BRATISLAVA. Pacienta, ktorého na priechode pre chodcov zrazilo auto, dovezie do nemocnice záchranka. Má zlomené nohy. Po tom, ako ho z oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny prevezú na bežné chirurgické oddelenie, dostane zápal močového mechúra.
Je to ochorenie, ktoré najčastejšie spôsobujú nemocničné infekcie. Pacient ho pravdepodobne dostal zo zlého a nehygienického zavedenia katétra do močových ciest počas obdobia, keď nemohol chodiť.
Okrem zápalu mechúra je ďalšou zdravotnou komplikáciou, ktorú spôsobujú nemocničné nákazy, zápal pľúc alebo zažívacie ťažkosti, ktoré sa prejavujú hnačkami.
Nemocničné nákazy sú infekcie, ktoré človek dostane počas pobytu v nemocnici. Mnohé sú odolné proti antibiotikám a pacient sa z nich nezriedka lieči ešte dlho po tom, ako opustí zdravotnícke zariadenie.

Infekcie, ktoré človek dostane v nemocnici, sa uňho podľa Jany Skalovej, hlavnej epidemiologičky nemocničnej siete Penty Sveta zdravia, prejavujú najskôr po troch dňoch pobytu pacienta v nemocnici. Ich najzraniteľnejšími obeťami sú starší ľudia a deti.
Nemocničné nákazy sa najčastejšie vyskytujú na oddeleniach, kde ležia pacienti s otvorenými ranami, zavedenými kanylami či na umelej ventilácii, vraví Jozefína Kaššová, hovorkyňa hygienikov.
Pozor na špinavé ruky
Nemocničné nákazy podľa odborníkov najčastejšie spôsobujú špinavé ruky, ktoré si zdravotníci pri kontakte s pacientom neumyjú alebo umyjú nedostatočne.