SME

V Brezovej pod Bradlom si uctili pamiatku Milana Rastislava Štefánika

Spomienky sa zúčastnili aj Andrej Danko, Peter Pellegrini a Peter Gajdoš.

Na snímke príslušníci čestnej stráže počas celoslovenskej spomienkovej slávnosti pri príležitosti 99. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle.Na snímke príslušníci čestnej stráže počas celoslovenskej spomienkovej slávnosti pri príležitosti 99. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle. (Zdroj: TASR)

BREZOVÁ POD BRADLOM. V Brezovej pod Bradlom si v sobotu pripomenuli 99. výročie tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika.

Pri mohyle na Bradle sa pietnej spomienky zúčastnili významní predstavitelia Slovenskej republiky. Nechýbal medzi nimi predseda parlamentu SR Andrej Danko (SNS), predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer) a minister obrany Peter Gajdoš (SNS).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pellegrini: Štefánik je vzorom Slovákov

"Je to jedna charizmatická osobnosť. Na jednom z najbližších rokovaní vlády bude prijaté uznesenie, kde bude spresnené, ako organizovať podujatia takéhoto druhu, aby sme dôstojne oslávili sté výročie tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika," uviedol Danko.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne sa vyjadril aj predseda vlády, ktorý poznamenal, že Štefánik je vzorom pre každého Slováka.

"Pre mňa osobne je jeho odkaz v tom, aby som pracoval tak, aby sa Slovensku darilo, aby si Slováci zachovali svoju identitu. Je to pre mňa výzva, aby som robil všetko poctivo a slušne," dodal Pellegrini.

Prišli aj veľvyslanci

Po pietnej spomienke veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku Christophe Léonzi pre TASR povedal, že generál Štefánik je pozitívnym hrdinom a symbolom svojho národa.

Jeho mimoriadne bohatý život, príkladný, ale i tragický, odráža v sebe ducha i osud národa. Osoba generála Štefánika stelesňuje aj nádej a budúcnosť viacerých národov: slovenského, českého i francúzskeho.

"Generál Štefánik, ako symbol mravnosti, nás nabáda byť tiež mravnými, vyznávať podstatné hodnoty, čo je mimoriadne dôležité v európskom kontexte tohto roku 2018, mám na mysli hlavne hodnoty ako sloboda, demokracia, odstránenie sporov, ale aj potrebu zavrhnutia prehnaného nacionalizmu, ktorý vždy vedie k vojne," zdôraznil pre TASR francúzsky veľvyslanec.

SkryťVypnúť reklamu

Spomienku na tragické úmrtie M. R. Štefánika si na Bradle pripomenuli i ruský veľvyslanec, poslanci Národnej rady SR, predstavitelia štátnej správy, samospráv, cirkví, ale aj niekoľko stoviek návštevníkov Bradla.

Po pietnom akte kladenia vencov, príhovore a hymnických piesňach pokračovala spomienka sprievodným programom na Námestí M. R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom.

Fotky, Fotografie a fotogalérie

Súvisiace témy: Milan Rastislav Štefánik
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Kam smerujú peniaze bohatých?
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 135
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 731
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 136
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 841
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 296
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 573
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 392
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 236
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Americkí hráči oslavujú po góle v zápase semifinále Švédsko - USA na MS 2025 v hokeji.

Pozrite si program finále a zápasu o bronz na MS v hokeji 2025.


Dominik Greif.

Rayo Vallecano si vďaka remíze zabezpečilo účasť v pohárovej Európe.


a 1 ďalší
Hokejisti USA oslavujú postup do finále MS v hokeji 2025.

Pozrite si program na dnes na MS v hokeji 2025. Aké výsledky prinesie nedeľa, 25. máj?


Lewis Hamilton s mechanikmi počas Veľkej ceny Monaka.

Hamilton, ktorý v Monaku vyhral trikrát, tak bude v nedeľu štartovať zo siedmeho miesta.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu