Bolesť sa nedá zmerať ako vysoký krvný tlak, no dá sa vidieť v mozgu. V ambulanciách sú však doktori zatiaľ odkázaní na to, čo pacienti hovoria.
„Keď nám ľudia povedia, že ich niečo bolí, mali by sme im veriť, aj keď sa nám to nemusí zdať logické,“ hovorí algeziologička EVA SALAMONOVÁ. Sú však podľa nej aj ľudia, ktorí podvedome chcú mať bolesti, aby sa o nich ostatní starali.
Čo je bolesť a dokedy je užitočná?
Bolesť je veľmi dôležitý signál, ktorý nám môže zachrániť život, donúti nás správne konať a vyhľadať včas lekársku pomoc. Je to nepríjemný senzorický pocit, ktorý vzniká v súvislosti so skutočným alebo hroziacim poškodením nášho tela. Bez akútnej bolesti by sme nemohli žiť.
Už malé dieťa sa stretáva s tým, že keď sa chytí niečoho horúceho, popáli sa a zapamätá si, že nemá chytať horúce predmety. Keď si zlomíme nohu, máme silné bolesti, ktoré nás nútia zostať v posteli, a tak má kosť šancu zrásť sa. Aj infarkt sa môže hlásiť silnou bolesťou a dovedie pacienta k lekárovi. Ako choroba ustupuje, mala by ustúpiť aj bolesť.
Prečo niekedy neustúpi?
Pri chronických bolestiach dochádza k dlhodobým zmenám na úrovni centrálneho nervového systému. Aj menšie podnety potom môžu vyvolávať silnú bolesť. Chronická bolesť je väčšinou nezmyselná. Pred ničím nás nechráni, nepomáha, naopak nás ničí a poškodzuje.
Trvá viac ako pol roka alebo sa stále vracia, alebo to môže byť bolesť, ktorá už s pôvodným problémom nesúvisí, napríklad fantómové bolesti končatiny po jej amputácii. Nielenže môže bolieť palec na nohe, ktorú človek nemá, ale tie bolesti sú kruté a je na ne málo liekov. Pocit bolesti je subjektívny. Bolesť nemôžeme merať ako vysoký krvný tlak, je o tom, čo človek cíti a čo nám o tom povie.
Je možné vidieť bolesť v mozgu a overiť tak pacientove slová?