BRATISLAVA. Ministerstvo zahraničných vecí si vo štvtrok predvolalo veľvyslanca Vietnamskej socialistickej republiky Minh Trong Duonga.
Dôvodom sú medializované informácie o únose vietnamského občana z Nemecka údajne cez Slovensko s použitím slovenského vládneho špeciálu.
Požiadal o vysvetlenie
Ako informoval tlačový odbor rezortu, v rozhovore s veľvyslancom generálny riaditeľ politickej sekcie rezortu diplomacie Marián Jakubócy požiadal o vysvetlenie závažných podozrení o zavlečení občana Vietnamu Trinha Xuana Thanha do vlasti.
„Ak sa tieto podozrenia potvrdia, budeme to považovať za vážny incident s negatívnym dopadom na naše bilaterálne vzťahy. Dôrazne odmietame spájanie Slovenska s takýmto konaním, ktoré je neprípustným a odsúdeniahodným porušením medzinárodného práva,“ konštatoval Jakubócy.
Ako ďalej uviedol, ak nebude vysvetlenie dostatočné, Slovenská republika si vyhradzuje možnosť prijatia ďalších opatrení v zmysle diplomatickej praxe.
Odsúdený za korupciu
Trinh Xuan Thanh bol predsedom predstavenstva a predsedom štátnej stavebnej spoločnosti. Odsúdili ho za korupciu dvakrát na doživotie.

V auguste 2016 prišiel do Nemecka s diplomatickým pasom, kde požiadal o azyl. Vietnamská polícia niekoľkokrát vyzvala nemecké úrady, aby ho vydali do Vietnamu. Z Nemecka ho uniesli 23. júla 2017.
Cez víkend nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung informoval, že s podozrivými vietnamskými únoscami sa na Slovensku stretol aj vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák.
Nemci sa pýtajú, či Slováci pomáhali Vietnamcom v záverečnej fáze únosu, keď bolo treba prepraviť uneseného z Európy do Vietnamu.
Tri dni po únose 26. júla 2017 odcestovalo niekoľko podozrivých prenajatým autom z Prahy. Podľa údajov GPS stálo auto zaparkované pri bratislavskom hoteli Bôrik. Hotel podlieha správe slovenskej vlády.
Pellegrini spojitosť odmietol
V deň, keď tam podozriví parkovali, sa na Bôriku konalo pracovné stretnutie vysokopostavených vietnamských a slovenských politikov.
Na stretnutí sa zúčastnil aj vietnamský minister verejnej bezpečnosti To Lam a generál Hung, hlavný podozrivý a údajný vodca únosu.

Slovensko poskytlo vietnamskej delegácii slovenský špeciál a sú podozrenia, že Trinh Xuan Thanh bol unesený práve slovenským špeciálom, ktorý Vietnamci použili na cestu do Moskvy.
Spojitosť Slovenska s únosom odmietol premiér Peter Pellegrini. Argumentoval, že meno uneseného sa nenachádzalo na zozname cestujúcich lietadlom. Ministerstvo vnútra vyjadrilo znepokojenie nad tým, že návšteva ministra pre vnútornú bezpečnosť Vietnamu To Lama mohla byť zneužitá na iné ako pracovné a priateľské stretnutie.
„Takéto veci sa riešia iným, štandardným spôsobom. Ministerstvo vnútra SR od augusta minulého roku intenzívne spolupracuje s partnermi v Nemecku pri objasnení tejto záležitosti, pričom cestou medzinárodnej právnej pomoci poskytuje maximálnu súčinnosť. V prípade, že sa potvrdia informácie nemeckých orgánov, budeme to vnímať ako prejav hrubej nekorektnosti zo strany partnera z Vietnamu, zneužitie našej pohostinnosti na iné ako priateľské vzťahy a naštrbenie doteraz dobre sa rozvíjajúcich bilaterálnych vzťahov medzi oboma krajinami," dodal rezort.