BRATISLAVA. Na teórii o únose vietnamského funkcionára, s ktorými prišli nemecké médiá nesedí viacero vecí. Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru sa takto vyjadril k podozreniam, že Slovensko mohlo pomôcť Vietnamu pri preprave uneseného funkcionára Trinh Xuan Thanha.

"V prvom rade na zozname cestujúcich, ktorý nám poskytli vietnamské úrady, nebolo meno tohto stíhaného občana Vietnamu a neprevážali sme ani žiadneho ležiaceho pacienta alebo spútaného človeka," povedal Kaliňák pre portál noviny.sk.
Verí, že všetky podozrenia vysvetlia oficiálne vietnamské orgány prijateľným spôsobom. "Inak pôjde o zneužitie našej pohostinnosti, čo predstavuje vážne narušenie dobre rozvíjajúcich sa vzťahov medzi Slovenskom a Vietnamom," dodal Kaliňák.
Pomáhalo Slovensko pri únose?
Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung zverejnil informácie, podľa ktorých sú podozrenia, či Slovensko nepomáhalo pri únose Thanha, ktorý pôsobil v minulosti ako predseda predstavenstva a predseda štátnej stavebnej spoločnosti. Pre korupciu ho odsúdili dvakrát na doživotie.
Aby sa vyhol trestu, utiekol v auguste 2016 do Nemecka a požiadal o azyl. Vietnamská polícia to však nedovolila. Opakovane vyzvala nemecké úrady, aby ho vydali.
Podľa tvrdenia nemeckého prokurátora ho napokon z Berlína uniesla vietnamská tajná služba. Za hlavného podozrivého a vodcu únosu sa považuje generál Hung.
Únos Vietnamca
Trinha mali uniesť koncom 23. júla 2017, pričom analytici sa domnievajú, že za únosom je výsledok boja o moc v Komunistickej strane Vietnamu.
Nemecký denník teraz upozornili, že tri dni po únose - 26. júla 2017 - odcestovalo niekoľko podozrivých prenajatým autom z Prahy. To malo zaparkovať na Slovensku pri vládnom hoteli Bôrik.
V ten istý deň sa v Bôriku konalo pracovné stretnutie vysokopostavených vietnamských a slovenských politikov. Za Slovensko sa zúčastnil Kaliňák.
Oficiálnym cieľom stretnutia bolo prehĺbenie vzťahov medzi Slovenskom a Vietnamom.
Pôvodne mala delegácia priletieť do Viedne, no vietnamský minister pre vnútornú bezpečnosť priletel nakoniec do Prahy. Aj pre túto zmenu programu a následný program generála v Moskve poskytlo slovenské ministerstvo partnerom vládny špeciál z Prahy do Bratislavy a z Bratislavy do Moskvy.
Mohlo sa niečo také udiať na Slovensku a budete inicovať prešetrenie?
Anton Hrnko (SNS), predseda výboru pre obranu a bezpečnosť:
"V prvom rade by strašné faux pas, aby sa to stalo za účasti slovenskej strany. Osobne si myslím, že ak by niečo také udialo, bolo by to to mimo vedomia slovenskej strany. To je za hranicou všetkého, čo by kedy na Slovensku mohlo stať. Najprv by som si počkal na došetrenie nemeckou stranou. Pokiaľ viem, slovenská strana je súčinná s Nemeckom od augusta minulého roka. Takže si treba počkať na došetrenie."
Gábor Grendel (OĽaNO), predseda osobitého kontrolného výboru NRSR pre kontrolu činnosti SIS, člen výboru pre obranu a bezpečnosť:
"Frankfurter Allgemeine Zeitung nie je žiadne bulvárne periodikum, je jeden z najrešpektovanejších denníkov v Nemecku. Takže informácie nie je určite možné brať na ľahkú váhu. Áno, viem si predstaviť, že sa také niečo stalo, ale len na základe medializovaných informácií si nedokážem vytvoriť úplne objektívny obraz. Preto naozaj jediná cesta je pýtať sa na to na výbore. Tak na branno-bezpečnostnom výbore, keďže išlo o letku ministerstva vnútra, ale aj na výbore pre kontrolu činnosti SIS, keďže pôsobenie cudzích spravodajských služieb na našom území musí monitorovať práve SIS. Aj tam nás bude zaujímať, či bola kontaktovaná nemeckou stranou, že môže byť takáto hrozba alebo či služba z vlastných zdrojov mala takéto podozrenie."
Jaroslav Baška (Smer), člen osobitého kontrolného výboru NRSR pre kontrolu činnosti SIS, člen výboru pre obranu a bezpečnosť:
"Ak sa potvrdia informácie nemeckých orgánov, budem to vnímať ako prejav nekorektnosti partnera z Vietnamu a naštrbenie doteraz dobre sa rozvíjajúcich bilaterálnych vzťahov medzi oboma krajinami."
Elemér Jakab (Most-Híd), člen osobitého kontrolného výboru NRSR pre kontrolu činnosti SIS:
"Verím, že to bude prešetrené, ale zatiaľ sú to len indície. Treba počkať, kým budeme mať vlastné informácie, lebo zatiaľ je to v štýle jedna baba povedala. Nič sa nedeje, netreba byť nervózny. Počkáme si na informácie od našej služby, rešpektujem ju a potom sa uvidí."
Boris Kollár (Sme rodina), člen osobitého kontrolného výboru NRSR pre kontrolu činnosti SIS:
"Vnímam to tak, že máme záhadne nadštandardné vzťahy s Vietnamom. V Ázii sa príliš neangažujeme, no pre Vietnam, kam chodí na návštevu napríklad premiér, to neplatí. Keďže vieme, že Smer má veľmi dobré kontakty na Vietnam, budeme sa pýtať riaditeľa SIS Šafárika, nech nám k tomu podá vysvetlenie."

Beata
Balogová
