SME

Prezident Kiska sa k demisii Druckera vyjadrí v utorok

Politici reagovali na Druckerovu demisu rozlične.

BRATISLAVA. Minister vnútra Tomáš Drucker sa rozhodol podať demisiu do rúk prezidenta Andreja Kisku.

Ako povedal, nechce ešte viac polarizovať spoločnosť v otázke zotrvania Tibora Gašpara vo funkcii policajného prezidenta.

"Kancelária prezidenta SR sa k odstúpeniu ministra vnútra vyjadrí v utorok," oznámil prezidentov hovorca Roman Krpelan.

Prezident pred dvoma týždňami vyhlásil, že jediné, čo ho v súvislosti s osobou policajného prezidenta Tibora Gašpara zaujíma, je, kedy ho minister vnútra odvolá z funkcie.

SkryťVypnúť reklamu

Remišová: Gašpar je silnejší ako minister

Druckerova demisia znamená podľa predsedníčky poslaneckého klubu OĽaNO Veroniky Remišovej len jedno – Tibor Gašpar, alebo záujmové skupiny, ktoré za ním stoja, sú silnejšie ako minister vnútra.

Ako povedala dnes pre agentúru SITA, táto správa je nebezpečná pre našu krajinu a pre výkon spravodlivosti na Slovensku.

„Nezabúdajme, že o Gašparovi a jeho rodine, nitrianskom oligarchovi Norbertovi Bödörovi rozsiahlo písal aj zavraždený Ján Kuciak," zdôrazňuje.

"Drucker odchádza, no policajný prezident, ktorý je pri vyšetrovaní vraždy Kuciaka a jeho snúbenice v konflikte záujmov, ostáva. Vysvetlenie Tomáša Druckera k svojej rezignácii je mimoriadne nedôveryhodné."

Odchod Druckera podľa Remišovej situáciu neupokojí, polarizácia a nedôvera voči štátnym inštitúciám a k vedeniu polície bude narastať, najmä ak Tomáš Drucker priznal, že Tiborovi Gašparovi odchod z funkcie ani nenavrhol.

SkryťVypnúť reklamu

„V rozmedzí dvoch mesiacov budeme mať tretieho ministra vnútra, čo teda nie je ukážkou stability štátu, o ktorej hovoria strany vládnej koalície."

Novela zákona, o ktorej hovoril Tomáš Drucker ako o riešení situácie v Policajnom zbore, je podľa Remišovej len dymovou clonou.

„Voľba policajného prezidenta bude len politickým divadlom, v zásade minister vnútra bude mať v navrhovanej výberovej komisii k dispozícií šesť členov zo siedmich. Profesionálny a objektívny výber nezaručí ani vypočutie pred brannobezpečnostným výborom parlamentu, keďže aj v tomto výbore má vládna koalícia väčšinu,“ uviedla s tým, že navyše policajný prezident bude prakticky neodvolateľný, po novom sa jeho funkčné obdobie mení na sedem rokov.

„Ide o nový model v policajnom systéme a hrozí zabetónovanie sa vo funkcii, ako sme to videli u Štefana Harabina alebo špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika,“ dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Beblavý: So Smerom sa nič nedá vyčistiť

Rovnako podľa mimoparlamentných strán Druckerova demisia naznačuje, že Gašpar je mocnejší ako samotný minister. Tvrdí to Progresívne Slovensko i KDH.

"Drucker naznačil, že aj podľa neho by bolo lepšie, ak by Gašpar sám odstúpil a upokojil tým polarizovanú spoločnosť. Drucker vraj nevidel dôvody na odvolanie prezidenta Policajného zboru. Pritom tie sú zjavné všetkým," uviedlo vo svojom stanovisku Progresívne Slovensko.

Ako podotklo, polícia pod vedením Tibora Gašpara nevyriešila žiadnu z veľkých káuz, kde je podozrenie na prepojenie s politickými špičkami, nevyriešila kauzu Bašternák a ani po takmer dvoch mesiacoch sa nepriblížila k objasneniu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

SkryťVypnúť reklamu

"Minister Drucker pochopil, že so Smerom sa nedá nič vyčistiť, dá sa len seba zašpiniť. A tak odstupuje. Na rekonštrukciu štátu potrebujeme inú vládnu garnitúru," napísal na sociálnej sieti líder strany SPOLU - občianska demokracia Miroslav Beblavý.

