BANSKÁ BYSTRICA. Záverečnými rečami v piatok vyvrcholilo na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie s bývalým generálnym riaditeľom súkromnej Devín banky Ľubomírom K. a jeho piatimi spoluobžalovanými.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry im kladie za vinu pokračovacie trestné činy sprenevery a úverového podvodu, ktorými ako organizovaná skupina spôsobili škodu veľkého rozsahu.
Obžalovaní vinu odmietajú
Prokurátor navrhol súdu uznať vinu podľa obžaloby a uložiť obžalovaným nepodmienečné tresty podľa sadzby, v ktorej spodná hranica je päť rokov. Obžalovaní naopak, v záverečných prejavoch vyhlásili, že sú nevinní a žiadali od senátu spravodlivé rozhodnutie.
Odmietli tvrdenie prokuratúry, že boli organizovanou skupinou a páchali trestnú činnosť, z ktorej mali nejaký prospech. Viaceré prejavy mali emotívny charakter, pretože trestné stíhanie trvá dvanásť rokov a má dopad na rodiny.
Banka sa zaoberala deblokáciou ruského dlhu voči Slovensku, ale podľa obhajoby od štátu nedostala za to údajne ani cent. Obhajcovia už na začiatku procesu označili obžalobu za neodôvodnenú a v záverečných prejavoch navrhli oslobodenie klientov.
Miliónové škody
Medzi obžalovanými sú dvaja bývalí generálni riaditelia Devín banky Ľubomír K. a Pavel R., bývalá šéfka úverového oddelenia Dáša L. a jeden člen jej predstavenstva. Podľa obžaloby trestnú činnosť páchali v rokoch 1998 až 2001 a spôsobili škodu vyše 70 miliónov eur.
Devín banka skončila po tom, ako Národná banka Slovenska uvalila na ňu nútenú správu, pretože plán ozdravenia banky, vypracovaný jej manažmentom, sa ukázal ako nerealizovateľný. S Devín bankou bola prepojená personálne aj majetkovo spoločnosť APIS.
Preto sa medzi obžalovanými ocitli aj predstavitelia tejto spoločnosti Viliam Ž. a Jana K. Podľa obhajcov sú v obžalobe viaceré nepodložené skutkové tvrdenia a domnienky.
Poukázali na nedostatky, napríklad pri výpočte údajnej škody. Tvrdia, že účty v bankách boli nematerializované peniaze a nedali sa spreneveriť.
Advokáti si myslia, že niektoré dôkazy pri vyšetrovaní neboli zabezpečené zákonným spôsobom a bolo porušené právo na obhajobu.
Kauza Devín banka
Devín banku založili tri odborové zväzy spolu so Slovenským zväzom výrobných družstiev a Slovenskou poisťovňou v roku 1992. Nútenú správu nad Devín bankou vyhlásili v auguste 2001.
Náhrady za jej nedostupné vklady začala v novembri 2001 vyplácať Slovenská sporiteľňa. Do novembra 2004 bolo 103 244 klientom vyplatených viac ako 11,6 miliardy korún. Rozsudok vyhlásia na budúci týždeň.