Rozhovor s oscarovou herečkou

Nepáčilo sa jej, že ona má sedieť na pohodlnom gauči a ten, kto sa s ňou rozpráva, len na menej pohodlnej stoličke. Sadnite si sem, sadnite si sem, opakovala a dlaňou ukazovala na miesto vedľa seba.
Málokto vyžaruje takú láskavosť a krásu ako ona, jej fluidum je presne také isté, ako bolo cítiť vo filme Modrá, za ktorý dostala svoju prvú veľkú filmovú cenu a kde hrala mladú ženu, ktorá po tragickej strate manžela a syna hľadá dôvod žiť.
Do našich kín práve vstúpila Juliette Binoche s filmom Vnútorné slnko, kde hrá zrelú ženu, ktorá neprestáva veriť, že raz si nájde pekný vzťah. Úlohu prijala napriek tomu, že v ňom hrá aj Gérard Depardieu, s ktorým má nepochopiteľný konflikt. S denníkom SME sa o ňom rozprávala v Paríži.
Ako správne vychovávať deti

Český odborník na výchovu detí Marek Herman hovorí, že dnešní rodičia majú na seba príliš vysoké nároky a potom veci nezvládajú. Chcú mať všetko dokonalé, no hovoria s deťmi hnusne, nemajú s nimi trpezlivosť a odkladajú ich k tabletom.
Podľa vysokoškolského pedagóga a autora českého bestselleru o výchove detí sú dnes mamy uštvané, lebo prenasledujú nedosiahnuteľný ideál. Muži musia zasa zabrať. Vraví, že najväčšou témou dnešného rodičovstva je osamelosť.
Príbeh Afganca, ktorý tu žije už 22 rokov

Nad posteľou mu visel plagát speváčky Ivety Bartošovej, obdivoval fotky a rozprávanie známych, čo študovali v Trnave či Bratislave, a niekoľko rodín v ich bytovke pochádzalo zo Slovenska, diplomati aj baníci. Afganec Azim Farhadi si pri odchode z vojnou zmietanej krajiny vybral Slovensko ako prvú možnosť.
Prišiel krátko pred pádom mečiarizmu ako čerstvý dvadsiatnik. Hoci tu chcel byť len dočasne, jeho pobyt sa predĺžil. „Keď som prišiel, mal som 45 kíl a dnes už mám 75, aj šedivé vlasy,“ usmieva sa Azim Farhadi.
Vesmírne Akty X: Existujú Ufóni?

Matematika a štatistika nepustia. Ak sú vo vesmíre miliardy planét, ako je možné, že sme ešte nenarazili buď priamo na mimozemšťanov, alebo aspoň na dôkazy o nich. Život mal milióny či miliardy rokov, aby sa inde rozvinul a šíril. Vesmír je tichý, napriek našim snahám neodpovedá a nikto presvedčivo nevysvetlil prečo.
Pritom sa odhaduje, že v celom vesmíre je viac ako sto miliárd galaxií, z ktorých každá môže mať prinajmenšom sto miliárd hviezd. Z pohľadu života, ako ho poznáme, nie všetky hviezdy sa budú podobať Slnku a nie všetky budú mať Zemi podobnú planétu v obývateľnej zóne.
Žena, ktorá rozumela číslam a strojom

Manželstvo slávneho básnika Georgea Gordona Byrona a jeho manželky Anny Izabely Milbanke bolo veľmi krátke a veľmi nešťastné. Rok po svadbe manželke listom oznámil, že by sa mala odsťahovať späť k rodičom. „Pochopiteľne, dieťa pôjde s Vami," napísal. Tým dieťaťom myslel dcéru, vtedy len mesačnú Augustu.
Krátko na to definitívne opustil Anglicko. Nestal sa tak svedkom toho, ako sa v dievčati prebudilo obrovské nadanie. Jej talent sa navyše spojil s húževnatosťou, vďaka ktorej mohla ako jedna z mála žien v 19. storočí študovať matematiku a stať sa prvou programátorkou a priekopníčkou v počítačovej technike.
Kam zmizla bájna dunajská Atlantída

Úzke uličky, domčeky s bazármi a malými obchodíkmi, moslimské náhrobky s kamennými fezmi, kamenné opevnenie a kazematy. Všetkému dominoval belavý minaret mešity.
Malebné zákutia dotvárali rozkvitnuté ružové záhony, darilo sa tu i gaštanom, orechom, figám, magnóliám a olivám, v močiaroch žili početné kolónie žiab.
V roku 1934 prišiel na ostrovček Ada Kaleh anglický dobrodruh Patrick Leigh Fermor. „Akoby som sa ocitol v stratenom, predpotopnom svete, kde žije akýsi vyhynutý druh,“ zaznamenal si očarený Fermor. Hovoril o jednom z najkrajších a najkurióznejších miest v Európe, ostrove Ada Kaleh, ktorý ležal v oblasti dunajskej úžiny Železné vráta, legendárnych Kataraktov. Už neleží, zmizol.

Beata
Balogová
