BRATISLAVA. Generálmajor Daniel Zmeko spĺňa všetky zákonné podmienky a má všetky profesionálne predpoklady na výkon funkcie náčelníka Generálneho štábu (GŠ) ozbrojených síl (OS).
V stredu po rokovaní vlády to vyhlásil minister obrany Peter Gajdoš (SNS). Zmeko má nahradiť v čele GŠ Milana Maxima, ktorého funkčné obdobie uplynie 6. mája.
Vláda na návrh ministra v stredu odsúhlasila vymenovanie Zmeka do čela GŠ. Gajdoš informoval, že nomináciu už prekonzultoval i s hlavným veliteľom slovenskej armády, prezidentom Andrejom Kiskom, ktorý Zmeka vymenuje vo štvrtok.
Gajdoš sa ohradil voči kritike
Výber 50-ročného Zmeka spomedzi všetkých slovenských generálov označil šéf rezortu vnútra ako najperspektívnejšiu voľbu aj z vekového hľadiska a "tajný tromf do budúcnosti" s tým, že po ukončení štvorročného obdobia v pozícii náčelníka GŠ by Zmeko mohol kandidovať na post podpredsedu vojenských výborov EÚ alebo NATO.
Minister sa ohradil voči kritike, ktorá voči nominácii Zmeka zaznela. "Zdôrazňujem, že OS sú v zmysle zákona apolitické, tento post nebol v minulosti nikdy predmetom politického zápasu a ani nebol zneužívaný v politickom boji. Nevidím teda žiadny dôvod, prečo by tomu malo byť teraz inak," uviedol.
"Nespochybňujem profesionálne kvality ostatných pánov generálov, vysoko si ich vážim, samozrejme aj ich prácu, pretože som s nimi mal možnosť robiť dlhé roky, každého z nich poznám osobne, poznám jeho kvality a môj názor je taký, že každý z generálov by mal byť pripravený a schopný zastávať akúkoľvek funkciu v OS SR," zdôvodnil minister svoj výber.
"Nenastúpil som do rezortu ako nováčik pred dvoma rokmi, ale 42 rokov v OS ma, myslím, oprávňuje k tomu, aby som skutočne mohol ako minister obrany, ktorý je jednoznačne zodpovedný za ministerstvo obrany a riadi náčelníka GŠ predložiť návrh vláde SR," uviedol ďalej.
Pripomenul, že ako zástupca náčelníka GŠ sa tiež za viac ako deväť rokov nikdy neohradil voči tomu, že nebol vymenovaný za náčelníka GŠ.
"Akceptoval som to, pretože sú to výsostné vody ministra obrany na to, aby predložil návrh vláde SR," doplnil.
Minister za nomináciou stojí
Gajdoš zdôraznil, že Zmeko počas viac ako 30-ročnej kariéry v armáde prešiel celým spektrom veliteľských funkcií.
"Má absolútne skúsenosti z priameho velenia vojskám, procesov, ktoré sú na Generálnom štábe, ale aj z ministerstva obrany, pretože už druhý rok zastáva funkciou národného riaditeľa pre vyzbrojovanie," vysvetlil.
Minister vymenoval, že Zmeko pôsobil na veliteľských funkciách od čaty až po brigádu, bol náčelníkom odboru pre operácie, ako aj náčelníkom štábu veliteľstva Pozemných síl, pôsobil na viacerých funkciách v rámci GŠ, vrátane pozície veliteľa Centra riadenia operácií.
Bol tiež zástupcom veliteľa Pozemných síl a má aj skúsenosti z pôsobenia v misii OSN na Cypre a velil slovenskému kontingentu v Iraku.
Výber kritizujú
Nomináciu kritizovalo opozičné OĽaNO, podľa poslanca hnutia Eduarda Hegera nespĺňa potrebné predpoklady na zastávanie najvyššieho postu v OS a v porovnaní so súčasným náčelníkom GŠ Milanom Maximom nemá dostatočný morálny kredit, ani dostatok veliteľských skúseností.
Mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko kritizovala, že rozhodnutiu o Zmekovi nepredchádzala diskusia s odbornou verejnosťou, na tejto nominácii jej vadí, že meno Zmeka sa na ministerstve obrany spája s kauzami týkajúcimi sa vyzbrojovania OS.
"Pán Zmeko je jedným z krstných otcov modernizačných projektov pod taktovkou SNS. So všetkým negatívnym, čo s tým je spojené," povedal Martin Dubéci, bezpečnostný analytik a člen predsedníctva Progresívneho Slovenska.
Vláda ďalej rokovala o:
- Denisa Saková končí vo funkcii štátnej tajomníčky ministerstva vnútra. V stredu ju na návrh premiéra a zastupujúceho ministra vnútra Petra Pellegriniho (Smer) odvolala vláda. Sakovú vládna strana Smer nominovala do čela rezortu vnútra,nahradiť by mala ministra Tomáša Druckera (nominant Smeru). Ako štátna tajomníčka skončí dňom vymenovania za členku vlády, čo by sa malo stať vo štvrtok.
- Vláda SR v stredu odsúhlasila vyslanie maximálne 152 príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky na územie Lotyšskej republiky. Slovenskí vojaci budú pod velením Kanady s možnosťou nasadenia aj na území Litovskej republiky, Estónskej republiky a Poľskej republiky na základe spolupráce s ich ozbrojenými silami a ozbrojenými silami iných členských krajín NATO.
- Štátni či mestskí policajti majú získať výslovné oprávnenie podrobiť mládež vyšetreniu na zistenie alkoholu alebo iných návykových látok, ak je dôvodné podozrenie, že ich požila. Píše sa to v návrhu novely zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov z dielne koaličných poslancov Petra Antala (Most-Híd) a Petra Pamulu (SNS), ktorý v stredu odsúhlasila vláda SR. Poslanecký návrh je v parlamente v druhom čítaní.
- Financovanie triedeného zberu niektorých odpadov z obalov by sa malo upraviť. Zmeny navrhujú poslanci Národnej rady SR z Mosta-Híd Peter Antal a Peter Kresák v novele zákona o odpadoch, ktorú v stredu odsúhlasila vláda. Legislatívnu zmenu prerokuje parlament v druhom čítaní na najbližšej schôdzi.
Znižovanie nezamestnanosti, budovanie kapacít zariadení starostlivosti o deti do troch rokov, či zníženie administratívnej záťaže podnikateľov. Toto sú niektoré ciele, ktoré si na najbližšie dva roky stanovila vláda vo svojom Národnom programe reforiem. Materiál v stredu schválil kabinet Petra Pellegriniho (Smer). Pre Slovensko zostávajú najväčšími výzvami zlepšenie kvality základného školstva, trh práce a kvalita zdravotnej starostlivosti.
Kľúčové činnosti splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity v roku 2017 pokrývali odborné aktivity v prospech integrácie rómskych komunít. Sústreďovali sa na tvorbu, aktualizáciu a koordináciu stratégie, plnenia akčných plánov, najmä na národnej úrovni. Na podporu sociálnych a kultúrnych potrieb a riešenie mimoriadne nepriaznivých situácií rómskej komunity na rok 2017 bolo doručených 125 žiadostí o finančnú dotáciu. Podporu získalo 88 projektov v hodnote 517 200 eur. Vyplýva to zo Správy o činnosti splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity za rok 2017, ktorú dnes vzala vláda na vedomie.