BRATISLAVA. Tri hodiny pred začiatkom bratislavského zhromaždenia Za slušné Slovensko sa v kaviarni pomaly začínajú stretávať organizátori. Pripravené je aj občerstvenie, voda s citrusmi, muffiny či bezlepkové vegánske koláčiky bez laktózy.

Vidno, že organizátori už majú s prípravou protestov skúsenosti, od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej je to už piate podujatie. Pôsobia, že každý vie, čo má robiť, dolaďujú sa už len posledné detaily v súvislosti s prejavmi hostí.
Na námestí zatiaľ dokončujú pódium. Neďaleko je spomienkové miesto, kde ľudia nahromadili množstvo sviečok. Okoloidúci sa sporadicky pristavia a chvíľu pri nich mlčky postoja. Kúsok odtiaľ firma začína pripravovať veľkoplošnú obrazovku, na ktorú sa premietajú zábery z pódia. Kamery, ktoré organizátori pred zhromaždením rozmiestňujú na námestí, však slúžia na iný účel.
Každý meter pod kontrolou
„Za pódiom je operačno-bezpečnostné pracovisko, ktoré zriaďuje organizátor. Kamery monitorujú situáciu, vieme sa detailne zamerať aj na konkrétnych ľudí,“ vysvetľuje Martin Královič, ktorý má na starosti bezpečnosť zhromaždenia za organizátorov.
Pred štyrmi veľkými obrazovkami sedia aj policajti, ktorí sa snažia zachytiť prípadných provokatérov či výtržníkov. Ak na niekoho takého narazia, dajú cez vysielačku vedieť členom antikonfliktného policajného tímu, aby ho spacifikoval.
“Mám dve dospelé deti vo veku ostatných dobrovoľníkov. Chcem ešte skúsiť urobiť niečo pre zmenu. Inak som vážne rozhodnutá, že predáme byt a odchádzam do zahraničia.
„
„Ak uvidíme v dave niekoho, kto robí problémy, mali by sme ho upozorniť, aby sa správal slušne. Ak neposlúchne, musíme volať policajtov,“ hovorí jedna z dobrovoľníčok Viera Psotková ešte pred začiatkom zhromaždenia.
S ostatnými stojí pred Starou tržnicou a čaká na pokyny. Pozná ich už veľmi dobre, keďže dobrovoľníčku robí od začiatku. Žiadny problém zatiaľ riešiť nemusela. Po brífingu si na mape ukážu miesta, kde budú rozdávať letáky a dávať pozor na poriadok.
„Mám dve dospelé deti vo veku ostatných dobrovoľníkov. Chodíme sem aj s manželom a robím to preto, lebo ešte aspoň niečo chcem skúsiť urobiť pre zmenu. Inak som vážne rozhodnutá, že predáme byt a odchádzam do zahraničia,“ hovorí.
Vyzbierali desaťtisíce eur
Organizácia jedného protestu v Bratislave, teda pódium a technika, vyjdú približne na 7500 eur. Cena je nízka, firmy, ktoré pódium či obrazovky dodávajú, ich požičiavajú len za náklady. Organizátori všetko platia z príspevkov od ľudí, ktoré posielajú na otvorený účet.

„Za tri týždne sme vyzbierali takmer 50-tisíc eur, vychádza to, že priemerný dar sa pohybuje na úrovni 45 eur,“ hovorí jeden z organizátorov Juraj Šeliga. Okrem Bratislavy mali účet len organizátori z Košíc.
Ak ľudia, ktorí pripravovali protesty v menších mestách, potrebovali finančnú výpomoc, dostali ju. Jedinou podmienkou bolo, aby boli všetky náklady riadne zdokladované.
Podobne ako pred protestom aj na mieste počas neho väčšina ľudí presne vedela, čo má robiť. V zákulisí dokonca vznikol aj provizórny detský kútik.
V nedeľu prišlo na Námestie SNP približne 10-tisíc ľudí, v Humennom organizátori počet ľudí odhadli na tisíc. Protestujúci žiadali odchod špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a policajného prezidenta Tibora Gašpara.
O jeho osude by už v pondelok mohol rozhodnúť minister vnútra za Smer Tomáš Drucker.

Beata
Balogová
