BRATISLAVA . Rozsiahle výruby lesov vo Vrátnej doline v Národnom parku (NP) Malá Fatra súvisia so spracovaním vetrovej kalamity, ktorá postihla dolinu v zime v roku 2017.
Štátna ochrana prírody SR, pod ktorú národné parky patria, v reakcii na kritiku výrubov zo strany ochranárov a návštevníkov vysvetlila, že ide o hospodárske lesy a umelo vysadené nepôvodné smrekové monokultúry, ktoré sú veľmi citlivé na poškodenie nielen vetrom.
Taktiež ide o pozemky v súkromnom vlastníctve, pričom vlastníci majú zo zákona o lesoch povinnosť kalamitu spracovať v čo najkratšom čase.
Výnimku z tejto povinnosti tvoria rezervácie s najvyšším, piatym stupňom ochrany, kde je ťažba dreva, ako aj spracovanie kalamity zakázané.
Ako uviedla Gabriela Kalašová zo Správy NP Malá Fatra, výruby slúžia najmä ako prevencia proti šíreniu podkôrneho a drevokazného hmyzu, ktorý na takéto kalamitné plochy lesa obvykle naletí.
"Ak padne v kalamite napríklad 75 percent lesa, vyrúbe sa všetko, pretože zvyšok je nestabilný a nevydržal by nápor vetra. Tak boli vyrúbané naozaj veľké plochy priamo v národnom parku," konštatovala.

Zdôraznila tiež, že vyrúbané plochy vo Vrátnej doline sa nachádzajú na území národného parku s tretím stupňom ochrany, kde lesnícke subjekty môžu hospodáriť v súlade so zákonom o lesoch.
Kalašová pripomenula, že minister životného prostredia László Sólymos už viackrát deklaroval snahu zmeniť túto situáciu a legislatívne posilniť ochranu prírody v národných parkoch, napríklad aj tak, aby sa v lesoch hospodárilo prírode blízkym spôsobom.
S ministerstvom pôdohospodárstva, v gescii ktorého je hospodárenie v lesoch, chce spolupracovať na dohode a prijatí systémových riešení, ktorými sa zadefinujú základy trvalo udržateľného spôsobu hospodárenia v lesoch.