BRATISLAVA. Roky sa robili, ale nikde ich nebolo vidieť. Potraty cudziniek na Slovensku oficiálne neexistovali, ich ročný počet sa dal spočítať na prstoch jednej ruky.
Všetko sa zmenilo minulý rok, keď ich množstvo narástlo v štatistike Národného centra zdravotníckych informácií takmer päťstonásobne.
Stalo sa to po sérii článkov spred dvoch rokov v denníku SME o potratovej turistike Poliek do levickej súkromnej kliniky Mediklinik. V Poľsku sú interrupcie prakticky zakázané, a tak mnohé z Poliek vyhľadávajú v prípade potreby kliniky v zahraničí.

Ukázalo sa to aj počas reportáže SME v Leviciach v apríli 2016, keď pred Mediklinikom parkovali len autá s poľskými evidenčnými číslami.
Klinika zároveň ponúkala zákroky cudzinkám aj na svojej webovej stránke. V oficiálnych štatistikách sa pritom v roku 2016 objavili len tri záznamy o umelom prerušení tehotenstva cudzinkám.
Predstaviteľov zariadenia si po sérii článkov na podnet ministerstva zdravotníctva predvolal hlavný lekár nitrianskej župy Ľubomír Ševčík. Práve župa udeľuje zdravotníckym zariadeniam povolenie na činnosť a takisto im môže dávať pokuty, za nenahlasovanie potratov to je 663 eur.
Enormný nárast
Vo vlaňajšej štatistike už počet umelých prerušení tehotenstva cudzinkám výrazne narástol.