SME

Kašmírové mnohomužstvo. Keď sa žena vydáva za viacerých bratov

Nie všetky ázijské továrne vykorisťujú zamestnancov. Slovák Peter Greša našiel takú, ktorej môžu benefity závidieť aj slovenské firmy.

Kašmírová továreň zamestnancom ponúka štyrikrát vyššiu odmenu, ako je priemerná nepálska mzda. Deťom preplácajú aj náklady na štúdium, keďže v krajine nie je školská dochádzka povinná. (Zdroj: Jaroslav Novák)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Auto, v ktorom podnikateľ Peter Greša pretínal nepálske cesty, nešlo rýchlejšie ako 50 kilometrov za hodinu. Nemohol to od neho ani žiadať. Najlepšie časy malo už dávno za sebou.

Počas hlavnej sezóny nastal problém s meškaním tovaru. Celé oddelenie odišlo na jeden deň na svadbu, nakoniec sa tkáči vrátili o tri týždne.

Peter Greša, podnikateľ

Po rozbitých a zaprášených asfaltkách cestoval desať kilometrov od hlavného mesta Káthmándu pozrieť sa na výrobu kašmíru. Už niekoľko rokov predáva kašmírové svetre, ktorých život sa začína práve tu, a chcel vidieť zamestnancov priamo pri práci.

Zastavili pri vidieckej manufaktúre, navonok žiadna paráda. Je obkolesená poliami a po hale niet ani chýru. Tvoria ju viaceré jedno- a dvojposchodové budovy, ktoré museli po zemetrasení v roku 2015 čiastočne rekonštruovať. Stačí vojsť dnu a z tehlovej stavby sa stáva „nepálsky Google“. Až neskôr však zistil, čo to znamená.

Oslavy života

Dvadsaťtriročný Slovák sa pôvodne šiel presvedčiť, či jeho podnikanie nie je založené na niečom neetickom, veď v tomto regióne bolo pred pár rokmi ešte bežnou súčasťou spoločnosti mnohomužstvo a po dovŕšení priemernej dĺžky života 57 rokov tu organizovali veľké oslavy, pretože dotyčný čoskoro zomrie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Továreň sa mu zapáčila natoľko, že dnes odtiaľ odoberá zhruba päť percent ich celkovej produkcie a v prepočte tým zamestnáva pätnásť Nepálcov.

Vo fabrike pracuje tristo obyvateľov výhradne z okolitých dedín a ich odmena prevyšuje dvoj- až štvornásobok priemernej nepálskej mzdy.

Tá nezvykne byť vyššia ako 10-tisíc rupií mesačne, čo je v prepočte necelých 80 eur. Byť zamestnancom kašmírovej firmy sa preto hraničí takmer so zázrakom. A platom to nekončí.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5BTQ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu