BRATISLAVA. Dvojročné pôsobenie SNS na ministerstve obrany od posledných volieb sa spája najmä s veľkými nákupmi zbraní a techniky, a obvineniami, že sú nepriehľadné a zvláštne.
Daniel Zmeko
- od februára 2017 - národný riaditeľ pre vyzbrojovanie
- v armáde pôsobí od roku 1990
- v minulosti pôsobil ako zástupca veliteľa vzdušných síl a na rôznych pozíciách v rámci generálneho štábu
- bol veliteľom slovenského kontingentu v operácii Iracká sloboda a zástupcom veliteľa strážnej roty na misii na Cypre
Daniel Zmeko, ktorý pri sporných obchodoch stál ako národný riaditeľ pre vyzbrojovanie, napriek tomu zažíva nečakaný kariérny úspech.
Minister obrany Peter Gajdoš z SNS ho vybral za nového náčelníka generálneho štábu, teda vojaka na čele celej armády. Na návrh vlády ho vo štvrtok vymenoval prezident Andrej Kiska.
Spravil tak napriek kritike od vysokých armádnych dôstojníkov, ktorí Zmeka považujú pre nedostatok skúseností za „treťotriedneho generála“.
Doterajší zástupca odchádzajúceho náčelníka generálneho štábu Milana Maxima, ktorému sa skončilo funkčné obdobie, preto dokonca odišiel z armády.
„Je pre mňa nepochopiteľné, že po viac ako štrnástich rokoch členstva v NATO a Európskej únii bude ozbrojeným silám veliť generál s nulovými skúsenosťami s aliančnou agendou a štruktúrami,“ zdôvodňuje svoj odchod Pavel Macko. V odborných kruhoch ho považovali za jedného z hlavných uchádzačov, ktorí by mohli obsadiť uvoľnené miesto.
Povýšenie Zmeka považuje Macko za dehonestáciu svojej takmer 35-ročnej kariéry. Deje sa tak podľa neho v čase, keď "je badateľné aj postupné vytesňovanie ďalších funkcionárov s unikátnymi spojeneckými skúsenosťami z funkcií a radov armády“.

Súhlasí aj riaditeľ nezávislého Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku Jaroslav Naď, ktorý si myslí, že pri výbere nemal konečné slovo Gajdoš, ale SNS, do ktorej minister koncom vlaňajška vstúpil.
„SNS vychádzala z dvoch potrieb. Po prvé, mať tam človeka, ktorý mlčí a neprotestuje a po druhé, mať človeka, ktorý je jej zaviazaný a má v sebe proruský sentiment,“ vysvetľuje Naď.