KDH tvrdí, že keď je "policajná klika" silnejšia ako štát, tak odstúpi minister a nie ten, koho on menuje a odvoláva. "Stále tvrdíme, že najlepším riešením pre Slovensko sú predčasné voľby," uviedlo hnutie. Občianska konzervatívna strana (OKS) považuje za príznačné, že Drucker radšej sám odstúpi z funkcie, ako by odvolal Gašpara. "Potvrdzuje sa, že Pellegriniho vláda nie je ničím iným než skrytou štvrtou Ficovou vládou," vyhlásila strana.

SkryťVypnúť reklamu

Od Druckera sa podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka očakávalo, že využije svoju kompetenciu ministra vnútra a odvolá z postu prezidenta Policajného zboru nedôveryhodného Gašpara.

„Ukázalo sa, že vnútornú silu na tento krok nepozbieral, ale zároveň nebol ochotný podvoliť sa vedeniu Smeru, ktoré na neho tlačilo, aby Gašpara vo funkcii ponechal,“ povedal pre agentúru SITA Galko s tým, že riešením je jeho demisia, ktorá ho usvedčuje, že nedokázal svoju novú funkciu pretaviť do správnych rozhodnutí.

Vláda Petra Pellegriniho však dostala podľa Galka ďalší úder a jej pokračovanie je naozaj len o tom, že potrebujú kryť zločin a držať políciu aj prostredníctvom Tibora Gašpara vo svojich rukách.

„Je vylúčené, aby sa po Druckerovej demisii našiel v súčasnej vládnej koalícii človek, ktorý nastúpi do tejto uvoľnenej funkcie s vôľou meniť veci k lepšiemu a prinavrátiť Policajnému zboru stratenú dôveru. Požiadavka na predčasné voľby je o to naliehavejšia,“ uviedol Galko.

SkryťVypnúť reklamu

Danko sa nevyjadril, Hrnka demisia mrzí

Predseda Národnej rady Andrej Danko (SNS) berie Druckerovo rozhodnutie na vedomie.

Tým, že ide o vnútornú záležitosť Smeru, nebude sa k tomu bližšie vyjadrovať, uviedol pre TASR Dankov hovorca Tomáš Kostelník.

Ako povedal predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko, Drucker mal za tých niekoľko dní vo funkcii dobré nápady.

„Rozprávali sme sa viackrát. Drucker priniesol návrh na zmenu nominácie policajného prezidenta i návrh na zmenu kreovania policajnej inšpekcie a jej zaradenie, urobil reálny a akceptovateľný koncept. Ťahalo sa to dva roky, lebo sa nevedeli dohodnúť Robert Kaliňák s Luciou Žitňanskou,“ povedal Hrnko.

Podľa Hrnka prezident Andrej Kiska buď Druckerovu rezignáciu prijme, alebo neprijme. „Ak prijme, bude musieť byť nový minister,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

V koaličnom Moste sú prekvapení

Koaličnú stranu Most-Híd prekvapilo rozhodnutie Druckera podať demisiu. "No berieme ho na vedomie," povedala hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

Most-Híd tvrdí, že navrhované zmeny o spôsobe výberu a menovania vedenia polície považuje za dôležitý systémový krok k obnovovaniu dôvery.

"Návrh je v súlade s návrhom strany Most-Híd, ktorý z iniciatívy jej predstaviteľov bol zapracovaný aj do Programového vyhlásenia vlády," dodala Debnár.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 619
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 378
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 852
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 293
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 063
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 797
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 619
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 579
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Rekonštrukcia študentského domova Antona Bernoláka Slovenskej poľnohospodárska univerzity v Nitre v roku 2022.

Rezort školstva doteraz podporil 23 projektov.


TASR
Ilustračné foto

Šéf SPP prezradil aj hospodárske výsledky SPP za minulý rok.


SITA
Most je v kritickom stave.

Postavili ho v roku 1968.


SITA 1

Jeden šoféroval opitý, ďalší mali problémy s technickým stavom vozidiel.


SkryťZatvoriť reklamu