BRATISLAVA. Predstavy signatárov výzvy Žiadame okamžitý kultúrny reparát! sa na stretnutí s ministerkou kultúry Ľubicou Laššákovou (Smer) nenaplnili.
"Jednou z našich základných požiadaviek je rezignácia ministerky kultúry, to splnené nebolo," uviedol po stretnutí jeden z iniciátorov výzvy, režisér a producent Juraj Janiš.
Laššáková zatiaľ dôvod na svoju rezignáciu nevidí.
Ministerka sa stretla so signatármi
Janiš zopakoval, že výzva nie je namierená proti ministerstvu ako takému. "Radi by sme spolupracovali s rezortom, pracuje tu veľa šikovných ľudí, no náš problém je vo vedení, na poste ministra, na ktorom očakávame osobu, ktorá je kompetentná, má autoritu kultúrnej obce i morálnu integritu. To pani Laššáková nespĺňa," povedal Janiš.

Podľa neho Laššáková, napriek svojim vyhláseniam, nenaplnila ani kompetenciu v oblasti kultúry na regionálnej úrovni.
"Ak niekto nedokázal získať kompetenciu pre vedenie Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici, kde berie kompetenciu na ministra kultúry?" opýtal sa Janiš. Je presvedčený, že sa na tom ani nič nezmení. "Takú kompetenciu nemožno získať za pár týždňov alebo mesiacov," uviedol.
Jeden zo signatárov, herec Richard Stanke potvrdil, že naďalej žiadajú odchod ministerky a od premiéra novú nomináciu. O ďalších krokoch sa chce poradiť s kolegami. On v Laššákovej nevidí ani osobu, ktorá by dokázala odolávať straníckym tlakom. "Doteraz som nevidel, že by vystupovala proti praktikám strany, ktorej je členkou," uviedol.
V jeho očiach ju diskvalifikujú aj vyhlásenia, týkajúce sa konšpiračných teórií o aktuálnej situácii v SR.
Odstúpenie nečakali
Na otázku TASR, či signatári prichádzali na stretnutie vôbec s nádejou, že by ministerka oznámila svoju rezignáciu, povedal, že "on také niečo neočakával, no keďže ministerka ponúkla stretnutie, je slušnosťou takýto návrh prijať".
Laššáková sa k stretnutiu vyjadrí po schôdzke so signatármi ďalšej výzvy, ktorá je smerovaná k rezortu kultúry.
Ide o petíciu Slovensko nie je len Bratislava!, ktorej iniciátori Eva Lacová a Maroš Balog spolu s ďalšími zatiaľ 156 podpísanými občanmi žiadajú, aby sa ministerstvo kultúry a nová vláda začali zaujímať o kultúru v regiónoch a zveľaďovať kultúrne poklady krajiny, neodsúvať ich na vedľajšiu koľaj a nechváliť sa nimi len ako atraktívnym darčekom pred významnými návštevami.
Ministerka neodstúpi
Laššáková priznala, že ju signatári na predpoludňajšom rokovaní o odstúpenie žiadali. "Ja mám dôveru vlády, vymenoval ma pán prezident, niektoré veci sme si vykonzultovali," povedala ministerka.
Zároveň deklarovala, že signatári výzvy majú u nej stále dvere otvorené. "Ponúkla som im konkrétne pozície v grémiu, poradnom orgáne, ktorý bude riešiť konkrétne problémy i výzvy slovenskej kultúry," informovala.
Ohradila sa voči spochybneniam o jej kompetencii v oblasti kultúry i konštatovaniu signatárov, že ju nepreukázala ani v regionálnom prostredí. Laššáková reagovala, že išlo o to, že nespĺňala podmienku absolvovaných rokov praxe.
Vyjadrila sa tiež k medializovaným vyhláseniam, ktoré sa týkali konšpiračných teórií o aktuálnej situácii v SR. Vyhlásila, že väčšia časť viet v médiách neobsahovala jej autentické vyjadrenia.
Všetko ukáže čas
V súvislosti s pretrvávajúcou požiadavkou signatárov na jej odchod poukázala na to, že vo funkcii je 26 dní, vrátane víkendov. "Môžem pracovať a potom uvidíme, či som alebo nie som kompetentná," vyhlásila.
Laššáková sa opiera aj o podporu iniciátorov výzvy Slovensko nie je len Bratislava!, s ktorými sa po signatároch kultúrneho reparátu stretla.
Výzva z krajov žiada ministerstvo i vládu viac sa zaujímať o kultúru v regiónoch a venovať tiež viac pozornosti kultúrnym pokladom, ktoré mimo hlavného mesta Slovensko má.
"Pani ministerka nás presvedčila, že má záujem efektívne rozvíjať kultúru v regiónoch," povedali iniciátori výzvy Eva Lacová a Maroš Balog.
Pozitívne vnímajú napríklad zámer vytvoriť v krajoch pozície "kultúrnych atašé", ktorí by jednak zbierali podnety, ale aj pomáhali riešiť konkrétne problémy a radili pri využívaní finančných zdrojov pre kultúru pre potenciálnych prijímateľov v regiónoch.
Balog tiež upozornil, že Laššáková počas svojho pôsobenia v krajskom zastupiteľstve Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) reálne pomohla kultúre. Spomenul pritom napríklad jej postoj pri záchrane banskobystrického Bábkového divadla na Rázcestí.