dobiášová.
Pôvodne Drucker avizoval, že vo veci odvolania, prípadne zotrvania policajného prezidenta Gašpara vo funkcii, rozhodne do piatka.
Ministra vnútra však akútne hospitalizovali na bratislavských Kramároch vo štvrtok kvôli zhoršeniu jeho chronických ťažkostí s poškodenou krčnou platničkou. Minister podľa Dobiášovej dnes absolvuje ďalšie diagnostické vyšetrenia, na základe ktorých ošetrujúci lekár určí ďalší liečebný postup.
Rozhodnutie neodkladá
Drucker tvrdí, že rozhodnutie o policajnom prezidentovi nijako neodkladá a hneď, ako to bude možné, ho odprezentuje. Chce tak však urobiť osobne, a nie v písomnom stanovisku.
"Ale chcem aspoň napísať, že moje stanovisko nebolo iba o jedinej možnosti," uviedol na sociálnej sieti. Podotkol, že musí byť v tejto otázke zodpovedný, akokoľvek sa môžu vytvárať "tlaky" z rôznych pohľadov a odlišných argumentov.
"Dnes zastávam pozíciu ministra vnútra ja, s vlastnou zodpovednosťou, ktorú pri plnom rešpektovaní parlamentnej demokracie v koaličnej spolupráci však nemôžem zo seba nijako odobrať," doplnil šéf rezortu.
Policajný prezident nedávno nevylúčil, že sa rozhodne z funkcie odísť sám. Začína sa totiž podľa jeho slov útočiť na všetkých policajtov a na výsledky ich práce.
Mimovládne organizácie trvajú na Gašparovom odchode
Iniciatíva Chceme veriť, ktorú tvoria organizácie Aliancia Fair-play, Via Iuris, Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť, Liga za ľudské práva, Nadácia otvorenej spoločnosti, Nadácia Pontis a Nadácia Zastavme korupciu, trvá na odstúpení policajného prezidenta Tibora Gašpara.
Dôvody pre jeho odstúpenie opakovane deklarovali v listoch, ktoré zaslali vláde, čítali na námestiach a prezentovali aj na osobnom stretnutí s ministrom vnútra Tomášom Druckerom (nominant Smeru).
"Nielenže sa každým dňom znižuje šanca na chytenie páchateľa vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ale Tibor Gašpar opakovane zlyháva pri komunikácii tohto prípadu verejnosti. Viac ako neprofesionálne vytiahnutie drogovej linky na začiatku vyšetrovania v posledných dňoch prekonalo iba odkrývanie ďalších informácií o postupe polície, ktoré môžu nanajvýš upozorniť páchateľa, že sa k nemu blížia," tvrdia mimovládne organizácie.
Za poslednú kvapku však považuje škandalózne zlyhanie polície v prípade šéfa východoslovenského podsvetia Róberta Okoličányho.
"Skutočnosť, že sa mu podarilo utiecť napriek tomu, že ňou bol sledovaný, považujeme za ďalší z radu kopiacich sa dôkazov, že zotrvanie Tibora Gašpara vo funkcii je výsmechom bezpečnosti krajiny a jej obyvateľov," odkázali mimovládky.
Nakoľko nemajú žiaden dôvod veriť v schopnosť policajného prezidenta vyvodiť voči sebe zodpovednosť za tieto zlyhania, vyzývajú ministra Druckera, aby využil svoje zákonom dané právomoci a okamžite ho odvolal. "Už nejde len o dôveru občanov v štát, ale aj o zaistenie bezpečnosti nás, všetkých obyvateľov tejto krajiny," dodali.
Vysvetľuje aj pozemky
V posledných dňoch musel tiež Drucker vysvetľovať, ako sa dostala jeho manželka k pozemkom v Špačinčiach neďaleko Trnavy za nízku cenu 8,94 eur za štvorcový meter.
Jej firma ich kúpila od spoločnosti Mlynské pole, kde je konateľom Dušan Dvorecký, ktorý je Druckerov známy. Firme rodičom Dvoreckého sa darilo v štátnych zákazkach od Slovenskej pošty v čase, keď jej šéfoval Drucker.

Beata
Balogová
