BRATISLAVA. Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník so svojimi najbližšími spolupracovníkmi, vedúcimi redakcií spravodajstva a publicistiky, zničili dôveryhodnosť RTVS, ktorú si toto verejnoprávne médium vybudovalo za jeho predchodcu.
Myslia si to predstavitelia opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktorých stanovisko k aktuálnej situácii vo verejnoprávnom médiu poskytla hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.
Vyzývajú na odstúpenie
SaS tvrdí, že RTVS je dnes v rozklade. Jaroslav Rezník, Vahram Chuguryan, Petra Stano Maťašovská a Hana Lyons sa podľa SaS profesionálne skompromitovali a sú spájaní so snahami najmä SNS a Smeru, podriadiť si verejnoprávne médium svojim záujmom.

"Vyzývame ich, aby v záujme upokojenia atmosféry tak urobili a dali príležitosť parlamentu vybrať kvalifikovanejší tím do vedenia RTVS," píše sa v stanovisku SaS.
Pod stanovisko sú podpísaní predseda SaS Richard Sulík, podpredsedníčka Národnej rady za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová a poslankyňa a tímlíderka SaS pre kultúru Renáta Kaščáková.
Podľa liberálov RTVS v súčasnosti prestáva plniť svoje zákonom určené poslanie byť objektívnym, vyváženým a nestranným verejnoprávnym médiom.
"Za príkladmi netreba chodiť ďaleko. RTVS v stredu neponúkla divákom žiadnu informáciu z tlačovej besedy strany SaS, ktorá bola venovaná Dňu slobody tlače a zaznela na nej aj kritika vedenia RTVS," dodávajú liberáli.
Rezník vysvetľoval situáciu
Rezník vo štvrtok na Výbore Národnej rady pre kultúru a médiá vysvetľoval situáciu v RTVS členom výboru. Vyhlásil, že žiadna politická moc nezasahovala, nezasahuje a nebude zasahovať do vysielania RTVS.

"Zároveň zdôrazňujem, že kým na tomto poste budem, nebude do vysielania RTVS zasahovať ani žiadna iná moc," povedal Rezník.
Na výbore vystúpil na základe návrhu podpredsedu parlamentu a člena výboru Bélu Bugára (Most-Híd). Exminister kultúry a člen výboru Marek Maďarič (Smer) považuje situáciu v RTVS za kritickú.
"Ak 60 redaktorov napíše list verejnosti, toto nie je znak dobrej situácie,“ povedal. Veľký podiel viny na súčasnej situácii v RTVS majú podľa Maďariča aj politici.
"Tí, ktorí pred voľbou nového generálneho riaditeľa obviňovali RTVS, že je protivládna, tí, ktorí politickú nomináciu nadradili nad profesionálne schopnosti," povedal.