Autor: Jozef Hyrja / Historická Revue
Minulý rok v júni ubehlo päťdesiat rokov od šesťdňovej vojny medzi Izraelom na jednej strane a Egyptom, Sýriou a Jordánskom na strane druhej.
Vtedy obletela svetové médiá aj správa o údajnom izraelskom pláne odpáliť atómovú bombu na ostrove Sinaj. Vlastnil Izrael už v roku 1967 atómové zbrane?
Celá senzácia sa točila okolo starších výpovedí bývalého brigádneho generála izraelskej armády Jicchaka Ja’akova z rokov 1999 a 2000. Ako absolvent Technionu – Izraelského technologického inštitútu viedol Ja’akov, zvaný „Jicha“, v rokoch 1955 – 1973 oddelenie vývoja zbraní a údajne sa podieľal aj na vývoji izraelského jadrového programu.

Avner Cohen, jeden z najznámejších historikov venujúcich sa izraelskému jadrovému programu (k tejto téme napísal niekoľko kníh), s ním urobil sériu rozhovorov. Ja’akov, v tom čase už starší pán po sedemdesiatke, nazval údajnú izraelskú operáciu Súdny deň „posledným tajomstvom vojny roku 1967“.
Malo ísť o odpálenie jadrovej hlavice na kopci blízko strategickej základne egyptskej armády v Abu Ageila na polostrove Sinaj. Výbuch mal byť demonštráciou sily a mal odstrašiť nepriateľa, ak by sa Izrael ocitol v defenzíve.
Po Suezskej kríze v roku 1956 a stúpajúcej moci Egypta v 60. rokoch rástli v Izraeli obavy o vlastnú bezpečnosť a reálne zničenie mladého štátu. „Ak máte nepriateľa, ktorý sa vyhráža, že vás zaženie do mora, tak mu uveríte. Ako ho zastavíte? Vystrašíte ho. Ak máte niečo, čím ho viete vystrašiť, použijete to,“ spomínal v rozhovore s Cohenom Jicchak Ja’akov.
Izrael odmietol podať oficiálne stanovisko k tejto výpovedi, avšak v roku 2001, keď sa Jicchak Ja’akov vrátil do Izraela, bol zatknutý a usvedčený zo špionáže a vynášania citlivých materiálov. Na celý proces bolo uvalené mediálne embargo, avšak po ostrej kritike a následnom odhalení pozadia celého procesu dostal len dvojročný podmienečný trest.
Jicchak Ja’akov však nebol prvým človekom, ktorý o nukleárnom programe prehovoril.
Prípad Vanunu
Informátor, udavač a zradca, ale aj hrdina jadrového veku. Takéto prívlastky si vyslúžil najznámejší izraelský whistle-blower (informátor) v dejinách – Mordechaj Vanunu. Pôvodom marocký žid, neskôr konvertovaný kresťan, sa stal horúcou témou pre širokú verejnosť, politikov, politológov, médiá, právnikov aj psychológov a jeho prípad nie je uzavretý dodnes.
Od februára 1977 do októbra 1985 pracoval ako technik v Negevskom nukleárnom výskumnom stredisku južne od mestečka Dimona. Už počas svojho pôsobenia v centre bol problémovým zamestnancom. Úrady a bezpečnostné služby ho sledovali a zaznamenávali jeho postupnú názorovú premenu.
Začal sa aktivizovať v ultraľavicových hnutiach, čo vyústilo v roku 1985 jeho vstupom do Komunistickej strany Izraela.
Ešte pred svojím odchodom z výskumného centra v Negevskej púšti prepašoval do práce fotoaparát a urobil takmer 60 fotografií prísne tajného zariadenia.