BRATISLAVA. Problematika prostitúcie a šírenia nákazy syfilisu v okrese Trebišov bude témou utorňajšieho rokovania Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny.
Túto tému navrhuje otvoriť poslankyňa parlamentu za SaS Natália Blahová po tom, ako médiá informovali o vysokej chorobnosti na syfilis v Trebišovskom okrese.
Nakazení aj maloletí
Ochorenie sa podľa zverejnených informácií vyskytuje aj u ľudí mladších ako 18 rokov.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v januári informoval, že aktuálna epidemiologická situácia za rok 2017 vo výskyte ochorení na syfilis v okrese Trebišov je 108,4 prípadu na stotisíc obyvateľov.
V SR bolo v roku 2017 hlásených 358 nových ochorení a v Košickom kraji 142 nových ochorení. V okrese Trebišov bola chorobnosť na syfilis prepočítaná na 100 000 obyvateľov 16-krát vyššia ako v SR.
RÚVZ Trebišov neustále monitoruje a kontinuálne vyhodnocuje epidemiologickú situáciu v okrese a vykonáva epidemiologický dohľad nad všetkými povinne hlásenými prenosnými chorobami, vrátane syfilisu.
Skutočnosti nezistili
Krajské riaditeľstvo Policajného zboru SR v Košiciach pred časom vylúčilo, že by deti ponúkali sexuálne služby.

Zákonnou povinnosťou každého poskytovateľa zdravotnej starostlivosti je totiž vypísať hlásenie o zistenej pohlavnej chorobe, ktorého súčasťou je aj informácia, či nakazená osoba poskytovala alebo neposkytovala sexuálne služby.
Podľa dostupných informácií z úradu regionálneho zdravotníctva nebola táto skutočnosť zistená v žiadnom zo 45 prípadov nákazy.
V súvislosti s mediálne prezentovanými vyjadreniami lekárov o poskytovaní sexuálnych služieb maloletými vo veku sedem až 10 rokov začali už trebišovskí policajti vyšetrovanie vo veci podozrenia zo spáchania zločinu sexuálneho zneužívania.