Dobrý barman pozná šesť zázračných slov

Keď sa rozhodovalo o najlepšom nápojovom lístku na svete, komisia s náročnými chuťovými bunkami vybrala ten, ktorý pripravoval Slovák STAN VADRNA.
Onedlho už patril medzi najrešpektovanejších svetových barmanov, trénoval barmanský tím v sedemhviezdičkovom hoteli Burdž al-Arab v Dubaji, v Novosibirsku sa viezol v taxíku, po ktorom niekto krátko predtým strieľal na ulici.
V roku 2005 prekonal v New Yorku srdcovú príhodu, po čom preložil prácu z prvého miesta na tretie a naučil sa hovoriť nie.
Bolí vás hlava? Aj Pilát Pontský mal migrénu
Je ťažké o nej hovoriť a nájsť správne slová, aby druhí pochopili tú strašnú trýzeň. Tisíce rokov trpeli ľudia stavmi, na ktoré neexistovali lieky ani postupy, ktoré by ich zmierňovali.

Aby sa zbavili aspoň kúska ťarchy, svoju bolesť prenášali do slov, legiend a príbehov. Sú nimi pretkané Biblia, antická literatúra, diela klasikov i intímne zápisky spisovateľov. Jeden taký príbeh stojí hneď na počiatku ľudského pokolenia.
Ako vyzerala agónia princa Potemkina či ako boleli operácie, kým vynašli anestetiká. Neuveriteľné príbehy bolesti z histórie aj literatúry.
Existuje dôvod, prečo ľudstvo nikdy nevyhrá nad bolesťou

Bolesť sa nedá zmerať ako vysoký krvný tlak, no dá sa vidieť v mozgu. V ambulanciách sú však doktori zatiaľ odkázaní na to, čo pacienti hovoria.
„Keď nám ľudia povedia, že ich niečo bolí, mali by sme im veriť, aj keď sa nám to nemusí zdať logické,“ hovorí algeziologička EVA SALAMONOVÁ. Sú však podľa nej aj ľudia, ktorí podvedome chcú mať bolesti, aby sa o nich ostatní starali.
Vymenil Holandsko za Slovensko

Z bohatej krajiny prišiel na Slovensko a obul si krpce. Máme, čo Holandsko nie.
Ak sa chceš s niekým kamarátiť, musíš sa naučiť po slovensky, kázali mu.
Victor Peeters si napriek tomu Slovensko obľúbil. V dvadsaťjeden rokoch odišiel z krajiny, kde je tretia najvyššia priemerná mzda v Európskej únii a takmer päťkrát vyššia ako na Slovensku.
Do mesta, kde cyklistické pruhy nielenže takmer neexistujú, ale aj na tých zopár, ktoré sú, parkujú autá.
Ako vyzerali Vysoké Tatry pred 100 rokmi
Vysoké Tatry lákali turistov aj v dobách, keď o moderných funkčných materiáloch ani nechyrovali. Aj začiatkom 20. storočia sa však ľudia vyberali dovolenkovať do hôr. V Tatrách vznikali hotely a ubytovne.

Na popularite získala osada Šrbské Pleso, ktorá mala od roku 1885 štatút liečebných kúpeľov. Ľudí tam vozila ozubnicová lanovka, ktorá medzi Štrbou a Štrbským plesom premávala v rokoch 1896 až 1933.
Tieto staré fotky Vysokých Tatier vám ukážu, ako sa naše veľhory postupne menili v priebehu prvej polovice 20. storočia. Zaujmú vás najmä dobové kostýmy aj prvé verzie dnes už slávnych tatranských chát a hotelov.

Beata
Balogová
