SME

Rezník upozornil na nutnosť zmeny financovania RTVS

Verejnoprávny vysielateľ za rok 2017 vykázal stratu vo výške 1.660.376,72 eura.

(Zdroj: SME/Gabriel Kuchta )

BRATISLAVA. Zmena financovania RTVS by mala byť prijatá legislatívnym opatrením na úrovni ústavného zákona. Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník to uviedol na štvrtkovom rokovaní Rady RTVS.

"Ak sa nezmení systém financovania RTVS v priebehu dvoch-troch rokov, táto inštitúcia sa dostane do vážnych problémov. Pracujeme na tom, aby sme súčasný stav zmenili," uviedol Rezník.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Myslím si, že riešením by bola zmena legislatívy, teraz je irelevantné, či to bude zabezpečené súčasným inštitútom, ktorý platí ako dominantný, alebo to bude inak. Ide o to, aby to bolo stabilné a z nášho pohľadu by bolo optimálne, ak by to bolo prijaté ústavným zákonom," ozrejmil počas diskusie, ktorá súvisela so správou o účtovnej závierke RTVS za rok 2017.

SkryťVypnúť reklamu

Finančná strata je nižšia ako sa predpokladalo

Prečítajte si tiež: Rezník sa vyjadril k situácii v RTVS. Vojnovú sekeru zakopávať netreba, hovorí Čítajte 

Podľa výkazu, ktorý Rada na rokovaní schválila, vykázal verejnoprávny vysielateľ za rok 2017 stratu vo výške 1.660.376,72 eura. Čisté výnosy za rok 2017 dosiahli sumu 117.081.571 eur, náklady 118.741.948 eur.

Po pripočítaní tohtoročnej straty sa kumulovaná strata z hospodárenia RTVS z minulých období zvýšila na 34.741.571 eur.

Riaditeľka sekcie ekonomiky Radka Doehring na rokovaní Rady upozornila, že výsledok znamená výrazne nižšiu stratu, ako bola plánovaná v rámci rozpočtu na rok 2017 a rovnako i v porovnaní s výsledkom účtovnej závierky za rok 2016.

"V rozpočte na rok 2017 bola plánovaná strata 13 miliónov eur, pri účtovnej závierke za rok 2016 bola vykázaná strata vo výške 8,3 milióna eur," spresnila.

SkryťVypnúť reklamu

Doehring poukázala však i na to, že hoci RTVS sa snaží hospodáriť vyrovnane, je stále ťažšie zostavovať vyrovnaný rozpočet, vzhľadom na to, že určité zdroje, ako je zmluva so štátom, nemôžu byť použité na šport a spravodajstvo.

"To sú však práve tie oblasti, kde náklady a výdavky najviac rastú," upozornila.

Takisto poukázala na to, že RTVS nedokáže zabezpečiť pri súčasnom financovaní rezervu pre prípadné záväzky zo súdnych sporov z minulosti vo výške 14,3 milióna eur.

"Bez zmien vo financovaní príjmovej časti RTVS bude musieť buď obmedziť vysielaciu štruktúru, alebo sa dostaneme do situácie, že budeme v negatívnom vlastnom imaní," povedala.

Príjem z koncesionárskych poplatkov sa zvýšil

Doehring v súvislosti s účtovnou závierkou tiež informovala, že RTVS sa podarilo zvýšiť o 2,6 milióna eur príjem z tzv. koncesionárskych poplatkov, zvýšil sa i počet platiteľov - o 3396 právnických osôb a 14.861 fyzických osôb, platiacich plnú úhradu.

SkryťVypnúť reklamu

"Zvýšil sa i predaj práv a licencií, týka sa to hlavne nášho podielu na kinodistribúcii, čo v minulom roku tvorilo cez 150.000 eur," dodala.

Informovala, že v rámci úspor sa podarilo ušetriť aj prostriedky na honorároch a príspevkoch externým dodávateľom.

"Z toho konkrétne sme ušetrili na bežnom programe pol milióna, 400.000 eur sme preniesli ako nevyčerpanú rezervu na dlhodobé projekty, úspora v spravodajstve, športe a v ostatných výrobných nákladov tvorila takmer 900.000 eur, v dabingu 200.000 a na rozhlasovej výrobách 100.000 eur," konkretizovala.

RTVS

Súvisiace témy: STVR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Kam smerujú peniaze bohatých?
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 132
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 729
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 126
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 830
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 296
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 573
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 387
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 233
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Americkí hráči oslavujú po góle v zápase semifinále Švédsko - USA na MS 2025 v hokeji.

Pozrite si program finále a zápasu o bronz na MS v hokeji 2025.


Dominik Greif.

Rayo Vallecano si vďaka remíze zabezpečilo účasť v pohárovej Európe.


a 1 ďalší
Hokejisti USA oslavujú postup do finále MS v hokeji 2025.

Pozrite si program na dnes na MS v hokeji 2025. Aké výsledky prinesie nedeľa, 25. máj?


Lewis Hamilton s mechanikmi počas Veľkej ceny Monaka.

Hamilton, ktorý v Monaku vyhral trikrát, tak bude v nedeľu štartovať zo siedmeho miesta.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu