BRATISLAVA. Zovreté pazúry a hlava zaborená v zemi. V takejto polohe často ochranári nachádzajú otrávené dravce, v poslednom období ich počet výrazne vzrástol. Nie je výnimočné, ak v ich blízkosti nájdu aj telo mŕtveho zajaca, ktoré javí známky otravy.
Jozef Lengyel zo Štátnej ochrany prírody, ktorý má na starosti správu Dunajské luhy, pre SME hovorí, že za masovým trávením dravcov môže byť aj to, že páchateľov je veľmi ťažké nájsť.
V poľovnom revíre Jánošíkovo v okrese Nové Zámky ste našli šesť otrávených myšiakov lesných a jednu kaňu močiarnu a pri nich uhynuté zajace. Mŕtve dravce v poslednom období našli aj na iných miestach Slovenska, napríklad na Záhorí či na východe. Kto za tým môže byť?
"Pravdepodobne ide o samotných užívateľov poľovných revírov, ale to je môj súkromný názor. Otrávené návnady tam môžu vykladať len ľudia, ktorí sa priamo pohybujú v poľovných revíroch, majú terénne autá a záujem likvidovať dravé vtáky otrávenými návnadami."
Čo by travením sledovali?
"Niektorí poľovníci majú mylné predstavy, že kynožia malé druhy poľovnej zveri, ako sú zajac poľný alebo bažant obyčajný. To sú hlavné poľovné druhy v nížinnom prostredí. V nížinách a kotlinách prevláda malá zver."
V čom sú predstavy poľovníkov mylné? Neútočia dravce na zajace?