BRATISLAVA. Ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) predstaví na budúci týždeň verejnosti Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania.
Posunutie termínu ministerka oznámila vo štvrtok členom školského výboru v parlamente.
Po diskusii s poslancami zváži, či ho predloží do medzirezortného pripomienkového konania, alebo postačí pripomienkovanie jeho východiskových materiálov z minulosti.
Reforma školstva
Reformný dokument chcela Lubyová predstaviť už v piatok (4.5.), termín musela prehodnotiť kvôli dvojdňovému výjazdovému rokovaniu vlády, na ktorom sa zúčastňuje.

"Veľmi vážne sa poradíme, zvážime možnosť, či preskočíme to medzirezortné pripomienkové konanie a predstavíme už reformu ako celok verejnosti so základnou koncepciou a materiál vo forme akčného plánu predložíme na vládu," uviedla médiám.
Výboru ministerka predstavila návrh opatrení, ktoré jej rezort pripravil na čerpanie prostriedkov z Operačného programu Výskum a inovácie.
Spolu s hlavnou školskou inšpektorkou Vierou Kalmárovou prezentovala i správu o stave a úrovni výchovy a vzdelávania v školách v uplynulom školskom roku. Oba dokumenty zobrali poslanci na vedomie.
Opozícia vo výbore kritizovala, že ministerstvo mešká s vyhlasovaním eurofondových výziev v pôvodne oznámených termínoch.
Poslanec Martin Poliačik (nezaradený) tiež namietal, že pri novom nastavovaní výziev v polke programovacieho obdobia nebol vzatý do úvahy najnovší vývoj na pôde Európskej komisie.
Predseda výboru Ľubomír Petrák (Smer), naopak, prácu Lubyovej v reakcii na kauzu s eurofondami, po ktorej ako minister skončil Peter Plavčan, ocenil. Petrák tvrdí, že kroky ministerstva idú správnym smerom.
Zneužívanie financovania
Hlavná školská inšpektorka požiadala poslancov o podporu pri legislatívnych zmenách, ktoré by pomohli riešiť situáciu so zneužívaním financovania v rezorte školstva.
Poukázala na to, že hoci ministerstvo školstva vyradilo zo siete školských zariadení elokované pracovisko v Sečovciach, toto stále poberá prostriedky štátu.

"Systém verejných inštitúcií sa v tomto prípade ukázal ako nefunkčný a nereagoval na závažné zistenia, ktoré sme priniesli," uviedla inšpektorka.
Inšpektorka tiež uviedla, že že škola naďalej platí za prenájom dvoch rodinných domov 900-tisíc eur ročne, pričom zdroje na prenájom získava na základe pochybnej diagnostiky z oblasti špeciálnej pedagogiky, kde zaraďuje žiakov do najvyšších kategórií zdravotného znevýhodnenia s najvyšším normatívom. Kalmárová podala v tejto veci aj trestné oznámenie.
Lubyová vysvetlila, že v tomto prípade je na ťahu Košický samosprávny kraj a jeho predseda Rastislav Trnka, ktorý je zriaďovateľom daného zariadenia, a ten nekoná.
"Pán Trnka nemusí byť nami oslovený, on vie, že zo zákona, keď dostane takéto rozhodnutie, tak je povinný to školské zariadenie zrušiť. Ja mu nemusím telefonovať," reagovala ministerka na výhradu poslankyne Zuzany Zimenovej (nezaradená), že ministerstvo nezakročilo.
Problémy inšpekcie
Kalmárová poslancom priblížila, že problém s vynútiteľnosťou rozhodnutí školskej inšpekcie je širší a týka sa napríklad aj návrhov na odvolanie riaditeľa školy.

V konkrétnom prípade napríklad zriaďovateľ doteraz drží riaditeľa školy, ktorý bojkotoval testovanie Monitor 5, a hlavná školská inšpektorka ho preto navrhla odvolať.
Problém má inšpekcia aj so školami, ktoré sa snažia vyhnúť jej kontrole a radšej zaplatia pokutu 300 eur.
"Budeme sa snažiť aj zaviesť organizačné aj finančné nástroje na to, aby pochopili, že sú tam predovšetkým preto, aby poskytovali kvalitné vzdelanie, nie aby boli prijímateľom normatívu, ktorý prichádza so žiakom bez ohľadu na výsledky vzdelávania," uviedol Petrák.
Petrák je odhodlaný presadiť zmenu formou poslaneckého návrhu v už prejednávaných školských zákonoch, aby začala platiť už od nasledujúceho školského roku.