BRATISLAVA. Svetový deň slobody tlače je príležitosťou postaviť sa negatívnemu trendu vlád, ktoré kriminalizujú či delegitimizujú aktivity novinárov a novinárok.
Cesta k obťažovaniu, prenasledovaniu, pokutám, zákazu činnosti, obvineniam či väzeniu je často vydláždená práve opovrhujúcou rétorikou voči ľuďom pracujúcim v médiách, ktorú z úst najvyšších vládnych predstaviteľov a predstaviteliek počúvame posledné mesiace aj na Slovensku, uvádza sa v tlačovej správe Amnesty International (AI) Slovensko, ktorú agentúre SITA poslala vedúca kancelárie AI Kamila Gunišová. Podľa tejto ľudskoprávnej organizácie slobodne sa vieme rozhodovať len so slobodnými médiami.
Náročná práca aj v krajinách EÚ
Pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače AI Slovensko pripomína, že práca v médiách sa stáva náročnejšou a nebezpečnejšou nielen v Číne, Turecku či Zambii, ale aj v krajinách Európskej únie.

,,V Maďarsku sledujeme postupné umlčiavanie kritických televíznych staníc či novín. V Poľsku a na Slovensku sme svedkami postupného prepúšťania novinárov a novinárok vo verejnoprávnych médiách,“ upozorňuje Gunišová.
Tiež uvádza, že donedávna by si väčšina nepomyslela, že na Slovensku pre dôvody súvisiace s novinárskou činnosťou zavraždia investigatívneho novinára Jána Kuciaka.
„Práve teraz, keď naša krajina potrebuje silné kritické hlasy a kritickú žurnalistiku, keď je nutné zmeniť spôsob jej fungovania, novinári a novinárky na Slovensku čelia ďalším výzvam. Práca pod neustálym tlakom a hrozbou obvinení, pokút či iných pracovno-právnych dôsledkov núti ľudí pracujúcich v médiách dvakrát zvažovať, o čom budú hovoriť či písať,“ konštatuje Gunišová.
Sloboda prejavu a médií
Úlohou vládnych predstaviteľov je presadzovať a chrániť slobodu prejavu a slobodu médií. Len vtedy budú novinári a novinárky chránení a v bezpečí a verejnosť bude robiť informované rozhodnutia, dodáva sa v tlačovej správe.

V roku 1991 Organizácia Spojených národov pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO) vyhlásila 3. máj za Svetový deň slobody tlače (World Press Freedom Day).
Je to deň, v ktorý sa pripomínajú základné princípy slobody tlače. Slúži ako príležitosť informovať verejnosť o porušovaní práv na slobodu prejavu a ako pripomienka uväznenia alebo smrti mnohých novinárov, ktorí prinášajú ľudom každodenné informácie o dianí vo svete.
Vyzvali na zastavenie prepúšťania redaktorov
Generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka Transparency International Slovensko vyzvala, aby zastavil prepúšťanie redaktorov a zvolil ústretový prístup k novinárom, ktorí sú znepokojení manažérskymi zmenami v redakcii.
Reagovali tak na to, že RTVS sa rozhodla nepredĺžiť zmluvy štyrom redaktorom - zahraničiarovi Matúšovi Dávidovi, kultúrnej redaktorke Jane Masárovej a redaktorom domáceho spravodajstva Kristiánovi Čekovskému a Matúšovi Baňovičovi.
Filozofická fakulta Univerzity Komenského (UK) v Bratislave tiež informovala, že so znepokojením vníma dianie vo verejnoprávnom Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS).
Podpísali spoločné vyhlásenie
Zhruba 170 novinárov zo slovenských médií podpísalo spoločné vyhlásenie, ktoré zverejnili dnes na Deň slobody tlače. Vo vyhlásení vyjadrujú znepokojenie zo súčasného diania v RTVS, ktoré nastalo len krátko po vražde novinára Jána Kuciaka.

"Nové vedenie RTVS cielene šikanuje, obmedzuje a zbavuje sa dlhoročných novinárov, ktorí v posledných rokoch zásadným spôsobom prispeli k obnoveniu dôvery verejnosti vo verejnoprávne médiá. Televíziu a rozhlas normalizujú ľudia, ktorých kariéra sa viac spája s politickým marketingom a PR ako s povolaním novinára. Ich súčasné kroky nenaznačujú, že sú schopní aspoň udržať doterajšiu kredibilitu spravodajských a publicistických relácií. Vo vysielaní sa začína prejavovať cenzúra a dozvedáme sa o pokusoch pretláčať do vysielania konšpirácie alebo propagandu. Redaktori, ktorí sa proti týmto praktikám verejne ohradia, sa stávajú obeťami perzekúcie vedenia," píše sa v spoločnom vyhlásení.